Wyciąganie wgniotek domowymi sposobami. Jak wyciągnąć wgniecenie w instrumencie, w karoserii, w sprzętach AGD...?

 Wgniecenia mogą pojawiać się na wszystkich metalowych powierzchniach: karoserii, instrumentach dętych czy sprzętach AGD. Czasem nie sposób ich uniknąć. Oszpecają przedmiot, a w przypadku instrumentów uniemożliwiają korzystanie z niego. Warto wiedzieć, że wgniotki można usunąć samodzielnie. Czy we wszystkich wypadkach warto?


Jak usunąć wgniecenie w karoserii?

Karoseria samochodowa to jeden z najbardziej podatnych na wgniecenia elementów. Mogą pojawić się one z naszej winy lub być od nas niezależne – powstać w wyniku uderzenia innego samochodu czy niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wizyta w warsztacie samochodowym nie jest jedyną metodą na pozbycie się wgnieceń. W wielu przypadkach można zrobić to w domowych warunkach, przy użyciu odpowiednich narzędzi. Wyciąganie wgniotek w karoserii opisuje blog www.podamto.pl. Popularną metodą jest opisana tam PDR, która nie wymaga lakierowania powierzchni po zakończeniu prac. Polega ona na wypychaniu oraz wyciąganiu wgnieceń powstałych na karoserii. Wypychanie nazywane jest także masowaniem i przeprowadza się je za pomocą dźwigni na łatwo dostępnych powierzchniach. Wyciąganie wgnieceń polega na nałożeniu na wgniotkę specjalnego kleju, a następnie przymocowanie korka, za który pociąga się w celu wyprostowania powierzchni. Warto pamiętać, że aby ten zabieg był skuteczny, lakier na blasze nie może być uszkodzony, a także nie powinna znajdować się na niej szpachla. Innym znanym domowym sposobem na usuwanie wgniotek jest rozgrzanie powierzchni blachy wrzątkiem, a następnie próby wyprostowania jej z pomocą gumowego przepychacza do rur lub podgrzanie karoserii, a następnie szybkie schłodzenie jej powierzchni dwutlenkiem węgla w celu wyrównania jej na skutek działania skrajnych temperatur. Warto zaznaczyć, że metody te nie mają takiej skuteczności jak opisane wcześniej profesjonalne narzędzia.

Sposoby na usunięcie wgniotek na instrumentach

Dęte instrumenty muzyczne są bardzo podatne na uszkodzenia. Metal może ulec wgnieceniu na skutek nieprawidłowego użytkowania, niewłaściwego przechowywania oraz wypadków losowych. Na rynku znaleźć można zestawy do samodzielnej naprawy instrumentów muzycznych, jednak są one dość drogie. Ponadto zdecydowanie odradzamy samodzielne próby naprawy, zwłaszcza w przypadku większych uszkodzeń. Nieudolne wyciąganie lub wypychanie wgniotki może spowodować, że dźwięk wydawany przez instrument nie będzie czysty, w skrajnych przypadkach może być niezdolny do używania. Profesjonaliści posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie, pozwalające im na jak najlepsze usunięcie usterki. Ćwiczona przez lata precyzja fachowców pozwoli na odebranie z serwisu instrumentu w doskonałym stanie, nieodbiegającym od stanu przed uszkodzeniem. Warto pamiętać, że w przypadku zakupu instrumentu przez Internet i otrzymania wadliwego przedmiotu istnieje możliwość reklamacji.

Jakie są metody na wyciągnięcie wgniecenia w sprzętach AGD?

W naszych domach od bardzo długiego czasu królują sprzęty AGD z metalową obudową – lodówki, pralki, zmywarki. W czasie normalnego użytkowania nie trudno o wypadki i powstanie wgnieceń na ich powierzchni, które wpływają negatywnie na jego wygląd. Warto wiedzieć, że w przypadku możliwości zdemontowania uszkodzonej części, można w łatwy sposób ją wyklepać gumowym młotkiem, uderzając we wgniotkę od spodu. Można także wykorzystać przyssawki próżniowe. Ponadto często stosowanymi metodami są wspomniane wcześniej szybkie zmiany temperatur blach oraz metoda PDR, którą z powodzeniem można wykorzystać na sprzętach AGD. Należy podkreślić, że nowe urządzenia warto odpakowywać przy dostawcy, by w razie wad fabrycznych móc zgłosić reklamację i domagać się wymiany sprzętu na pozbawiony uszkodzeń.

Powiązane Video Wszystkie video

Jak granie na instrumencie wpływa na rozwój mózgu?
Armenian Duduk - Yanni Live
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad
Metoda Suzuki, czyli metoda małych kroczków - Jak i kiedy zacząć naukę gry na instrumencie?

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Numark CD MIX-III podwójny odtwarzacz CD/MP3
Fender Rumble LT 25 wzmacniacz do gitary basowej (B-STOCK)
Meinl Byzance Dual Crash 16″ talerz perkusyjny
TC electronic NR1 Nova Repeater efekt gitarowy, Stereo Delay, 6 typw efektw Delay, Tap Tempo, Audio Tapping - tempo delaya zaley od stylu gry na instrumencie

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl