Tymczasowe wstrzymanie 5. edycji Dni Messiaena pt. „Lęk i nadzieja”

Ze względu na aktualny rozwój pandemii Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec nie będą mogły się odbyć w najbliższym czasie. Po tym jak ograniczenia w życiu publicznym po raz kolejny zostały przedłużone przynajmniej do 18 kwietnia, stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen czuje się zmuszone podjąć decyzję o odwołaniu festiwalu, który w styczniu już raz został przesunięty na wiosnę i miał się odbyć w dniach 29 kwietnia do 2 maja. Kiedy i czy w ogóle koncerty, wykłady i oprowadzenia będą mogły zostać zrealizowane, stoi na razie pod znakiem zapytania.

W nadchodzących tygodniach stowarzyszenie będzie prowadziło w tym temacie rozmowy z fundatorami i sponsorami festiwalu. Decyzja w tej sprawie zapadnie jednak najwcześniej w maju, jak informuje kurator festiwalu, Samuel Wagner.

Każdego roku w styczniu stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen wspomina francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena (1908–1992) i czas jego niewoli w görlitzkim obozie jenieckim Stalag VIII A. 15 stycznia 1941 roku Messiaen wraz z trzema innymi muzykami, współtowarzyszami niewoli, wykonał po raz pierwszy swoje dzieło „Kwartet na koniec czasu“. Prapremiera utworu miała miejsce dokładnie w tym obozie.

Dni Messiaena pielęgnują pamięć nie tylko o tym wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, ale przede wszystkim o losach 120 tys. jeńców wojennych więzionych w Stalagu VIII A. Blisko 10 tys. z nich zmarło w obozie w Görlitz.

Z okazji 80. rocznicy prapremiery „Kwartetu na koniec czasu” Oliviera Messiaena, która miała miejsce 15 stycznia 1941 roku w obozie jenieckiem Stalag VIII A, w tym roku po raz pierwszy został wydany magazyn festiwalowy. W publikacji pojawiły się artykuły dotyczące m.in. kompozytora i okresu jego niewoli w görlitzkim obozie jenieckim. Oprócz tego dużo miejsca w magazynie poświęcone jest wieloletniej, polsko-niemieckiej pracy na rzecz pamięci, realizowanej przez stowarzyszenie. Szczegółowo przedstawiony został także tegoroczny program festiwalu pt. „Lęk i nadzieja” – magazyn przybliża sylwetki wszystkich artystów oraz pozwala poznać tło powstania poszczególnych koncertów i wydarzeń tegorocznej edycji.

Link do cyfrowej wersji magazynu festiwalowego:
www.pl.messiaen-tage.eu/magazyn-festiwalowy-lek-i-nadzieja/
www.pl.messiaen-tage.eu
www.meetingpoint-music-messiaen.net/pl

Powiązane Video Wszystkie video

Imany – Wonderful Life (Stream Jockey Rework)
Aleksander D?bicz - Cinematic Piano [teaser]
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Sibelius 7 program do edycji nut
Sibelius First 7 program do edycji nut
Finale PrintMusic 2014 program do edycji nut
Steinberg Dorico program do edycji nut, darmowy update do wersji Dorico Pro 3.5

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl