1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. Wielokulturowe Pomorze | Wielokulturowy Gdańsk
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - Wielokulturowe Pomorze | Wielokulturowy Gdańsk

Wielokulturowe Pomorze | Wielokulturowy Gdańsk

szukaj w artykułach:
17 – 18 maja, Gdańsk
NCK – Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana

Pierwsza odsłona projektu Wielokulturowe Pomorza, pt. Wielokulturowy Gdańsk, przygotowana wspólnie z Gdańskim Archipelagiem Kultury w Gdańsku, przypada w dniach 17-18 maja.

W czwartek 17.05 zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na część konferencyjną – debatę dotyczącą komunikacji międzykulturowej, migracji i sytuacji migrantów na Pomorzu, aspektu obcości w kontekście migrantów i możliwych działań instytucji kultury włączających imigrantów w życie społeczne regionu.
17.05.2018 (czwartek)
NCK – Ratusz Staromiejski – Sala Mieszczańska
10:00 - referaty
Społeczno-kulturowe konsekwencje migracji a wielokulturowość - dr Aleksandra Paprot-Wielopolska
Migranci i migrantki z Ukrainy - co jest grane? Gdańsk i Pomorze oczami migrantów zarobkowych - dr Magdalena Żadkowska
Migracja i komunikacja międzykulturowa w perspektywie psychologii - Marta Tymińska
Jestem obca? – Khedi Alieva
Obcość w społeczeństwie homogenicznym - dr Andrzej C. Leszczyński
12:00 – dyskusja
Czy i jak ludzie i instytucje kultury mogą wpływać na włączanie się imigrantów w życie społeczne miasta i regionu?
-----------------------
dr Aleksandra Paprot-Wielopolska – doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni, wiceprezeska Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” i członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym, mechanizmami adaptacji kulturowej i kształtowania tożsamości na obszarach postmigracyjnych oraz regionalizmem i aktywnością społeczności lokalnych.

dr Magdalena Żadkowska adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim. Jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Gdańskim i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie socjologii, obronionym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła warsztat Kena Cushnera (nauczanie kompetencji kulturowych) i Szkołę Trenerów TROP (szkolenia oparte na empatii). Jest Autorką raportu „Ukraińcy i Ukrainki na pomorskim rynku pracy” (porp.pl/g2/2018_02/87d045dc23ce104261fe630a3959685a.pdf). 
Wykorzystuje swoją wiedzę socjologiczną i kompetencje międzykulturowe w tworzeniu strategii integracji (Gdański Model Integracji Migrantów i Migrantek) i w pracy szkoleniowej (trenerka rozwijania kompetencji międzykulturowych dla nauczycieli, studentów, gimnazjalistów i pracowników przedsiębiorstw).

Marta Tymińska - absolwentka gdańskich kierunków kulturoznawstwa i psychologii, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi warsztaty komunikacji międzykulturowej oraz uczy nowych technologii ludzi w każdym wieku. Prywatnie wielbicielka gier cyfrowych i komiksu.

Khedi Alieva - pedagog, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku oraz European Network of Migrant Women. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Absolwentka Szkoły Mentorów Międzykulturowych Fundacji Ocalenie, Szkoły Liderów Fundacji RCI w Gdańsku, Programu "Draw the line" Fundacji Feminoteka oraz licznych kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych (m.in. u Miltona Bennetta i Kennetha Cushnera). Prowadzi warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat integracji imigrantów. Twórczyni i liderka Domu Międzykulturowego w Gdańsku. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół w Gdańsku i Sopocie.

dr Andrzej C. Leszczyński - polski filozof, wykładowca akademicki, autor tekstów z zakresu antropologii teatru, etyki i filozofii człowieka. W różnych okresach wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim (kierownik Zakładu Etyki i Estetyki, Zakładu Etyki i Aksjologii, zastępca dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii), Akademii Medycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku (prorektor ds. studenckich), Sopockiej Szkole Wyższej (kierownik Zakładu Komunikacji Społecznej), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Autor trzech książek oraz ponad 200 rozpraw, szkiców i tekstów popularnych, drukowanych m.in. w „Znaku”, „Więzi”, „Twórczości”, „Odrze”, „Studiach Filozoficznych”, „Toposie”, „Migotaniach

START: godz. 10.00
WSTĘP: wolny

W piątek 18.05 w Centrum św. Jana odbędzie się część artystyczna – prezentacje. Będziemy mieli okazję usłyszeć muzyków z Białorusi oraz z Surinamu. Wyjątkową atrakcją będzie pokaz spektaklu teatralnego, w którym występują pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku wraz imigrantami z Pomorza.

John Leysner & The Soulmates to energetyczna, soulowo-funkowa, jazzująca formacja, założona przez Johna Leysnera. Grają kompozycje założyciela oraz covery.
John urodził się w Surinamie (Ameryka Południowa). Jego muzyczna przygoda zaczęła się w momencie, kiedy tylko nauczył się chodzić. W Surinamie częstym zajwiskiem jest koncert tradycyjnego zespołu podczas przyjęcia urodzinowego. Dla małego chłopca stojącego zawsze naprzeciwko zespołu na wszystkich przyjęciach, było to coś magicznego. Intrygowało go jak można wykonywać coś tak wspaniałego nazywanego muzyką. W wieku 17 lat kupił swój pierwszy instrument. John grał na wielu międzynarodowych scenach z różnymi zespołami. Jego pierwszy album będzie wydany pod koniec 2018 roku. Dzielenie się jest kluczem, a możliwości są praktycznie nieograniczone.
W zespole grają:
Piotr Augustynowicz - gitara
Marek Romanowski - puzon
Marcin Janek - saksofon
Piotr Szlempo - trąbka
Pawel Witulski - klawisze
Sławek Dumaski - perkusja

Krystyna Gedzik i Piotr Krępeć / Folk Inspirations
Nowy autorski projekt muzyczny. Interesujące połączenie wokalistki jazzowej z gitarzystą wirtuozem posługującym się techniką fingerstyle.
Krystyna Gedzik - wokalistka jazzowa o pięknej naturalnej barwie głosu, trener wokalny, pianistka. Urodziła się w Brześciu na Białorusi i wlaśnie z folkloru tego regionu czerpie inspiracje muzyczne. Laureatka konkursów Złota Tarka, Swingujący Kruk oraz finalistka 11 oraz 12 festiwalu Hot jazz Spring. W 2009 roku przeprowadziła się do Gdańska gdzie ukończyła wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w klasie Krystyny Stańko. W roku 2013 powstała jej debiutancka płyta Krystyna Gedzik Folk Inspirations
Piotr Krępeć - gitarzysta akustyczny fingerstyle, uznany przez magazyn TopGuitar "objawieniem i wielką nadzieją polskiej gitary i muzyki w ogóle". Zapraszany na wszystkie polskie festiwale poświęcone gitarze akustycznej fingerstyle. W 2016 r. wykonał 8 koncertów w ramach Tournee w Chinach. W 2017 r. koncertował dwukrotnie w norweskim Berger oraz w Barcelonie. Jest twórcą festiwali "Fingerstyle Sopot Festival" oraz "Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego". Jako kompozytor muzyki filmowej zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w CANNES w 2012 roku, będąc autorem muzyki do filmu "Podróż z bagażem podręcznym" w reżyserii Arka Biedrzyckiego. Żyje, mieszka i tworzy w Sopocie.

Jak ktoś chce, to nie mówi / Lekcja człowieczeństwa - spektakl
Nie przechodź na czerwonym świetle. Ludzie lubią się socjalizować, więc nawet jeśli nie chcesz, będziesz musiał z nimi rozmawiać. Mów dzień dobry i do widzenia. Naucz się mówić nie. Nie jedz nikogo. Uśmiechaj się, ale lekko. Chodź wolno, chyba, że jesteś na pasach. Jeśli idziesz wolno, idź prawą stroną, żeby ci szybsi mogli Cię ominąć. Znajdź kogoś, kto Cię zrozumie. Pamiętaj, że nie jesteś najważniejszy na świecie.
W spektaklu spróbujemy złożyć człowieka od nowa. Zastanowimy się, co to znaczy być człowiekiem i czy można się tego nauczyć. Sięgniemy do początków człowieczeństwa.
Przedstawienie jest finałem warsztatów Strefy WolnoSłowej prowadzonych w Gdańskim Archipelagu Kultury.

Występują:
Jarek Rebeliński, Izabela Terek-Jopkiewicz, Anna Karasińska, Anna Augustyniak, Andrzej Olczyk, Valentino Schirru, Katarzyna Andrulonis, Tyśka Mazurkiewicz, Tatiana Guszczyna, Rosliakova Svietlana, Aleksandra Abakanowicz, Daria Karolina Sycz, Piotr Gierzyński
Tekst: Przemysław Pilarski
Muzyka: Ray Dickaty
Choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska
Wideo: Maria Porzyc
Reżyseria: Alicja Borkowska
Współpraca przy warsztatach: Weronika Chinowska
Projekt realizowany przy współpracy Biura Prezydenta ds. Kultury, Gdańskiego Archipelagu Kultury i Fundacji Strefa WolnoSłowa.

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny

Wielokulturowe Pomorze / Wielokulturowy Gdańsk – to cykl wydarzeń artystycznych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, których celem jest zaprezentowanie potencjału kulturalnego i artystycznego tkwiącego w przybyszach różnych narodowości (imigranci, przedstawiciele mniejszości etnicznych), zamieszkujących Województwo Pomorskie.

Najważniejszym aspektem tego projektu jest przekazanie inicjatywy artystycznej przedstawicielom różnych kultur z Pomorza. Chcemy wspomóc tych twórców w realizacji własnych projektów.

Wydarzenia Wielokulturowego Pomorza odbywać się będą kilka razy w roku jako program towarzyszący Festiwalowi Kultur Okno na świat.


kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl