Po raz pierwszy usłyszałam Requiem Faure mając lat czternaście. Wówczas cała moja percepcja skupiona była na twórczości jednego z klasyków wiedeńskich, twórcy najbardziej znanej mszy żałobnej - Wolfgang’a Amadeus’a Mozart’a.
W pierwszych dźwiękach „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta granych przez orkiestrę symfoniczną w Bydgoszczy pod batutą Bassema Akiki zapanował na sali koncertowej spokój, ogromne skupienie, aby po chwili spokój ten wypełnił się dźwiękami przestrzennie rozchodzącego się z głośników głosu chóru Oper
Operowy powiew świeżości zagościł na niewielkiej w rozmiarach scenie Opery Śląskiej, ale wielkiej w swoim artystycznym wyrazie sztuce „Traviata” Giuseppe Verdiego w najnowszej realizacji Michała Znanieckiego.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Messe da Requiem to jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego. Skomponowane w 1874 roku, to monumentalne Reqiuem zostało napisane na cześć zmarłego włoskiego pisarza i poety Alessandro Manzoniego. Wideo, które oglądamy, przedstawia wykonanie Lacrymosa Dies Illa, jednego z fragmentów tej muzycznej pieśni żałobnej. Warto podkreślić, że wykonawcy tego wspaniałego utworu to Anna Tomowa-Sintow, Agnes Baltsa, José Carreras, José Van Dam oraz Wiener Philharmoniker pod batutą Herberta von Karajana. To zespół wybitnych artystów, którzy nie tylko doskonale behawioralne aspekty interpretacyjne tych utworów, ale także odnoszą sukcesy indywidualne. Messa da Requiem to bardzo trudne kompozycje, wymagające ogromnych umiejętności wokalnych od solistów. Tutaj mamy okazję usłyszeć piękno i moc emocji, jakie przekazuje Lacrymosa Dies Illa. Od smutku do nadziei, od melancholii do zgryzoty, Verdi odrzeka tu cały wachlarz emocji związanych z utratą i żalem. Ważną informacją warto jest wspomnieć, że Herbert von Karajan, dyrygent tego wykonania, jest jednym z najważniejszych dyrygentów XX wieku. Jego talent dyrygencki i umiejętność odczytywania i interpretowania partii muzycznych, jak widać na tym wideo, sprawiają, że wyjątkowy charakter Requiem Verdiego zostaje jeszcze bardziej ukazany. Nie można również zapomnieć o Balgarska Chorova Kapela Svetoslav Obretenov, która doskonale uzupełnia orkiestrę swoim mocnym, wyrazistym brzmieniem. To wspaniałe wykonanie, które przenosi nas w świat pełen snu na jawie, emocji, dramatu i tęsknoty. Giuseppe Verdi stworzył arcydzieło, które pozostaje niezmiennie uwielbiane przez słuchaczy na całym świecie. Jego Messa da Requiem wciąż porusza ludzkie serca, a w tym wykonaniu z udziałem tak wybitnych artystów, jest prawdziwym wyrazem sztuki i muzycznego geniuszu.
To jest jeden z moich ulubionych utworów klasycznych! Występ wielkich artystów i orkiestry sprawiają, że emocje sięgają zenitu. Lacrymosa Dies Illa to piękny fragment Messy da Requiem, który porusza głęboko serca słuchaczy. Wokaliści - Anna Tomowa-Sintow, Agnes Baltsa, José Carreras oraz José Van Dam - są niezwykle utalentowani i wnoszą do tego utworu dużo emocji i pasji. W połączeniu z grającą wspaniale orkiestrą Wiener Philharmoniker oraz Balgarską Chorową Kapelą Svetoslava Obretenova, pod batutą Herberta von Karajana, tworzą niezapomniane i pełne siły wykonanie tego arcydzieła.