W dniu 23 listopada 2012 r. Jury IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w składzie:
- prof. Antoni Wit - przewodniczący
- prof. Mirosław Jacek Błaszczyk
- prof. Juozas Domarkas
- Piotr Gajewski
- Ernest Martinez
- prof. Eugeniusz Knapik
- John Neschling
- prof. Marek Pijarowski
- Maximiano Valdes
- Takuo Yuasa
- Michael Zilm
na podstawie łącznej punktacji za trzy etapy postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
- III wyróżnienie 5000 EURO ufundowane przez Fundację Muzyczną Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga otrzymuje Zoi Tsokanou
- II wyróżnienie 7000 EURO ufundowane przez Filharmonię Śląską otrzymuje Maja Metelska
- I wyróżnienie 10000 Euro ufundowane przez Kompanię Węglową SA otrzymuje Andrew Koehler
- III nagrodę – 15 000 EURO i Brązową Batutę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Katowice otrzymuje Azis Sadikovic
- II nagrodę – 20 000 EURO i Srebrną Batutę ufundowaną przez Marszałka Województwa Śląskiego otrzymuje Marzena Diakun
- I nagrodę – 25 000 EURO i Złotą Batutę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Daniel Smith.
Nagrody pozaregulaminowe:
1. Filharmonia Narodowa – zaproszenie laureata I nagrody do poprowadzenia koncertu w sezonie 2013/14 - Daniel Smith
2. Orchestra Metropolitana De Lisboa - koncert w Lizbonie - zaproszenie zwycięzcy konkursu na sezon artystyczny 2012/2013 – Daniel Smith
3. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego –zaproszenie jednego z laureatów w drugiej połowie 2013 r. – Jury wskazało Andrewa Koehlera
4. Filharmonia Sudecka - zaproszenie dla najlepszego Polaka do prowadzenie koncertu na sezon 2013/2014 - otrzymuje Marzena Diakun
5. Filharmonia Zielonogórska - zaproszenie do poprowadzenia koncertu przez jednego z laureatów w sezonie 2012/13. – otrzymuje Azis Sadikovic
6. Filharmonia Szczecińska - zaproszenie laureata I nagrody w sezonie 2013/2014 – otrzymuje Daniel Smith
7. Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego - zaproszenie dla laureata do poprowadzenia koncertu w dniu 15 marca 2013. – otrzymuje Marzena Diakun
8. Filharmonia Świętokrzyska - zaproszenie dla laureata w sezonie 2013/2014 – otrzymuje Marzena Diakun
9. Filharmonia Krakowska - zaproszenie dla laureata konkursu w sezonie artystycznym 2013/2014 – otrzymuje Azis Sadikovic
10. Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie – zaproszenie dla zwycięzcy konkursu sezon artystyczny 2013/2014 - Daniel Smith
11. ONE goes places - zaproszenie laureata do poprowadzenia 7 koncertów w ramach projektu, w latach 2012-2015. Jena - Jenaer Philharmonie Zlin – Bohuslav Martinu Filharmonie, Żilina - Štátny komorný orchester Žilina, Ljubliana – RTV Slo, Amiens- Orchestre de Picardie (3 krotnie) dla najlepszego europejczyka z laureatów - otrzymuje Marzena Diakun
12. Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena - zaproszenie laureata I nagrody do udziału w Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena sezon 2013/2014 – otrzymuje Daniel Smith
13. Filharmonia Tama w Tokio, Japonia - zaproszenie laureata I nagrody do poprowadzenia koncertu w sezonie 2013/2014 – otrzymuje Daniel Smith
14. Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie – zaproszenie polskiego laureata lub najwyżej ocenionego polskiego uczestnika do poprowadzenia koncertu w sezonie 2013/2014 - otrzymuje Marzena Diakun
15. Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana – zaproszenie laureata I nagrody do poprowadzenia koncertu symfonicznego w ramach X Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2014 w Łodzi – otrzymuje Daniel Smith
16. Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze – zaproszenie najlepszego polskiego laureata w sezonie 2013/2014 – otrzymuje Marzena Diakun
17. Toruńska Orkiestra Symfoniczna – zaproszenie najlepszego Polaka w sezonie 2013/2014 - otrzymuje Marzena Diakun
18. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – zaproszenie dla polskiego uczestnika z najwyższą lokatą w finale w sezonie 2013/2014 – otrzymuje Marzena Diakun
19. Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu – zaproszenia do prowadzenia koncertów w roku 2013 lub 2014 dla najlepszego polskiego uczestnika finału – otrzymuje Marzena Diakun oraz dla najlepszego polskiego uczestnika, który nie wszedł do finału – otrzymuje Sylwia Janiak
20. Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - nagroda "MŁODY MISTRZ BATUTY" przyznawana przez Jury złożone z młodzieży – otrzymują Stanisław Kocznowski oraz Andrew Koehler
21. Litewska Filharmonia Narodowa - zaproszenie laureata I, II lub III miejsca – Jury pozostawiło decyzję Juozasowi Domarkasowi
22. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO - zaproszenie laureata I nagrody do poprowadzenia koncertu w sezonie 2013/2014 – otrzymuje Daniel Smith
23. Filharmonia Narodowa dla uczestnika poniżej 28 roku życia wskazanego przez jury. Nagroda zaproszenie do poprowadzenia niedzielnego koncertu symfonicznego dla dzieci w sezonie 2013/2014 – otrzymuje Fabio Miguel Pereira
Nagrody pieniężne:
1. Mr. Mitsunaga Iwata – 2800 euro dla najlepszego japońskiego dyrygenta - Masane Ota
2. ZAIKS - 10 000 pln dla dyrygenta, który najlepiej wykona utwór polskiego kompozytora - otrzymuje Maja Metelska
3. STOART - 10 000 pln dla laureata wybranego przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego - otrzymuje Daniel Smith
4. Nagroda Tishy i Piotr a Gajewskich 2500 zł dla najmłodszego uczestnika IX MKD, który wszedł do półfinału - otrzymuje Sylwia Janiak
5. Nagroda Zofii i Antoniego Witów 5000 zł dla najlepszego polskiego uczestnika IX MKD, który nie wszedł do finału - otrzymuje Sylwia Janiak
Nagrody rzeczowe:
1. PWM dla laureata I nagrody - komplet partytur czołowych współczesnych kompozytorów polskich – otrzymuje Daniel Smith
2. Porcelana Śląska (BGH Network S.A.) – komplet porcelany obiadowo kawowej dla najlepszego Polaka – otrzymuje Marzena Diakun
3. Batuta - Jakub Szewczyk - ufundowanie nagród w postaci batut dla półfinalistów i finalistów.
5. Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków - Nagroda Orfeusz, przyznana Laureatowi I miejsca – otrzymuje Daniel Smith