WITOLD MAŁCUŻYŃSKI „THE LEGENDARY WAWEL CASTLE RECITAL. KRAKÓW / CRACOW 1959” – WYJĄTKOWA PŁYTA POLSKIEGO RADIA CHOPIN

W piątek 22 lutego br. do sprzedaży trafi wyjątkowa płyta Polskiego Radia Chopin – Witold Małcużyński „The Legendary Wawel Castle Recital. Kraków / Cracow 1959”. Album jest zapisem legendarnego występu artysty na Zamku Królewskim na Wawelu, który odbył się 60 lat temu. Materiał po raz pierwszy ukaże się na płycie i rozpocznie serię wydawniczą Polskiego Radia Chopin „From The Polish Radio Archives”. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

16 lutego 1959 roku w Krakowie na Wawelu odbyło się otwarcie wystawy narodowych skarbów, najcenniejszych wawelskich pamiątek pośród których znalazły się takie, powracające do siedziby królów Polski po II wojnie światowej, obiekty, jak Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich, listy Chopina czy egzemplarze Biblii drukowane przez Gutenberga. Było to swoiste święto narodowe. Całą uroczystość uświetnił recital Witolda Małcużyńskiego – wybitnego pianisty, ucznia Ignacego Paderewskiego, gwiazdy światowego formatu i człowieka całkowicie pochłoniętego ideą odzyskania przez Polskę skarbów narodowych. W Sali Senatorskiej na Wawelu zasiadła ówczesna elita: naukowcy, politycy, artyści, m.in. Witold Lutosławski z żoną. Występ transmitowały na cały kraj radio i telewizja, a retransmisji mogli wysłuchać wielbiciele polskiego pianisty w wielu krajach. Publiczność i krytycy uznali recital za zjawiskowy. Artystę niosły skrajne emocje, momentami wywołując kontrowersje, ale to właśnie one, w połączeniu z bezdyskusyjną techniką i wielką muzykalnością pianisty sprawiły, że koncert przeszedł do legendy.

– Dziś, równo 60 lat po tym wydarzeniu, Polskie Radio Chopin ma zaszczyt przedstawić Państwu ten historyczny, legendarny koncert na świeżo wydanej płycie. To ogromne wydarzenie muzyczne, przy którym pracowało wiele osób. Cały materiał został zremasterowany cyfrowo. W booklecie płyty umieściliśmy szczegółowe omówienie pracy nad materiałem dźwiękowym twórców płyty, którzy – by zgromadzić cały materiał i odtworzyć program – musieli przeprowadzić skomplikowane śledztwo. Ekskluzywną szatę graficzną zaprojektował prof. Lech Majewski. Jestem przekonany, że ten album będzie niezwykłym prezentem dla wielbicieli zarówno Witolda Małcużyńskiego, jak i interpretacji Fryderyka Chopina w wielu krajach – informuje Marcin Gmys, Dyrektor Polskiego Radia Chopin.


Album Witold Małcużyński „The Legendary Wawel Castle Recital. Kraków / Cracow 1959” promuje mistrzowska interpretacja Mazurka a moll op. 68 nr 2 Fryderyka Chopina, której można posłuchać pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=AS738C0tJFU

Płyta do kupienia od 22 lutego 2019 r. w sklepach muzycznych oraz na stronie Agencji Muzycznej Polskiego Radia: bit.ly/2treZbp.


Witold Małcużyński „The Legendary Wawel Castle Recital. Kraków / Cracow 1959” – tracklista:

FRYDERYK CHOPIN

1. Polonez c-moll op. 40 nr 2 6:16

2. Nokturn c-moll op. 48 nr 1 5:44

3. Ballada F-dur op. 38 6:51

Sonata b-moll op. 35

4. Grave. Doppio movimento 5:21

5. Scherzo 6:40

6. Marche funèbre. Lento 8:10

7. Finale. Presto 1:43

8. Mazurek gis-moll op. 33 nr 1 1:34

9. Mazurek cis-moll op. 30 nr 4 3:38

10. Mazurek a-moll op. 68 nr 2 2:47

11. Mazurek a-moll op. 67 nr 4 2:49

12. Mazurek C-dur op.24 nr 2 2:31

13. Mazurek b-moll op. 24 nr 4 4:12

14. Walc Es-dur op. 18 “Grande Valse Brillante” 4:24

15. Scherzo b-moll op. 31 10:02

16. Polonez As-dur op. 53 6:52



***

Polskie Radio Chopin to unikatowa, autorska stacja radiowa Polskiego Radia poświęcona tematyce muzyki klasycznej oraz kulturze poważnej. Program ruszył 11 listopada 2017 roku o 12:00. Polskie Radio Chopin współtworzy zespół Programu II Polskiego Radia, a kierownikiem redakcji nowej rozgłośni jest Marcin Gmys, wicedyrektor Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ofercie programowej znalazły się m.in. nagrania Konkursów Chopinowskich (rejestrowanych od 1955 roku), a także koncerty zarejestrowane podczas festiwali organizowanych przez PR2, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Od samego początku radio dostępne jest w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+. Stację można słuchać także za pośrednictwem internetu pod adresem chopin.polskieradio.pl oraz na urządzeniach mobilnych za pośrednictwem aplikacji Polskiego Radia.

Powiązane Video Wszystkie video

New Violin in the Krakow Opera - works for violin and string quartet
Witold Szalonek - Trzy szkice na harf? solo
Turtle Island Quartet - Swinging Bach
Duet „Barcarolle” z opery „Opowie?ci Hoffmana” J. Offenbacha – Magda Beucher i David Beucher

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alesis Recital pianino cyfrowe
Alesis Recital Pro pianino cyfrowe
Epiphone Joe Bonamassa ″Lazarus″ 1959 Les Paul Standard gitara elektryczna
Marshall 1959 SLP Plexi MKII head wzmacniacz gitarowy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl