Zespół GIARDINO DI DELIZIE

fot. mat. prasowe

Giardino di Delizie to dynamiczny i kreatywny zespół z Rzymu, założony w roku 2014 przez Dr Ewę Annę Augustynowicz, skrzypaczkę i dyrektor artystyczną zespołu. Składa się z profesjonalnych artystek, wyspecjalizowanych w grze na instrumentach dawnych pochodzących głównie z Polski i Włoch, które kształciły się pod czujnym okiem artystów takiej renomy jak E. Onofri, E. Gatti, F. Pavan, M. Testori, B. Hoffmann, Ch. Rousset, E. Baiano itd. Artystki brały również udział w licznych kursach mistrzowskich wybitnych specjalistów muzyki dawnej takich jak: Biondi, Beyer, Coin, Vestidello, Sinkovsky, Testori, Gatti, Valli, Ogg, De Carlo, Holtslag, Brown, Tampieri, Florio, Bonizzoni, Rousset, Minasi. Członkinie zespołu współpracują i koncertują regularnie z następującymi zespołami: Les Eléments, Capella Cracoviensis, Accademia Montis Regalis, Divino Sospiro, Europa Galante, Arianna Art Ensemble, Collegium Pro Musica, Quatuor Mosaiques, Concerto Romano, Accordone i Pomo d'Oro.

Główna siedziba grupy znajduje się w Rzymie i tutaj też działalność zespołu została zainaugurowana koncertem w kościele polskim. Zespół koncertował w wielu ważnych miejscach i instytucjach rzymskich oraz podczas wielu ważnych festiwali we Włoszech i za granicą m. in.: Almisonis Melos Chivasso, Turyn; Musica Antica a San Rufo, Rieti; Sulle Ombre del Cusanino Filottrano, Marche; I Concerti di Campagna, Monte Compatri; the BRQ Vantaa Music Festival (Helsinki), Festiwal Muzyki Dawnej w Utrecht (Holandia), Festiwal Schola Cantorum w Kaliszu, Pałac w Wilanowie, Societa Dante Alighieri w Katowicach, Festiwal Barok na Spiszu, Pietà de’ Turchini w Neapolu, Música Antiga dels Pirineus w Hiszpanii, Festival Misericordia itd. W 2018 Giardino di Delizie zagrał serię koncertów muzyki polskiej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na uniwersytecie w Turynie, w Società del Giardino w Mediolanie i w Muzeum Instrumentów w Rzymie.

Zainspirowane słowami Tartiniego artystki są przekonane że „aby dobrze grać, trzeba umieć dobrze mówić“, dlatego też koncerty zespołu, niezwykle intensywne i fascynujące, są rezultatem historycznych i muzykologicznych badań w centrum których znajdują się włoscy kompozytorzy tacy jak Alessandro Stradella, Lelio Colista czy Carlo Ambrogio Lonati oraz polscy i włoscy kompozytorzy na polskich dworach królewskich jak na przykład Marcin Mielczwski, Adam Jarzębski, Tarquinio Merula czy Aldebrando Subissati.

Rezultatem tego filologicznego podejścia do wykonawstwa muzyki dawnej jest pierwsza płyta zespołu opublikowana przez renomowaną firmę płytową Brilliant Classics w 2018 roku. Na płycie znajdują się Sinfonie a 3 C.A. Lonatiego, wszystkie razem dotąd jeszcze nienagrane. CD spotkało się z bardzo pozytywnymi reakcjami ze strony krytyki międzynarodowej. Amerykański magazyn Fanfare tak podsumowal nagranie sinfonii Lonatiego: These are spirited performances, notable not just for their technical polish, but also for their heart and human excitement. I can’t imagine this level of achievement being surpassed anytime soon, if at all. 

W marcu 2020 ukazała się druga płyta zespołu Gems of the Polish Baroque tym razem z polską barokową muzyką instrumentalną. Na płycie znajdują się utwory Szarzyńskiego, Förstera, Mielczewskiego, Jarzębskiego i Zieleńskiego. W czerwcu wyjdzie trzecia płyta zespołu z dotąd jeszcze nienagranymi 10 sinfoniami a tre Lelio Colisty, kolejnego rzymskiego kompozytora okresu przed Corellim.

GEMS OF THE POLISH BAROQUE

Muzycy zespołu Giardino di Delizie grają na instrumentach dawnych, kopiach znanych lutników. W zależności od repertuaru grupa współpracuje regularnie z innymi profesjonalnymi muzykami.

Określenie Giardino di Delizie pochodzi od nazw późnośredniowiecznych ogrodów położonych na terenie opactw i klasztorów. W ogrodach tych kultywowano uprawę roślin leczniczych. W późniejszym okresie wraz z pojawieniem się tzw. Signorie miejsca te zostały przekształcone w centra rekreacji i wypoczynku jak również były wykorzystywane jako miejsca spotkań biznesowych. Ogrody te położone były w pobliżu eleganckich willi, zamków i klasztorów. Duża ich ilość znajdowała się w okolicach Florencji i założona została dzięki rodzinie Medyceuszy. Ogrody należące do tego arystokratycznego rodu realizowane były z fantazją i pomysłowością i obfitowały w ciekawą i oryginalną florę. Dodatkowo, fontanny, oczka wodne i stawy pełne ryb wprawiały w zdumienie i zachwyt stanowiąc jedną z głównych atrakcji. Miejsca te wraz z oryginalną architekturą, starożytnymi rzeźbami i dekoracjami stały się symbolem nowego stylu życia, nowego spojrzenia na naturę a oprócz tego inspirowały współczesnych artystów do doskonalenia własnych umiejętności i tworzenia.

www.giardinodidelizie.com

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Saltarello - Calenda Maia
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
Godfrey Finger - Sonata C-dur na tr?bk?, skrzypce i b.c.

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Shure C607 N mikrofon dynamiczny
Shure Beta 58 A mikrofon dynamiczny
Audix i5 mikrofon dynamiczny, instrumentalny
Shure PG 48 XLR mikrofon dynamiczny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl