Informacje ze świata muzyki klasycznej
Poranek piątego dnia Festiwalu zdominowała niezwykle ciekawa rywalizacja w drugim etapie konkursu TRANSATLANTYK Instant Composition Contest. Na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w szranki stanęło 11 młodych kompozytorów – 10 osób z Polski oraz jedna z Izraela.
Rywalizacja młodych kompozytorów o pulę 35 tysięcy dolarów oraz 17 000 wydanych biletów i wejściówek w Multikinie 51.
Czy zadaliście sobie kiedykolwiek pytanie skąd wzięła się muzyka? Czy może jest to taka część naszego życia, że jakoś trudno sobie wyobrazić, że kiedyś mogła nie istnieć i że nasi przodkowie mogli bez niej żyć?
W piątkowy poranek największą popularnością wśród festiwalowej publiczności cieszyły się przede wszystkim trzy tytuły. Bezpłatne pokazy filmów „Pinokio” i „Kacper przyjazny duszek” przyciągnęły do kina najmłodszych widzów. Dla dorosłych wyjątkową gratką okazały się natomiast „Opowieści, które żyją t
Drugi dzień Festiwalu TRANSATLANTYK 2012 to przede wszystkim początek wielkiej filmowej uczty.
Tegoroczny Festiwal rozpoczęła konferencja prasowa w Multikinie 51, na którą licznie przybyli zarówno dziennikarze, jak i zaproszeni do Poznania goście. Nie zabrakło oczywiście mecenasów imprezy - Prezydenta i Wiceprezydenta Miasta Poznania.
Kompozytor i skrzypek wiedeński epoki klasycyzmu w swoim czasie zasłynął głównie z twórczości operowej oraz z singspieli, do których w większości sam napisał libretta. Komponował również muzykę instrumentalną, z której znany jest dzisiaj.
Ta jakże barwna i oryginalna postać sceny muzycznej w pewnym sensie uważana może być za prawdziwego ekscentryka. Jego interpretacje w porównaniu do innych pianistów są wyjątkowe, a wizerunek sceniczny artysty sprawia, że niełatwo o nim zapomnieć.
Uważany jest za jednego z najważniejszych czeskich kompozytorów początku XX wieku. Jego muzyka, choć w znacznym stopniu inspirowana twórczością swoich poprzedników Smetany i Dvořáka trudna jest do sklasyfikowania, gdyż na każdym etapie ewoluowała w różne strony.
Hiszpański kompozytor należący do grona artystów tworzących w ramach tzw. Szkół Narodowych. Jako pierwszy w swoim kraju zaczął posługiwać się rytmami i melodiami ludowymi, które wplatał w swoje utwory.
Ten włoski kompozytor urodzony w Neapolu w roku 1846 w wieku 11 lat odkrył swoją życiową pasję...
Międzynarodowej sławy pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako stypendystka rządu francuskiego studiowała w Ecole Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu.
Urodził się w 1959 r. w Krakowie, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu.
Władysław „Gudonis” Komendarek
Błażej Maliszewski – altówka
Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl