Miejsce: Plenerowa scena na rynku*, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 1 września 2024 (niedziela), godzina 19.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Wstęp wolny
*W przypadku deszczowej pogody koncert zostanie przeniesiony do sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie i Chór Mieszany „Echo” zapraszają do udziału w XII Wieczorze Pieśni Patriotycznych „Żeby Polska była Polską”. W 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zapraszamy publiczność do wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni patriotycznych.
Koncert, organizowany w 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, stanowi okazję do wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Na scenie wystąpią Chór Mieszany „Echo” pod dyrekcją Marioli Rybczak, zespoły Harnasie i Szarotki z V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, a także Grzegorz Przepióra jako akompaniator. Wydarzenie poprowadzi Karol Reda.
Wieczór Pieśni Patriotycznych w Krośnie to nie tylko okazja do wspólnego śpiewania, ale także do refleksji nad naszą historią. Warto wziąć udział w tym wydarzeniu, by wspólnie pielęgnować pamięć i tożsamość narodową.
Wystąpią:
Chór Mieszany ECHO (pod dyrekcją Marioli Rybczak)
Harnasie i Szarotki (połączone zespoły V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla)
Grzegorz Przepióra (akompaniament)
Karol Reda (prowadzenie)
Chór Mieszany „Echo” RCKP Krosno
Chór Mieszany „Echo” powstał w 1945 roku i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza oraz Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie. Jest chórem związanym z miastem i od początków swego istnienia dał ponad 1350 koncertów, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno- kulturalnym Krosna i regionu. Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczną w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć chóru należy: I miejsce w kategorii chórów mieszanych, przyznane na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, I miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej oraz Srebrne Pasmo na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2021, II i III miejsce w kategorii muzyki świeckiej oraz sakralnej podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Resovia Sings” w Rzeszowie w 2021, a także III miejsce w kategorii chórów podczas XXV Edycji Balkan Folk Fest w Warnie (Bułgaria) w 2019. Z otrzymanych przez chór odznaczeń i wyróżnień w ostatnich dziesięciu latach należy wymienić: Medal za Zasługi dla Miasta Krosna przyznany przez Prezydenta Miasta Krosna 2015, Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Brylantem w 2015, Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego pod nazwą Artystyczny Znak Podkarpacia za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej – 2020, Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2021. Prezesem Chóru jest Andrzej Bartosik. Od 2004 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej – Mariola Rybczak.
Harnasie i Szarotki (połączone zespoły V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla)
Zespoły Harnasie i Szarotki są związane z 5. Batalionem Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Zespół Harnasie powstał jako inicjatywa żołnierzy batalionu, nawiązując do tradycji góralskich. Jest to formacja muzyczno-taneczna, która kultywuje regionalne pieśni i tańce, prezentując bogactwo kultury podhalańskiej. Podobnie Szarotki, również związane z 5. Batalionem, biorą udział w różnorodnych wydarzeniach patriotycznych, promując dziedzictwo Podhala na Podkarpaciu i w całej Polsce. Oba zespoły często uczestniczą w uroczystościach państwowych i lokalnych, przyczyniając się do podtrzymywania pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl