XXIII Wiosenne Koncerty Gitarowe – już od 5 marca

Pajestka Kostecki Duo,
fot. M Grabowski

Wyjątkowe brzmienie gitar klasycznych, lutni i głosu – w tym roku Wiosennych Koncertów Gitarowych, które tradycyjnie odbywają się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, będzie można słuchać bezpłatnie i bez wychodzenia z domu. Zapraszamy w każdy piątek marca od godz. 8:00 do wirtualnej przestrzeni zamku: facebook.com/zamek.szczecinyoutube.com/zkpszczecin i www.zamek.szczecin.pl.

Wiosenne Koncerty Gitarowe na stałe wpisały się w kalendarz szczecińskich wydarzeń kulturalnych. Organizowane od 1998 roku są jedną z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych miasta. Wspólnym mianownikiem zróżnicowanych stylistycznie utworów jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej. Kierownikiem artystycznym Wiosennych Koncertów Gitarowych jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog. Wydarzenie co rok gości artystów reprezentujących najwyższy światowy poziom.

Ze względu na panującą pandemię, tegoroczne koncerty gitarowe zostały najpierw zarejestrowane w Galerii Gotyckiej zamku i będą emitowane online w każdy piątek marca od godz. 8:00 do godz. 22:00 w niedzielę.


Program koncertów:

5–7 marca – Pajestka Kostecki Duo (duet gitarowy)
J. S. Bach: Koncert na dwoje skrzypiec BWV 1043, cz. II Largo ma non tanto
Boris Gaquere: Xeque-mate
Sergio Assad: Jobiniana No. 1
Radames Gnattali: Suita Retratos cz 1. Pixinguinha
Peter Madlem: Monte Carlo
Pierre Petit: Toccatta

W skład zespołu wchodzą utalentowani muzycy, kameraliści, którzy od wielu lat prowadzą bogatą działalność artystyczną oraz pedagogiczną. Dawid Pajestka jest absolwentem prof. Piotra Zaleskiego w klasie gitary Akademii Muzycznej w Poznaniu, obecnie wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie oraz nauczyciel szczecińskich szkół muzycznych I i II stopnia. Maciej Kostecki ukończył klasę gitary u dr hab. Prof AS Korneli Arwicz – Sienickiej na Akademii Sztuki w Szczecinie. Swoją wiedzę oraz doświadczenie przekazuje uczniom w szkołach muzycznych, pracuje również jako muzyk sesyjny.

Jak mówią sami artyści, ich ambicją jest stworzenie przestrzeni, w której odbiorca poczuje się dobrze, znajdzie chwile wytchnienia i refleksji, oderwie się od codzienności.


12–14 marca – Mateusz Ławniczak (lutnia, śpiew)
Pieśni szekspirowskie, m.in.
„Come again”: John Dowland
„Full fathom five”: Robert Johnson
„Pastime with good company”: King Henry VIII
„Can he excuse my wrongs”: John Dowland

Mateusz Ławniczak jako jeden z nielicznych prezentuje pieśni okresu renesansu będąc jednocześnie wokalistą i akompaniatorem. Ten rzadki sposób wykonania stanowi próbę wskrzeszenia dawnej tradycji, której prawdopodobnie najsłynniejszym reprezentantem był Francesco Petrarca.


19–21 marca – Andrzej Grygier (gitara)
Antonio José: Sonata para Guitarra
Aleksander Tansman: Suite In modo Polonico (entree, kujawiak, tempo de polonaise, kołysanka no 1, alla polacca, reverie, oberek)
Roberto Sierra: Sonata (con pasion, expresivo, casi religioso)

Andrzej Grygier est laureatem 25. pierwszych nagród (w tym nagrody Grand Prix) na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. Koncertował na wielu festiwalach muzycznych odbywających się w: Polsce, Rosji, Słowacji, Belgii, Chorwacji. Występował również z: orkiestrą AUKSO pod dyrekcją M. Mosia, moskiewską orkiestrą pod dyrekcją I. Gajsina, orkiestrą ZSM pod dyrekcją W. Bednarka.


26–28 marca – Woch-Guzik Duo (duet gitarowy)
Egberto Gismonti (1947): Palhaco
Ferdinando Carulli (1770–1841): Serenada A-dur, op.96
Isaac Albéniz (1860–1909): Córdoba
Sergio Assad (1952): Suite „One Week In Rio” (zadedykowana Woch & Guzik Duo)
Egberto Gismonti (1947): 7 Anéis
Marco Pereira (1950): Bate Coxa
Anonim: walc wenezuelski Quiero ser tu sombra

Woch-Guzik Duo to zespół założony w 2011 r. przez Adama Wocha i Roberta Guzika, dwóch gitarzystów, studiujących na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Do największych sukcesów duetu można zaliczyć II miejsce na X Europejskim Konkursie Gitarowym „Enrico Mercatali” (Gorizia, Włochy, 2013 r.). W tym samym roku duet został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize, co zaowocowało zaproszeniem na tournée koncertowe w Stanach Zjednoczonych (2014 r.), zakończone koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall.

Więcej na www.zamek.szczecin.pl.


Mateusz Ławniczak (fot. Monika Małek)


Andrzej Grygier (fot. Arkadiusz Kulasik)


Woch Guzik Duo (fot. H. Karapuda)

Powiązane Video Wszystkie video

Tim Brady - Amplify, Multiply, Remix and Redefine
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Piotr Lachert - Sonata No. 19
Montana Skies - Another Brick in the Wall

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Hirschmann VON30 SW wtyk bananowy 4mm lut. czarny
Ninigi DS37P Zcze D-sub 37p (monta lut) eskie
Ninigi DS37P Zcze D-sub 37p (monta lut) mskie
Liszko Embroidery 07 pasek gitarowy skórzany, brązowy wzór

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl