WŁĄCZ DUET – Lutosławski Piano Duo

WŁĄCZ DUET to cykl nowatorskich koncertów i spotkań on-line w wykonaniu Lutosławski Piano Duo, jednego z najlepszych europejskich duetów fortepianowych, wielokrotnie nagradzanego i koncertującego na całym świecie zespołu, który w zeszłym roku obchodził swoje 20-lecie. Projekt zakłada prezentację 7 koncertów duetu, zaprezentowanych wirtualnie w przystępnej formie, których program merytoryczny został dobrany pod kątem możliwości dotarcia do jak najszerszych grup społecznych, także dla najmłodszych. Najwyższa jakość wykonania, odpowiedni dobór repertuaru (m.in. Lutosławski, Górecki, Reich, Ravel, Debussy), połączenie muzyki z opowieścią artystów o swojej pracy, a także nowoczesna forma nagrań sprawia, że niekwestionowaną wartością projektu jest nie tylko walor artystyczny, ale także edukacyjny. Projekt stanowi także wyjście na przeciw oczekiwaniom odbiorców pragnących bliżej przyjrzeć się muzykom podczas gry ale też w czasie pracy nad repertuarem. Pomogą w tym specjalne ujęcia kamery.

Strategicznym celem projektu jest popularyzacja europejskiego dziedzictwa pianistyki wśród szerokiego grona odbiorców, za pomocą dziesięciu wirtualnych koncertów – „spotkań” muzycznych, przybliżających zarówno najpopularniejsze utwory wybitnych kompozytorów klasycznych, jak i wirtuozerię i unikatowy charakter pracy duetu pianistycznego, należącego do jednej z najrzadszych form kameralistyki, jedynej w której dwoje muzyków gra na jednym instrumencie. To sprawia, że uwaga słuchaczy skupiona jest nie tylko na formie muzycznej, ale także na wizualnym i technicznym aspekcie koncertów, obserwacji pianistów podczas pracy, co w tradycyjnej sytuacji koncertowej nie jest do końca możliwe. Ideą takiego działania jest zarówno ukazanie procesu pracy artystów nad kolejnymi utworami (zarówno na 4 ręce, jak i na 2 fortepiany), jak i historii ich powstania wraz z ciekawymi zjawiskami wykonawczymi, dostępnymi jedynie w unikatowej formie duetu fortepianowego. Zważając na fakt, że jest to forma niezwykle rzadka, walor dydaktyczny tego typu projektu jest ogromny. Najważniejszym celem jest wyjście na przeciw oczekiwaniom publiczności, która od zawsze jest ciekawa pracy muzyka od strony warsztatowej oraz potrzebuje bliskiego kontaktu z osobą wykonawcy. Pragnienie „podpatrzenia” muzyka w dwóch sytuacjach: pracy nad utworem, oraz podglądania ręki pianisty w trakcie koncertu jest ogromną potrzebą wielu melomanów. Sytuacja koncertu lub spotkania muzycznego on-line właśnie taką możliwość stwarza. 

Wykonawcy wszystkich koncertów cyklu: Emilia Karolina Sitarz i Bartłomiej Wąsik tworzący od ponad 20 lat Lutosławski Piano Duo a także kwartet Kwadrofonik, to pianiści wszechstronni, odnajdujący się z powodzeniem w muzyce klasycznej, folkowej, współczesnej, współpracujący z muzykami jazzowymi (D. Miśkiewicz), wykonawcami muzyki tradycyjnej (A. Strug) oraz piosenkarzami pop (A. Rojek, R. Kamiński, Mela Koteluk), nierzadko szukający inspiracji w świecie muzyki, przyrody, filmu. Możliwość stałego rozwoju artystycznego w jednym zespole zaowocowała niezwykłym zgraniem pianistów, odnalezieniem wspólnych barw i artykulacji, a także bogatym, stale rozszerzanym repertuarem obejmującym w chwili obecnej ponad 100 utworów – od epoki baroku do czasów najnowszych, a wśród nich wiele prawykonań i autorskich transkrypcji utworów symfonicznych. Warto podkreślić, że pianiści mają bardzo duże doświadczenie w pracy przed kamerą, współtworzyli cykl Kultura na Żywo w TVP Kultura, z powodzeniem występowali m.in w programach: Five O'clock, Dezerterzy oraz prowadzili audycje radiowe. Mają także duże doświadczenie w realizacji koncertów live.m.in ostatnim koncertem zespołu w 2019 roku był koncert transmitowany z Kennedy Center w Waszyngtonie.

Każde ze spotkań zostanie nagrane w studio realizacyjnym i zarejestrowane na kilka kamer, a następnie udostępnione online na kanale projektu. Dostęp do nagrań będzie nieodpłatny, będą się one ukazywały cyklicznie w okresie realizacji projektu. Po zakończeniu projektu całość będzie dostępna w internecie, co stanowić może materiał szkoleniowy dla przyszłych duetów fortepianowych, zapewni też dalszą promocję polskiej kultury. Do realizacji zadania zaproszeni są osoby zajmujące się profesjonalnie tego typu zadaniami od wielu lat. Realizacją projektu od strony wizualnej kieruje dziennikarz TVP Kultura, Eliza Orzechowska, zajmująca się m.in. realizacjami z Konkursów Chopinowskich, Sceny Klasycznej TVP Kultura czy dokumentacją premier Teatru Wielkiego.

Nagrania realizowane będą 1 i 2 września 2020 roku, Termin emisji zaplanowany jest na 7 dni począwszy od 19 października 2020.

Tytuły poszczególnych wydarzeń:
W. Lutosławski – Wariacje na temat Paganiniego – krótka historia krótkiego utworu
C. Debussy – Preludium do popołudnia fauna – o rewolucji w muzyce XX wieku, przeprowadzonej za pomocą malarskiego pędzla i utemperowanych półtonów
M. Ravel – Moja matka gęś – czyli trochę bajkowej matematyki
S. Reich – Pianophase – Czy duet zawsze powinien grać równo?
H. M. Górecki – Toccata – jak pracuje i ćwiczy duet fortepianowy?
T. Sikorski – czyli do czego pianistom są potrzebne głowy?
Chopin/Liszt – Życzenie – kilka słów o fascynacji która prowadzi do parafrazy (opcjonalnie)

Powiązane Video Wszystkie video

G. A. Rossini - Duet kotów
Ian Anderson + Cady Coleman flute duet in space
Bartók - Kodály - Koncert w Filharmonii Krakowskiej
Kwiecisty duet z Lakeme

Instrumenty i sprzęt muzyczny

JBL Duet II zestaw głośników komputerowych (czarne)
Mighty Bright Duet 2 2LEDx2 Flex lampka diodowa
MLight Duet 2 - 2LEDx2 Flex lampka diodowa (baterie/zasilacz)
Groove Tubes 6L6-S Medium Duet lampy elektronowe (2 szt. sparowane)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl