W zielonej tonacji G-dur. Wiele barw Marty Ptaszyńskiej

Silny, współczesny kompozytor, który przypadkiem jest kobietą. Tak o Marcie Ptaszyńskiej, cieszącej się od dekad międzynarodowym uznaniem, napisał pewien krytyk muzyczny. Nie był on wcale daleki od podsumowania jej charyzmatycznej osobowości. Dziś tę kompozytorkę i perkusistkę możemy bliżej poznać za sprawą książki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, która właśnie trafiła na półki księgarń. Literacki portret dopełni w najbliższych dniach wyczekiwana premiera najnowszego dzieła Ptaszyńskiej.

Siła intuicji
Siła intuicji to liczne wspomnienia kompozytorki i spojrzenie na historię jej barwnego oraz intensywnego życia zawodowego. Z serdecznej i ciepłej rozmowy Marty Ptaszyńskiej z Iwoną Lindstedt wyłania się oryginalny obraz drogi artystycznej, której nie da się zamknąć w żadnym z szablonów. Wyznacza ją triada działalności – kompozytorskiej, wykonawczej i wreszcie pedagogicznej.

Książka stanowi zapis naszych rozmów. Zawsze frapujących, co w pierwszym rzędzie jest oczywiście zasługą niepowtarzalnej osobowości Marty Ptaszyńskiej. Jej znaki szczególne? Promienny uśmiech, błysk w oczach zdradzający poczucie humoru, szczególny osobisty urok, wewnętrzne ciepło i zaraźliwa pogoda ducha.
Iwona Lindstedt

To także wgląd w wewnętrzny świat kompozytorki. Marta Ptaszyńska opowiada m.in. o swoich przeżyciach, inspiracjach, czy roli jaką w jej twórczości odgrywają sztuki plastyczne. Przybliża czytelnikom niezwykłe zjawisko synestezji, która towarzyszy jej podczas słuchania i tworzenia muzyki. Z książki dowiemy się np. w jakim kolorze postrzega tonacje i jak odbiera utwory innych kompozytorów. Jedno jest pewne – przenikanie się barw podczas doświadczeń muzycznych w połączeniu z zamiłowaniem kompozytorki do matematyki i geometrycznych struktur, tworzy jedyny w swoim rodzaju język muzyczny, w którym dąży ona do osiągnięcia piękna.

Polifonia krystalitów na marimbę i kwartet smyczkowy
Książka stanowi także próbę uchwycenia bogatej twórczości Marty Ptaszyńskiej i jej znaczenia w literaturze muzycznej przeznaczonej na perkusję. Z najnowszym dziełem kompozytorki będzie można zapoznać się 31 maja w Konsulacie Generalnym RP w Chicago, gdzie odbędzie się światowa premiera Polifonii krystalitów na marimbę i kwartet smyczkowy. Utwór, który składa się z pięciu części inspirowanych barwnymi minerałami: niebieskim topazem, pomarańczowym kalcytem, zimnym turkusem, żółtym jaspisem oraz migotliwym rubinem i ich sile oddziaływania wykona solista Josh Graham z towarzyszeniem Chen String Quartet. W programie koncertu, którego transmisja odbędzie się 10 czerwca na antenie chicagowskiego radia WFMT, zabrzmią również starsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej.

Ludzie świata muzyki
Siła intuicji. Rozmawiają Marta Ptaszyńska i Iwona Lindstedt to trzecia publikacja z reaktywowanej po latach serii „Ludzie świata Muzyki”. Premiera książki już na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Stoiska Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (nr 150) należy szukać w Sali Trojki. Od 23 maja publikacja znajdzie się także w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych:
pwm.sklep.pl, empik.com, alenuty.pl, liber.pl, oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju.

Więcej na: WWW PWM, FACEBOOK, INSTAGRAM, TWITTER

O autorkach:
Marta Ptaszyńska (ur. 1943) – kompozytorka, perkusistka, pedagog. Ukończyła kompozycję i teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (1967) i grę na perkusji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (1968). W latach 1969–1970 otrzymała stypendium rządu francuskiego, w którego ramach studiowała kompozycję u Nadii Boulanger, Pierre’a Schaeffera i Oliviera Messiaena. W 1974 roku otrzymała Artist Diploma Degree (kompozycja i gra na instrumentach perksusyjnych) w Cleveland Institute of Music w Stanach Zjednoczonych. W 1998 roku została profesorem zwyczajnym kompozycji w University of Chicago. Kompozycję wykładała także m.in. w University of California (Berkeley i Sanata Barbara), Indiana University (Bloomington), University of Cincinnati College-Conservatory of Music, Northwestern University (Evaston). Jest współzałożycielką American Society for Polish Music w Nowym Jorku. Jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich, między innymi otrzymała nagrody UNESCO (1986), Fromm Music Foundation Uniwersytetu Harvarda (2006), Benjamin H. Danks Award (2006), Związku Kompozytorów Polskich (2011). Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski 1995), Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2022) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023). Kompozycje Marty Ptaszyńskiej są wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Iwona Lindstedt (ur. 1969) – muzykolog, profesor nauk humanistycznych. Związana z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w kadencji 2020–2024 pełni funkcję dyrektora. Jest członkiem Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk (2020–2023, 2024–2027) i Rady Doskonałości Naukowej (2024–2027). Od 2013 członek zarządu Związku Kompozytorów Polskich. Od roku 2016 redaktor naczelna „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”. Autorka książek: Dodekafonia i serializm w twórczości kompozytorów polskich XX wieku (2001), Sonorystyka w twórczości kompozytorów polskich XX wieku (2010), „Piszę tylko muzykę”. Kazimierz Serocki (2022), edycji źródłowo-krytycznej pism tego kompozytora (2022) oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych. Laureatka Nagrody im. Ks. Prof. Hieronima Feichta przyznawanej przez ZKP (2001) oraz Nagrody Honorowej ZKP (2014).

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów. Jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. Natomiast gromadzone od początku działalności w archiwach Instytucji zasoby udostępniane są w Polskiej Bibliotece Muzycznej – cyfrowej bazie zbierającej niejednokrotnie unikatowe materiały nutowe i ikonograficzne. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej. W ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” Oficyna zabezpiecza dziedzictwo muzyczne czasu zaborów i prowadzi działania przybliżające twórczość i działalność artystyczną tamtych czasów m.in. w ramach Kursu Edytorstwa Muzycznego oraz najnowszej serii podcastów „DNA Muzyki Polskiej”. Więcej na www.pwm.com.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Gummibärchen (Gumisie)- The ThreeX

Instrumenty i sprzęt muzyczny

FLIGHT TUS MARTY Marty Dominguez Signature ukulele sopranowe
Hohner 560/20MS-PACK Special 20 zestaw harmonijek ustnych (A-dur, C-dur, G-dur)
Hohner zestaw naprawczy do harmonijek E-dur
Stagg BJH B 20 F - harmonijka ustna, tonacja F-dur

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl