Wirtuoz fortepianu i orkiestra wirtuozów

Cyprien Katsaris,
fot. Jean-Baptiste Millot

Orkiestra Kameralna PRIMUZ, to zespół będący muzyczną wizytówką Akademii Muzycznej w Łodzi. Pracuje pod kierunkiem założyciela – skrzypka i dyrygenta Łukasza Błaszczyka. W skład orkiestry wchodzą najbardziej utalentowani studenci oraz absolwenci uczelni. Specjalnością zespołu są projekty łączące w sobie różne muzyczne gatunki i style oraz współprace ze znakomitymi solistami. Podczas 9. AŻ Festiwalu zagrają koncerty fortepianowe Bacha i Beethovena z francuskim artystą Cyprienem Katsarisem, należącym do czołowych przedstawicieli światowej pianistyki. Koncert z udziałem wirtuoza odbędzie się 18 listopada (czwartek) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Bilety w cenie 30 zł i 20 zł do nabycia w kasie biletowej AM.

Tym razem gościem Orkiestry Kameralnej PRIMUZ będzie Cyprien Katsaris – francuski pianista pochodzenia cypryjskiego. Jest specjalistą od wykonawstwa muzyki Fryderyka Chopina, nagrał na żywo wszystkie koncerty fortepianowe Mozarta, jako pierwszy prowadził kursy mistrzowskie w domu Ferenca Liszta. Jest aktywnym koncertowo pianistą-solistą i kameralistą. Koncertował z najlepszymi orkiestrami i w najsłynniejszych salach koncertowych. Artysta związki z Polską rozpoczął od występu na festiwalu „Chopin i jego Europa” w 2012 roku. W 2019 roku ukazała się wydana przez NIFC płyta z utworami fortepianowymi Stanisława Moniuszki oraz fortepianowymi transkrypcjami pieśni i motywów z oper polskiego kompozytora. Pianista wystąpił też, na zaproszenie NIFC, z nadzwyczajnym recitalem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie 5 maja 2019, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

Na AŻ Festiwalu Cyprienowi Katsarisowi towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna PRIMUZ pod batutą Łukasza Błaszczyka. Wykonają dwa koncerty. Dzieło Johanna Sebastiana Bacha opatrzone numerem katalogowym BWV 1054 w zamyśle przeznaczone było na klawesyn – najpopularniejszy instrument klawiszowy tamtych czasów. Składa się z trzech części, z których pierwsza przyjmuje nietypowo dla Bacha formę da capo. Drugą pozycją w programie koncertu będzie III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena. Dzieło ze środkowego etapu twórczości, dojrzałe i innowacyjne. Pierwsze wydanie nutowe zadedykowane było księciu Prus Ludwikowi Ferdynandowi. Wieczór z dziełami największych mistrzów muzyki klasycznej będzie dla publiczności odskocznią od jesiennej szarości.

Kasa biletowa AM czynna we wtorki i czwartki w godzinach 14.00–18.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.

więcej informacji:
www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/listopad-2021/156160-9-az-festiwal-2021-11-18Cyprien Katsaris, fot. Jean-Baptiste Millot
Orkiestra PRIMU, fot. Dariusz Kulesza

Powiązane Video Wszystkie video

Dyrygent – rezydent - film dokumentalny
Bezsenna Noc Symfonicznie - Alleluja
Czardasz Montiego - Orkiestra im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg
Camille Saint-Saëns - "introduction et rondo capriccioso" (R.Tic)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Roland Cloud SRX Strings syntezator programowy
K&M 11460-000-00 pokrowiec na pulpit
PWM Twardowski Romuald - May wirtuoz. atwe utwory na fortepian
PWM Paderewski Ignacy Jan - Najpiękniejszy Paderewski na fortepian

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl