ZNAMY ZWYCIĘZCÓW I LAUREATA GRAND PRIX II ALTERNATYWY KONKURSOWEJ POLSKIEGO RADIA CHOPIN

Polskie Radio Chopin ogłosiło zwycięzców i laureata Grand Prix II Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin, która skierowana była do dzieci i młodzieży od 5. do 16. roku życia ceniących sobie muzykę Fryderyka Chopina. Zwycięzców będzie można usłyszeć podczas galowego koncertu połączonego z rozdaniem nagród, organizowanego przez Polskie Radio Chopin w drugiej połowie września. Pianiści otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, zwycięzca Grand Prix także nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych. Koncert retransmitowany będzie na stronie internetowej stacji, na Facebooku i na kanale YouTube.

Po sukcesie pierwszej edycji wydarzenia, Polskie Radio Chopin zaprosiło słuchaczy do udziału w II Alternatywie Konkursowej, którego celem jest odkrywanie i promocja utalentowanych dzieci i młodzieży popularyzacja muzyki poważnej. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu w wersji audiowizualnej swojej interpretacji utworu Fryderyka Chopina z dowolnie wybranej kategorii repertuarowej. Warunek: wiek do 16. roku życia. Nagrań należało dokonać wyłącznie na instrumencie akustycznym – fortepianie lub pianinie. Do wyboru były następujące kategorie: 1. Preludium, 2. Etiuda, 3. Walc, 4. Nokturn, 5. Mazurek, 6. Polonez, 7. Impromptu, 8. Ballada, 9. Scherzo, 10. Do wyboru: Barkarola op. 60, Fantazja f-moll op. 49, Berceuse Des-dur op. 57, część pierwsza Sonaty b-moll, op. 35 lub część pierwsza Sonaty h-moll op. 58.

Przesłane wykonania oceniane były przez znakomite jury, składające się z koncertujących pianistów i dydaktyków fortepianu: prof. Andrzeja Ratusińskiego – przewodniczący i Marka Brachę oraz doświadczonych krytyków muzycznych: Małgorzatę Pęcińską i Jakuba Puchalskiego.

Największą popularnością cieszyły się dwie kategorie nokturn i walc. Specyfiką Alternatywy jest też sposób przyznawania nagród – odbywa się ono podczas kolejnych audycji radiowych, w których jurorzy omawiają na antenie poszczególne wyróżnione emisją interpretacje, przedstawiając też jako punkt odniesienia kreacje mistrzowskie, jakie mogą stać się inspiracją dla młodych pianistów.

Ten konkurs przede wszystkim napawa radością i optymizmem – mówi Jakub Puchalski. – Widok małych dzieci z wyraźną satysfakcją, często z radością mierzących się z utworami Chopina, choćby najprostszymi, dziecięcymi, jest dowodem trwałej i uniwersalnej siły tej sztuki, która – jeżeli tylko da się jej szansę – trafia do każdego pokolenia. Zaś ujmujące, ale i bardzo dojrzałe interpretacje, jakimi potrafią zaskoczyć nas 14-latkowie czy 15-latkowie, fascynują świeżymi i śmiałymi talentami bardzo młodych artystów. Cieniem kładzie się jedynie świadomość wynoszona z wielkiego, dorosłego Konkursu Chopinowskiego, w którym znacznie trudniej jest znaleźć równie promienne i intrygujące olśnienia, jak gdyby na etapie studiów akademickich znakomitości takie nader często były przykrawane do jakiegoś martwego szablonu, najwyraźniej uznawanego za wzór. Drugi raz z rzędu Alternatywa Konkursowa przyniosła nam więc zupełnie niezwykłe przeżycia i wzruszenia – dodaje.

Tegorocznym zwycięzcą Grand Prix został Eryk Koszela. Nagroda za najlepiej wykonany utwór w ramach II edycji Alternatywy Konkursowej, czyli wirtualnego turnieju pianistycznego dla dzieci i młodzieży przyznana została 12 czerwca, podczas specjalnej audycji Polskiego Radia Chopin. Eryk Koszela – 15-letni uczeń Olgi Łazarskiej zdobył ją przede wszystkim swą interpretacją Mazurka a-moll op. 17 nr 4 Fryderyka Chopina. – Moim pianistycznym ideałem jest Vladimir Horowitz, ale twoje wykonanie, Eryku, podobało mi się bardziej – tak na antenie Polskiego Radia Chopin zwrócił się do młodego pianisty przewodniczący jury, prof. Andrzej Ratusiński. Warto dodać, że ten młody pianista był także laureatem poprzedniej edycji Alternatywy, w której zrobił niezapomniane wrażenie niezwykle pięknym i mądrze zagranym Walcem As-dur op. 34 nr 1 oraz wspaniałą II Balladą F-dur. W tym roku ujął klasyczną, lecz znakomicie dopracowaną i podskórnie namiętną Etiudą „Rewolucyjną” c-moll op. 10 nr 12 oraz – co było głównym źródłem nagrody – niezwykle wysmakowanym, dojrzałym ujęciem jednego z najbogatszych mazurków Chopina, a-moll op. 17 nr 4.

LAUREACI II ALTERNATYWY KONKURSOWEJ POLSKIEGO RADIA CHOPIN:
GRAND PRIX – Eryk Koszela
I MIEJSCE w kategorii etiuda – Anna Urzędowska ex aequo Franciszek Gąsieniec
I MIEJSCE w kategorii walc – Anna Urzędowska
I MIEJSCE w kategorii nokturn – Franciszek Gąsieniec ex aequo Maria Wezner
I MIEJSCE w kategorii mazurek – Eryk Koszela
I MIEJSCE w kategorii polonez – Maciej Domagała
NAGRODA PUBLICZNOŚCI:
Franciszek Gąsieniec

• Wszystkie filmy konkursowe można oglądać na Facebooku i YouTube Polskiego Radia Chopin.

***
Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Powiązane Video Wszystkie video

Francisco Tárrega - Grand Vals
Nowa Tradycja 2014 - Kapela Maliszów
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 35
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 36

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chopin Fryderyk - Najpikniejszy Chopin na fortepian
PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian
Rohema Percussion Chopin, batuta
PWM Chopin Fryderyk - Album per pianoforte

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl