XVIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza
Łódź, 8-14 kwietnia 2013 roku
Chęć uczestnictwa w tegorocznej edycji konkursu zgłosiła rekordowa liczba zespołów: 116 ansambli, w tym blisko 1/3 to zespoły z zagranicy, często o międzynarodowej obsadzie. Na konkurs do Łodzi przyjadą uczestnicy z ponad dwudziestu krajów (Albania, Azerbejdżan, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Japonia, Korea, Litwa, Macedonia, Niemcy, Rosja, Słowenia, Turcja, Ukraina, Węgry, Włochy). Konkurs zostanie rozegrany w dwóch kategoriach: kategoria A to duety instrumentalne z fortepianem, w kategorii B będą konkurować tria fortepianowe, kwartety fortepianowe i kwintety fortepianowe. Patronat honorowy nad konkursem objęła Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Impreza organizowana jest przez Katedrę Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi co trzy lata od 1961 roku. – Z przyjemnością obserwujemy – podkreśla prof. Bogusław Pikała, kierownik Katedry Kameralistyki – jak konkurs rozrasta się z biegiem lat i z każdą kolejną edycją przyciąga coraz większą liczbę uczestników.
W 1992 roku konkurs stał się imprezą międzynarodową, w 1995 nadano mu imię Kiejstuta Bacewicza – jego inicjatora. Do piętnastej edycji w 2004 roku był imprezą międzyuczelnianą dla studentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Od 2007 roku jest przeznaczony dla zespołów kameralnych, które spełniają wymogi regulaminu dotyczące wieku wszystkich swoich członków w dzień rozpoczęcia konkursu.
Wśród laureatów poprzednich edycji konkursu jest wielu uznanych artystów, m.in. śpiewacy: Teresa Wojtaszek-Kubiak, Urszula Kryger, Krzysztof Szmyt, pianiści: Ewa Pobłocka, Tadeusz Chmielewski, Marek Drewnowski, Anna Wesołowska-Firlej, Karol Nicze, skrzypkowie: Łukasz Błaszczyk, Robert Kabara, Marek Moś, Magdalena Rezler, Jan Stanienda, Iwona Wojciechowska, wiolonczelista: Dominik Połoński, klawesynistki: Elżbieta Chojnacka i Elżbieta Stefańska-Łukowicz.