1. Start
  2. Artykuły
  3. Polecamy
  4. XV Kłodzki Festiwal Muzyczny „GITARIADA 2012”
ARTYKUŁ: Polecamy - XV Kłodzki Festiwal Muzyczny „GITARIADA 2012”

XV Kłodzki Festiwal Muzyczny „GITARIADA 2012”

szukaj w artykułach:
Tegoroczna edycja gitarowego święta na ziemi kłodzkiej odbędzie się w dniach 10-14 kwietnia a swym zasięgiem obejmie Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój, Bystrzycę Kłodzką i Nową Rudę.

Wśród tegorocznych wydarzeń festiwalowych warto zwrócić uwagę na kłodzki duet Agnieszki i Witolda Kozakowskich, który w programie „Muzykoterapia gitarowa” wykona różnorodny program, od muzyki dawnej poprzez miniatury i fantazje do popularnych tematów muzycznych w ciekawym opracowaniu na jedną lub dwie gitary. Z pewnością nie można także opuścić koncertu Mariusza Kozłowskiego, ucznia wrocławskiej szkoły muzycznej z klasy gitary Marka Zielińskiego. Młody artysta, który zdaje wkrótce maturę muzyczną, ma na swoim koncie ponad 40 laurów różnych konkursów gitarowych. Warto więc posłuchać wirtuoza u progu światowej kariery. Nie można przeoczyć również wieczoru autorskiego Krzysztofa Pełecha, jednego z głównych filarów polskiej współczesnej estrady gitarowej.
Centralnym wydarzeniem tegorocznej „Gitariady” będzie koncert z okazji Jubileuszu piętnastu lat festiwalu, podczas którego wystąpią artyści wykonujący muzykę orientu i flamenco: Jahir Azim Irani – santur, śpiew (Iran), Katarzyna Arbaczewska – taniec flamenco i Jakub Niedoborek – gitara. Zapowiada się więc fascynująca podróż w czasie i przestrzeni!

W piątek, 13 kwietnia w ramach „Gitariady” odbędzie się XIV Dolnośląski Konkurs Gitarowy, w którego jury zasiądą: st. wykł. Marek Zieliński (przewodniczący) z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dr Jakub Niedoborek z Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej–Curie w Lublinie oraz dr Dariusz Domański z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jury przyzna nagrody i wyróżnienia, w tym Grand Prix w kategorii solistów czyli gitarę klasyczną Kantarę o wartości 3 500 zł ufundowaną przez Hurtownię „Interton” z Gdyni a także nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł dla zwycięzcy w kategorii zespołów gitarowych i kameralnych z udziałem gitary. Koncert laureatów Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego zakończy tegoroczny Festiwal.

Organizatorzy: OKiS we Wrocławiu, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku.
Współorganizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe.
Patronat honorowy nad Festiwalem objął Jakub Szulc, Poseł na Sejm RP.

www.gitariada.pl/

Kłodzki Festiwal Muzyczny „GITARIADA” powstał z inspiracji Bogusława Michnika, dyrektora Kłodzkiego Ośrodka Kultury. Jego twórcą oraz szefem organizacyjno-artystycznym do dziś jest Witold Kozakowski, muzyk, pedagog, animator kultury i dziennikarz. Dzięki „Gitariadzie” w Kłodzku i na ziemi kłodzkiej gościli wybitni gitarzyści – nie tylko klasyczni, ale także związani z jazzem, flamenco czy bluesem, m.in. Łukasz Kuropaczewski, Waldemar Gromolak, Robert Horna, Łukasz Pietrzak, Jarosław Śmietana, Krzysztof Ścierański, Marek Napiórkowski, Romek Puchowski i wielu innych. Ale Festiwal to nie tylko koncerty gitarowe bowiem w ramach „Gitariady” w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku realizowany jest od 1999 roku Dolnośląski Konkurs Gitarowy o zasięgu ogólnopolskim. W jury zawsze zasiadają największe osobowości pedagogiki gitarowej w Polsce oraz wybitni muzycy, mi.in. prof. Alina Gruszka (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. Jerzy Nalepka (Akademia Muzyczna w Łodzi), prof. Piotr Zaleski (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), prof. Marcin Zalewski (Uniwersytet Muzyczny w Warszawie). Kolejny rok patronat nad Konkursem objął Maciej Awiżeń, Starosta Kłodzki.

Program festiwalu:

10.04.2012 WTOREK

godz. 17.00 - „Muzykoterapia gitarowa”
koncert duetu gitar klasycznych Agnieszka i Witold Kozakowscy
Polanica Zdrój, Biblioteka Publiczna, wstęp wolny

11.04.2012 ŚRODA
godz.10.00 - „Gitara dla przedszkolaka”
koncert najmłodszych gitarzystów
Kłodzko, Akademia Przedszkolaka, wstęp wolny

godz. 15.30 – „U progu sławy”
recital gitarowy Mariusza Kozłowskiego
Duszniki Zdrój, Dworek Chopina, wstęp wolny

godz. 17.00 - „Gitara plus …”
koncert młodzieżowych zespołów kameralnych i gitarowych
Bystrzyca Kłodzka, szkoła muzyczna, wstęp wolny

12.04.2012 CZWARTEK
godz. 10 - „Wałbrzysko-kłodzkie zagłębie gitarowe”
Jakub Jakubczak, Julia Rybczyńska, Szymon Armata, Adam Jankowski, Szymon Wejcht
Nowa Ruda, Biblioteka Publiczna, wstęp wolny

godz. 17 – „Wirtuoz gitary”
autorski wieczór Krzysztofa Pełecha
Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

13.04.2012 PIĄTEK
godz. 9 - 17 – XIV Dolnośląski Konkurs Gitarowy
jury: st. wykł. Marek Zieliński (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), dr Dariusz Domański (Akademia Pomorska w Słupsku), dr Jakub Niedoborek (Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie)
Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

godz. 13 – Prezentacja gitar i akcesoriów muzycznych Hurtowni „Interton”
Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

godz. 19 - „ORIENT I FLAMENCO” - koncert jubileuszowy „Gitariady”:
JAHIAR – cymbały, śpiew (Iran), KATARZYNA ARBACZEWSKA – taniec flamenco, JAKUB NIEDOBOREK – gitara flamenco
Kłodzko, Starostwo Powiatowe, wstęp wolny

14.04.2012 SOBOTA
godz. 9-12 – XIV Dolnośląski Konkurs Gitarowy
Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

godz. 13 – „Edukacja gitarowa”
„Znaczenie Estudios Sencillos i Nuevos Estudios Sencillos Leo Brouwera w procesie edukacji uczniów szkół muzycznych I i II stopnia” - wykład st. wykł. Marka Zielińskiego (Akademia Muzyczna we Wrocławiu)
Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

godz. 16 - „Kuźnia talentów gitarowych”
koncert laureatów XIV Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego
Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny
kategoria: Polecamy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl