Władysław „Gudonis” Komendarek

Władysław "Gudonis" Komendarek, wyrosły na gruncie muzyki rockowej, dziś uważany jest za jednego z weteranów polskiej muzyki elektronicznej. W 1976 roku wraz z Andrzejem i Wojciechem Puczyńskimi, Zbigniewem Fykiem, Pawłem Birulą założył prog-rockową formację Exodus. Po rozpadzie zespołu w 1983 roku rozpoczął karierę solową. Od połowy lat 80. kompozytor stale umacniał swoją pozycję na rynku muzycznym, stając się prawdziwą legendą muzyki elektronicznej. Na koncie ma ponad 25 albumów autorskich wydanych na płytach analogowych, kasetach i płytach CD. 10 października 2011 roku, w urodziny muzyka, nakładem Metal Mind Productions ukazał się dwupłytowy album "Przestrzenie Przeszłości". Wydawnictwo jest zbiorem najlepszych utworów stworzonych przez kompozytora przez prawie trzydzieści lat solowej kariery.
Władysław Komendarek należy do pokolenia „ojców założycieli" w polskiej el muzyce, będąc na scenie nieprzerwanie od 30 lat! Przygoda artysty z muzyką elektroniczną zaczęła się od zakupu instrumentu Yamaha, który pozwalał na uzyskanie brzmień podobnych do kultowych w owych czasach organów Hammonda.
W połowie lat 70. Władysław Komendarek był członkiem Grupy Dominika, utworzonej przez Dominika Kutę, wcześniej współpracującego z Czerwonymi Gitarami. Wreszcie jego najbardziej znany epizod – w latach 1975–1983 był członkiem legendarnej grupy rocka progresywnego Exodus, gdzie udzielał się na klawiszach i w chórkach. W roku 1979 artysta zagrał wraz z wokalistą Exodusu Pawłem Birulą na płycie Rezerwat Miłości Skaldów. W 1983 rozpoczyna karierę solową, przyjmując pseudonim „Gudonis".

Lata 80. XX wieku to rozwój warsztatu muzycznego, swoistego charakterystycznego stylu. W 1988 roku pod przewodnictwem, kokóż by innego, jak nie popularyzatora gatunku Artura Lasonia, w siedzibie klubu OKO w Warszawie daje pierwsze popisy koncertowe. Później występuje tam cyklicznie na "Elektronika w OKO", gdzie wraz z Komendarkiem na scenie pojawiali się m.in. Tomasz Kubiak, Konrad Kucz. Pojawia się też w 1989 roku na pierwszym Zlocie Elektronicznych Fanatyków (ZEF), gdzie urządza w ostatni dzień wspólne jam session wraz z Arturem Lasoniem. Od tej pory często koncertuje w Polsce i za granicą, a każdy występ to doskonale oprawione światłem i obrazem widowisko.

W 1992 roku zdobył szczyt TOP TLEN w audycji red. J. Kordowicza w programie III Polskiego Radia kompozycją "35 śmietnik atomowy". Mnogość stylów, w jakich porusza się twórca (od metalu przez hardcore po jazz), odzwierciedla zestawienie jego pojawień się na koncertach: rockowo-punkowy Jarocin, elektroniczny KLEM, jak i jazzowe Jazz Jamboree. Szczerze: im starszy (rocznik 1948), tym więcej do swej muzyki przemyca, a właściwie garściami dorzuca, nowoczesnych brzmień typu trance, ambient, drum'n'bass, itd. Ma na swym koncie ilustracje muzyczne do filmów (m.in. serial TV Przyjaciele, Latawiec, Ręczna Robota) i przedstawień teatralnych (m.in. teatr TV Filip I Berenika, Szalona Lokomotywa), pisze również piosenki. Artysta prawie w ogóle nie używa fabrycznych dźwięków instrumentów, tworząc własne oryginalne barwy. Różnorodne instrumentarium pozwala mu na tworzenie muzyki eksperymentalnej opartej na nowych koncepcjach, dzięki czemu wciąż zaskakuje nowoczesnymi pomysłami artystycznymi. Nie trzyma się sztywno reguł muzyki, stąd bardzo trudno "zaszufladkować" jego twórczość.

Tematów dostarczają mu często własne przeżycia, wrażenia, obcowanie z przyrodą. Każdy koncert Władysława Komendarka to niepowtarzalny spektakl, misterium o dużym ładunku ekspresji i dynamiki. Udział w uzyskaniu takiego klimatu ma łączenie oryginalnej muzyki elektronicznej ze śpiewem artysty w tworzonym przez niego języku. Wrażenie słuchaczy jest na tyle niesamowite, że koncert można porównać do czegoś w rodzaju obrzędu plemiennego z udziałem szamana. Na dzień dzisiejszy nadal tworzy muzykę w domowym studio w sochaczewskich lasach – miejscu, z którym jest mocno związany. Od 2007 roku wirtuoz muzyki elektrycznej poświęcił się wydawaniu tylko płyt koncertowych.

Obecnie Władysław ”Gudonis” Komendarek jest w trakcie realizacji z Duo del GesùKamiński/Tymendorf materiału na najnowszą płytę, na której ukaże się niepowtarzalne połączenie eksperymentalnej muzyki elektronicznej z brzmieniem duetu smyczkowego. Premiera płyty planowana na przełom roku 2012/2013.

Powiązane Video Wszystkie video

J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
SOLO ALBUM - Justyna Philipp
Marcin Nierubiec - Bethesda
Ángel Villoldo - El Choclo - Louis Armstrong

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ibanez FR 320 BK gitara elektryczna
Nino 579S OR Energy Chimes instrument perkusyjny
American DJ Mister Kool II wytwornica cikiego dymu

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl