Artykuły

Informacje ze świata muzyki klasycznej


Mikis Theodorakis

Mikis Theodorakis

Grecki polityk oraz kompozytor przyszedł na świat na wyspie Chios w 1925, a dzieciństwo spędził podróżując po kraju wraz ze swoim ojcem, cenionym Ministrem Spraw Wewnętrznych.

MISTRZOWIE EPOK I ICH DZIEŁA

MISTRZOWIE EPOK I ICH DZIEŁA

Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.

Giovanni Pierluigi da Palestrina

Giovanni Pierluigi da Palestrina

Włoski kompozytor poświęcony głównie twórczości muzyki sakralnej. Urodzony 1525 roku w pobliżu Rzymu w Palestrynie był znakomitym organistą...

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Urodzony w Erasbach w 1714 przyczynił się do reformy opery, której obrońcą był sam Richard Wagner. Wychował się na wsi, był ojcem leśniczego, lecz dzięki zdolnościom muzycznym, śpiewając w chórach i grając na skrzypcach przyciągnął uwagę księcia Lobkowicza...

Stephen Michael Reich

Stephen Michael Reich

Kompozytor amerykański, jeden z głównych przedstawicieli minimalizmu w muzyce urodził się w 1936 roku w Nowym Jorku. Studiował na Uniwersytecie Cornella, Julliard School oraz w Mills College.

Leo Brouwer

Leo Brouwer

Urodził się w Hawanie w 1939 roku w rodzinie od lat związanej z muzyką. Studia muzyczne rozpoczął w swoim ojczystym kraju, a następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by tam w Julliard School w Nowym Jorku oraz na Uniwersytecie Hartford doskonalić swoje umiejętności.

Jean-Philippe Rameau

Jean-Philippe Rameau

Urodzony w 1683 roku w Dijon był jednym z najważniejszych kompozytorów XVIII wieku. W wieku 18 lat wyjechał na studia do Włoch, a po powrocie do Francji pracował jako organistach w wielu francuskich miastach...

4 Festiwal Muzyki Filmowej - dzień drugi - videoreportaż

4 Festiwal Muzyki Filmowej - dzień drugi - videoreportaż

Reportaż z koncertu Distant Worlds: music from FINAL FANTASY | Wiedżmin 2, wywiady z Joe Hisaishim, Masashi Hamauzu, Adamem Skorupą i Krzysztofem Wierzynkiewiczem, Magdaleną Miśką - Jackowską, Andrzejem Młynarczykiem

Fuga

Fuga

Fuga, z łaciny ucieczka, jest jedną z najważniejszych oraz najbardziej skomplikowanych form muzycznych. Bazuje na rozwinięciu jednego tematu, używając techniki kontrapunktu.

Phonos ek Mechanes - odgłosy maszyn - videoreportaż

Phonos ek Mechanes - odgłosy maszyn - videoreportaż

Reportaż o zespole, który tworzy muzykę z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów poddając ich dźwięk silnej obróbce cyfrowej. Instrumenty służą jako wygodny interface do grania - ginie melodia, ale być może dzięki temu łatwiej jest dostrzec inne elementy?

SZKOŁY NARODOWE

SZKOŁY NARODOWE

Szkoły narodowe to ruch muzyczny, który powstał w drugiej połowie XIX wieku jako odpowiedź na nacisk romantyzmu germańskiego oraz opery włoskiej. Nurt ten miał na celu podkreślać oraz promować wartości oraz piękno poszczególnych narodów...

Komponowanie muzyki – jak to się robi

Komponowanie muzyki – jak to się robi

Wiele razy pytano mnie: „jak to się robi?” Żeby wszystko było jasne – chodzi o komponowanie muzyki. Dopóki nie usłyszałem tego pytania nie zastanawiałem się nad tym – po prostu to robiłem i już. A odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak samo komponowanie.

Czy muzyka może się do czegoś w życiu przydać?

Czy muzyka może się do czegoś w życiu przydać?

Jakiś czas temu takie właśnie pytanie zadałem moim uczniom w klubie osiedlowym, w którym uczyłem gry na instrumentach klawiszowych. I bynajmniej nie chodziło mi o proste stwierdzenie – muzyka jest ładna miła i przyjemna...

Mischa Maisky

Mischa Maisky

Urodził się w 1948 roku w Rydze, gdzie przez krótki czas uczył się w miejskim konserwatorium. Następnie wyjechał do Leningradu i tam w wieku 17 lat dostał pierwszą nagrodę na Krajowym Konkursie Wiolonczelowym.

Flażolet (irish whistle)

Flażolet (irish whistle)

Instrument dęty z sześcioma otworami podobny do fletu prostego, w Polsce występujący również pod nazwą "flecik polski". Instrument pochodzi z XVI-wiecznej Francji, a jego różne odmiany również z Anglii i Niemiec. W XVIII i XIV wieku uzyskał ogromną popularność również w naszym kraju.

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 »

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl