Zgodnym chórem o Pokoju

Prawdziwą wartość pokoju doceniamy najmocniej wtedy, kiedy go tracimy. Od ponad roku za wschodnią granicą Polski dzieją się dramaty, ludzkie tragedie i niesprawiedliwość niespotykane od dziesiątek lat. "Obdarz nas Pokojem" - wołanie zdaje się słyszeć zewsząd... jest także obecne w emocjach i staje się tematem wielu artystycznych utworów.
 

Obdarz nas pokojem...

"Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą" - jeden z cytatów Papieża Jana Pawła II doskonale oddaje sens ludzkiej egzystencji. Drogą naszego życia powinien być pokój. Dzięki niemu możemy budować wszystko to, czego zapragniemy. Piękne relacje z drugim człowiekiem, wspólne radości, sukcesy. Pokój jest wartością najbardziej docenianą wtedy, kiedy zostaje utracona lub wtedy, kiedy widmo jego utraty widoczne jest na horyzoncie. Miliony Polaków z ogromną solidarnością odpowiedziały na potrzeby naszych ukraińskich sąsiadów. Dla poszkodowanych w niezwykle niesprawiedliwej i krwawej wojnie ważne są nie tylko wsparcie materialne i doraźna pomoc, ale także nieustanne posyłanie myśli i wsparcia. Wiele artystów chce wyrazić swój sprzeciw wobec brutalności wojny, a także wyrazić swoją nadzieję na lepsze jutro...

Dona nobis Pacem

Krakowska kompozytorka Paulina Wacławik jest jedną z osób, która nie chce biernie patrzeć na sytuację dziejącą się wokół nas. Swoim utworem "Dona nobis pacem" pragnie wpłynąć na percepcję wojny i losów poszkodowanych, bombardowanych, zabijanych... Pokój, tak potrzebny nam wszystkim, stał się tematem jej utworu napisanego na obsadę chóralną oraz taśmę. Kompozycja została wybrana na motyw przewodni czuwania o pokój. Utwór wykonany przez znakomity zespół Tallis Consort, pod dyrekcją Chrisa Why'a, w swej strukturze zawiera także nagranie dźwięku Bałtyku z Westerplatte, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Symboliczne miejsce, symboliczny tekst utworu i jakże istotna tematyka jest wyrazem modlitwy o pokój i symbolem wsparcia Ukraińców.

Muzyka łączy, nie dzieli. Jest językiem uniwersalnym, doskonale potrafiącym oddać intencje twórcy, jego nastawienie, emocje, wszystko to, czym żyje i co go trapi. Emocje polskiej kompozytorki można było usłyszeć i poczuć 24 lutego 2023 roku w katedrze w Sheffield, w pierwszą rocznicę brutalnej napaści Rosji na wolną Ukrainę. Muzyka przejmująca, dotykająca najczulszych strun ludzkiej duszy potrafi nie tylko wzruszyć, poruszyć, ale także i dodać sił.

 

Powiązane Video Wszystkie video

Hallelujah - gitara i fleciki
N?dznicy - s?uchaj, kiedy ?piewa lud
Piotr Czajkowski - Scherzo nr 2 - Jascha Heifetz
Leszek D?ugosz - Ja nie jestem Amadeusz Mozart

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Polskie Karaoke vol. 14 DVD
Eurolite LED FE-6 Hybrid Laser Flower effect - efekt wietlny LED + laser
GEWA Akordeon Szelki Tapicerka czarna, prawdziwa skra 55mm
GEWA Akordeon Szelki Tapicerka czarna, prawdziwa skra regulowana dugo

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl