Informacje ze świata muzyki klasycznej
W ostatni dzień minionego roku muzyczna droga zaprowadziła nas do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, by w ciepłym klimacie tej wyjątkowo dobrej akustycznie sali zostać otulonym muzyką...
Urodzony w 1951 roku we Wrocławiu. Podczas nauki w Liceum Muzycznym opanował grę na kilku instrumentach, m.in.fortepian (jako główny), skrzypce, obój i organy.
Urodził się w 1986 roku we Wrocławiu. Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego w klasach: prof. Grzegorza Kurzyńskiego (fortepian), prof. Lidii Grzanki-Urbaniak (wiolonczela) oraz prof. Marka Pijarowskiego (dyrygentura), otrzymując dyplom z wyróżnieniem.
Orkiestrę tworzą studenci Wydziału Instrumentalnego, a praca w tym zespole – obok indywidualnych zajęć w zakresie gry na instrumencie – jest jednym z najważniejszych obszarów kształcenia młodych instrumentalistów.
Studiowała kompozycję w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu początkowo u prof. Stefana Bolesława Poradowskiego (1966-1967), a następnie w klasie prof. Tadeusza Natansona (1967-1971).
Jego indywidualne, oryginalne, często interpretowane jako melancholijne, surowe brzmienie jest syntezą inspiracji muzyką klasyczną, folkiem, jazzem czy muzyką fiordów.
Edward Czerny, właść. Eberhard Antonius Czerny, pseud. Edward Czerny, Edward Eberhard Czerny, La Strado, kompozytor, dyrygent, aranżer multiinstrumentalista, reżyser dzwięku; ur. 11 czerwca 1917, Hindenburg (Zabrze); zm. 16 lutego 2003, Salzgitter (Dolna Saksonia).
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus powstała z inicjatywy jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, Jerzego Semkowa. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30 lat.
I dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej
Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego.
Baroque Collegium 1685 to międzynarodowego zespół, koncentrujący się na udostępnianiu i przybliżaniu muzyki baroku, w szczególności dzieł oratoryjno-kantatowych. Inicjatorką powstania Collegium oraz dyrektorem artystycznym jest muzykolog, dyrygent i manager kultury- Agnieszka Żarska.
W PWM ukazała się trzecia, może najważniejsza, książka Andrzeja Chłopeckiego: „Zabobony gasnącego stulecia”. Jej autor uświadamia nam, jak chętnie i często uciekamy się do gotowych schematów pragnąc opisać świat.
Niewiele brakowało, by Porter, stypendysta Uniwersytetu w San Diego, poświęcił się karierze sportowej. Na szczęście dla swoich fanów, zamiast futbolu amerykańskiego wybrał śpiewanie.
Hermetyczny półświatek zawodowego szkolnictwa muzycznego i jego przybudówek to archaiczny, zrytualizowany mikrokosmos z własnym specyficznym folklorem, tyleż naiwną co entuzjastyczną mitologią oraz ograniczonym repertuarem toksycznych mantr powtarzanych ufnie przez kandydatów do najwyższego stopnia
GEORGIY LOMAKOV pochodzi z Odessy, rodzinnego miasta wielu znakomitych muzyków. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli u Walentyny Balon-Rymaszewskiej.
Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl