1. Start
  2. Artykuły
  3. Aktualności
  4. WYSTARTOWAŁ INTERNETOWY SERWIS RADIOWEGO CENTRUM KULTURY LUDOWEJ
ARTYKUŁ: Aktualności - WYSTARTOWAŁ INTERNETOWY SERWIS RADIOWEGO CENTRUM KULTURY LUDOWEJ

WYSTARTOWAŁ INTERNETOWY SERWIS RADIOWEGO CENTRUM KULTURY LUDOWEJ

szukaj w artykułach:

Prezentacja zjawisk związanych z polską i światową kulturą ludową, muzyką źródeł i szeroko rozumianą sceną etno, recenzje płyt folkowych, ale także materiały dotyczące polskiej obyczajowości i obrzędowości ludowej znalazły się w serwisie internetowym Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które Polskie Radio uruchomiło we wtorek 8 stycznia. – Wraz z serwisem rckl.polskieradio.pl udostępniamy także nasz kanał YouTube oraz playlisty na platformie Spotify, aby podzielić się z Państwem naszymi muzycznymi fascynacjami – wyjaśnia Piotr Kędziorek, szef RCKL.

1 kwietnia 1994 roku w Polskim Radiu powołano Radiowe Centrum Kultury Ludowej. W tym roku mija zatem 25-lecie działalności tej jedynej w swoim rodzaju redakcji, która nie tylko na bieżąco informuje o wydarzeniach związanych z szeroko rozumianą kulturą tradycyjną, ale także kreuje nowe zjawiska artystyczne inspirowane tradycją. Te 25 lat to tysiące minut nagrań terenowych, dokumentacja Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, wyprawy do Polaków poza granicami kraju, koncerty muzyki tradycyjnej i muzyki świata, 21 festiwali „Nowa Tradycja”, trzy festiwale folkowe Europejskiej Unii Nadawców organizowane w Polsce, 31 płyt z serii „Muzyka Źródeł’, współprodukcja płyt polskich zespołów folkowych i przede wszystkim niezliczona liczba audycji poświęconych polskiej i obcej kulturze tradycyjnej we wszystkich jej współczesnych przejawach. Od 8 stycznia spora część materiałów zrealizowanych i zgromadzonych przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej będzie szeroko dostępna dzięki nowemu serwisowi Polskiego Radia rckl.polskieradio.pl.

– U progu roku, w którym świętujemy nasz jubileusz, oddajemy do Państwa dyspozycji nasz serwis internetowy. Znajdą tu odbicie wszystkie aspekty naszej działalności, będzie trochę wspomnień i przede wszystkim dużo bieżących informacji o dawnej i współczesnej kulturze tradycyjnej, której Polskie Radio od zawsze jest wiernym mecenasem – mówi Piotr Kędziorek, redaktor naczelny RCKL.

Redakcja do współpracy zaprosiła wielu wybitnych znawców kultury ludowej, a także bacznych obserwatorów współczesności. – W dziale „Świętujemy” przybliżymy dawne obrzędy związane z polskim kalendarzem. W serwisie znajdą się recenzje płytowych nowości, ale także wydawnictw niesłusznie zapomnianych lub w ogóle nieznanych poza lokalnymi środowiskami a wartych poznania. Współczesnemu życiu wsi oraz twórczości zainspirowanej tradycją przyglądać się będą nasi felietoniści. Wraz z serwisem internetowym udostępniamy także nasz kanał YouTube oraz playlisty na platformie Spotify, aby podzielić się z Państwem naszymi muzycznymi fascynacjami – dodaje szef RCKL.

Więcej: rckl.polskieradio.pl.kategoria: Aktualności
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl