1. Start
  2. Artykuły
  3. Wywiady
  4. Wywiad z Adamem Klockiem | Młoda Polska Filharmonia
ARTYKUŁ: Wywiady - Wywiad z Adamem Klockiem | Młoda Polska Filharmonia

Wywiad z Adamem Klockiem | Młoda Polska Filharmonia

szukaj w artykułach:

Młoda Polska Filharmonia rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016 r. Aby przybliżyć Wam ideę projektu przeprowadziliśmy wywiad z jego Dyrektorem Artystycznym. 
1. Jak zrodził się pomysł, aby stworzyć Orkiestrę złożoną z młodych, utalentowanych muzyków?


Młoda Polska Filharmonia jest kontynuacją programu stypendialnego Agrafka Muzyczna zainicjowanego w 2001 roku. Tamten program posiadał inny profil, chodziło o ogólny rozwój muzyczno-intelektualny młodych zdolnych instrumentalistów. Duży nacisk był położony na muzykę kameralną, była też orkiestra w której występowali wszyscy stypendyści. Pięć lat temu tamten program przekształcił się właśnie w Młodą Polską Filharmonię, która nawiązuje do zachodnioeuropejskich programów jak choćby Junge Deutsche Philharmonie. W każdym razie ma to być „narodowa reprezentacja” najlepszych młodych polskich muzyków.

2. Jak dużo osób zgłasza się do przesłuchań Młodej Polskiej Filharmonii? Czy są to osoby pochodzące głównie z dużych miast?

Uzupełniające przesłuchania do orkiestry organizujemy mniej więcej co 2 lata. Zgłasza się ponad 100 osób z całej Polski, zarówno z dużych, jak i małych miast. Dzięki temu możemy wybrać najlepiej grające osoby.

3. Stypendyści Młodej Polskiej Filharmonii to osoby między 17 a 24 rokiem życia. Jak się pracuje z tak młodymi ludźmi? Na czym polega różnica w pracy z jeszcze niedoświadczonymi muzykami a z dojrzałymi muzykami?

Stypendyści MPF to znakomici młodzi instrumentaliści, o dużych umiejętnościach warsztatowych, ale także ogólnej inteligencji i muzykalności. Praca z nimi to przyjemność, nie ma mowy o trudzeniu sie z najprostszymi elementami gry, rytmu czy czytania tekstu muzycznego. To grupa zdecydowanie powyżej przeciętnego poziomu szkół drugiego stopnia. Oczywiście jest to zasługa konkursowego trybu naboru do MPF. Po prostu możemy sobie zagwarantować dobór osób, które sprostają wymaganiom programu.

4. Czy umiejętności młodych muzyków są porównywalne z umiejętnościami doświadczonych artystów?

Myślę, że ilość godzin spędzonych przy instrumencie oraz intensywność trybu nauczania osób, co do których wiadomo że są bardzo zdolni oraz że będą profesjonalnymi muzykami sprawia, że ci młodzi ludzie są w fenomenalnej dyspozycji instrumentalnej. Być może lepszej niż nawet doświadczeni muzycy orkiestrowi z dużym stażem, którzy z różnych przyczyn nie ćwiczą aż tyle. W każdym razie ich możliwości są porównywalne z możliwościami orkiestr na dobrym profesjonalnym poziomie.

5. Jednym z celów Młodej Polskiej Filharmonii jest promocja muzyki polskiej poza granicami naszego kraju. W jaki sposób jest on realizowany?

Dwa lata temu zagraliśmy w Genewie, rok temu w Szanghaju w ramach prestiżowego festiwalu Shanghai Symphony Orchestra - Music in Summer Air - gdzie prezentowany repertuar wzbudził duże zainteresowanie a jego wykonanie - znakomite recenzje krytyki.

6. Gdzie i kiedy będzie można usłyszeć młodych filharmoników?

Pierwszy koncert mamy w Warszawie - 4 sierpnia zagramy w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich, 5 sierpnia w Kazimierzu Dolnym w ramach Jubileuszowego 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz w Poznaniu – 6 sierpnia w parku Starego Browaru. Zapraszamy!

 kategoria: Wywiady
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl