1. Start
  2. Artykuły
  3. Wywiady
  4. Wywiad z Royal String Quartet | Muzyka na Szczytach
ARTYKUŁ: Wywiady - Wywiad z Royal String Quartet | Muzyka na Szczytach

Wywiad z Royal String Quartet | Muzyka na Szczytach

szukaj w artykułach:
fot. Magda Hueckel;
zdjęcie powstało dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO Banku Polskiego

Już za niecały tydzień w Zakopanem rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Aby wprowadzić Was w jego klimat przeprowadziliśmy wywiad z muzykami Royal String Quartet - jedną z gwiazd Festiwalu.

1. W tym roku odbędzie się 8. Edycja Festiwalu „Muzyka na szczytach”, wydarzenia organizowanego nieprzerwalnie od 2009 roku. Jak to się stało, że rozpoczęliście współpracę z Festiwalem?

Po raz pierwszy pojawiliśmy się na festiwalu w 2011 r. na zaproszenie organizatorów, ponownie gościliśmy w 2012 r., a dziś z wielką radością wracamy ponownie.

2. Dlaczego to właśnie Zakopane zostało wybrane na gospodarza Festiwalu? Co według Was sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe, które od lat było źródłem natchnienia dla artystów?
Zakopane to najsłynniejszy górski kurort w Polsce, ale za razem miejsce, które od dziesięcioleci przyciągało twórców i kompozytorów. To tu swój drugi dom miał Karol Szymanowski, tu wędrował i zginął Mieczysław Karłowicz, a z samym podhalem w końcówce swojego życia związał się Henryk Mikołaj Górecki. Festiwal zrodził się w głowach grupy pasjonatów skupionych wokół Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. To wielcy miłośnicy Tatr, Zakopanego i sztuki, dla których to miejsce szczególne w każdym wymiarze.

3. Co dla Was stanowi inspirację?

Inspiruje nas muzyka różnych epok, od klasycyzmu po dzieła najnowsze. Spotkania z wybitnymi artystami, nie koniecznie z klasycznego mainstreamu. Stale poszukujemy nowych wyzwań, nie wydeptanych ścieżek. Stąd w naszym repertuarze obok Bacha i Beethovena, kompozycje specjalnie dla nas napisane, czy projekty crossoverowe z artystami innych nurtów.

4. Od zeszłego roku w ramach Festiwalu odbywają się również Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie. W tym roku zajęcia prowadzone będą przez Shirley Brill (klarnet), Jonathana Anera (kameralistyka fortepianowa, fortepian) i oczywiście przez Was (zespoły kameralne, lekcje indywidualne) . Dla kogo są te warsztaty?
Warsztaty są skierowane do uczniów i studentów uczelni muzycznych.

5. Co daje uczestnictwo w tego typu warsztatach? Czy dla najlepszych uczestników II Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich przewidziane są jakieś nagrody, wyróżnienia?
To niebywała okazja sprawdzenia swoich możliwości pod okiem bardzo doświadczonych wykonawców/pedagogów. To szansa na poszerzenie swoich umiejętności i występ w ramach jednego z festiwalowych koncertów.

6. Jesteście doświadczonymi nauczycielami, prowadzicie kursy zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii. Czy zauważacie jakieś różnice między brytyjskimi a polskimi uczestnikami warsztatów, np. w podejściu do muzyki, umiejętnościach czy wrażliwości?
Młodzi adepci muzyki są wszędzie podobni. Jedni bardziej, inni mniej utalentowani. Głodni wiedzy i doświadczenia, otwarci na nowe pomysły i bardzo poważnie myślący o swoim muzycznym warsztacie.

7. Festiwal to oczywiście również koncerty. Kiedy i gdzie będzie można Was usłyszeć?
Mamy ten wielki zaszczyt, że podczas tegorocznej edycji festiwalu otwieramy i również zwieńczamy tę fantastyczną imprezę. W sobotę 3 września podczas inauguracji wykonamy Kwintet fortepianowy op. 18 Mieczysława Wajnberga, wspólnie z pianistą Mischą Kozłowskim. Na finał Muzyki na Szczytach przygotowaliśmy program, którego myślą przewodnią jest fuga: Jan Sebastian Bach Die Kunst der Fuge BWV 1080 (wybór), Dymitr Szostakowicz VII Kwartet smyczkowy fis-moll op. 108 oraz Ludvig van Beethoven Wielka Fuga F-dur op. 133. Serdecznie zapraszamy!


Royal String Quartet
Nominowany do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society – Royal String Quartet to dziś jeden z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków.
Powstał w 1998 roku w warszawskiej Akademii Muzycznej, pracując pod kierunkiem prof. Ryszarda Duzia z Kwartetu Wilanów. O artystycznej tożsamości zespołu zdecydowały podyplomowe studia w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett w Kolonii (2001–2004).
Przełomem w karierze kwartetu było zaproszenie do prestiżowego programu BBC New Generation Artists (2004–2006), promującego najbardziej utalentowanych młodych muzyków z całego świata.
W styczniu 2009 r. ukazała się pierwsza międzynarodowa płyta RSQ nagrana dla wytwórni Hyperion, na której znalazły się oba kwartety Karola Szymanowskiego oraz mało znany kwartet Ludomira Różyckiego (premiera fonograficzna). Album zdobył tytuł płyty miesiąca „BBC Music Magazine” i entuzjastyczne recenzje w światowej prasie. Wydarzeniem był kolejny album zespołu z kompletem kwartetów smyczkowych Henryka Mikołaja Góreckiego (Hyperion 2011), wyróżniany przez krytykę jako jedna z trzech najważniejszych interpretacji tego repertuaru. Płytę uhonorowano Editor’s Choice magazynu „Gramophone” i wysokimi ocenami w „BBC Music Magazine”, „Diapason” (5 gwiazdek) i „The Strad”. W 2015 ukazała się płyta z utworami Szymańskiego i Mykietyna, która otrzymała dwie nominacje do tegorocznych Fryderyków.
Od 2012 r. RSQ jest kwartetem rezydującym Queen’s University w Belfaście. Regularnie prowadzi własne kursy mistrzowskie w pałacu w Rybnej, zapraszany jest też do prowadzenia letnich kursów w Dartington oraz Lake District Summer School (Wielka Brytania). Został uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej”.
 kategoria: Wywiady
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl