Tradycja z nowoczesną nutą. Wyjątkowe koncerty w ramach 53. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau i Sebastian Karpiel-Bułecka – to ich koncerty wzbogacą kameralną formułę Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Choć prym podczas tego tygodniowego wydarzenia wiedzie stylistyka poważna, prof. Marta Wierzbieniec stara się, by każdego roku przynajmniej dwa wieczory miały lżejszy charakter.

Niewielkie podkarpackie miasto już w tym tygodniu odwiedzą artyści światowego formatu. Przez 7 dni melomani będą mieli okazję wysłuchania aż ośmiu koncertów zagranych na międzynarodowym poziomie. Do grona takich sław jak Jose Carreras, Joseph Malovany czy Massimiliano Caldi dołączyły osobistości znane z polskiej sceny. To wszystko za sprawą odświeżania formuły wydarzenia, która każdego roku zaskakuje. Jak powiedziała prof. Marta Wierzbieniec w wywiadzie dla magazynu VIP Biznes i Styl – Zgodnie z pierwotnym założeniem Festiwalu, dominuje tu muzyka kameralna, wykonywana w najlepszym z najlepszych miejsc, czyli w sali balowej łańcuckiego Zamku, ale stopniowo zaczęliśmy wprowadzać też inne miejsca i inną, nową, nieobecną wcześniej na Festiwalu, estetykę muzyczną. Co w takim razie przygotowali polscy wykonawcy na swój niepowtarzalny koncert?


Niedzielny wieczór z Turnauem i Karpielem-Bułecką
Już drugiego dnia wydarzenia będziemy świadkami niecodziennego występu. Artyści, którzy na co dzień poruszają się w obrębie zupełnie innych gatunków, postanowili stworzyć wspólne przedsięwzięcie pod nazwą „Po drodze”. – Jest to projekt w którym łączymy piosenki Grzegorza Turnaua z piosenkami zespołu Zakopower. To dosyć ciekawy projekt, bo jeśli spojrzymy z perspektywy na naszą twórczość, wydaje się zupełnie inna, że ma inny charakter – mówi Sebastian Karpiel Bułecka. Przy wsparciu swoich zespołów, uznany twórca poezji śpiewanej oraz gwiazda polskiej estrady, zagrają razem dla łańcuckiej publiczności. – Siedzieliśmy z Sebastianem nad płytami, słuchaliśmy wzajemnie naszych różnych utworów z różnych okresów. Okazało się, że niektóre z nich nie tylko się pięknie łączą, ale są w tej samej tonacji – komentuje Grzegorz Turnau. Na gości czeka brawurowa mieszanka spokojnych dźwięków fortepianu oraz energicznych góralskich rytmów. Wykonawcom towarzyszyć będą muzycy z Orkiestry Młodej Polskiej Filharmonii. Obaj artyści przekonują, że starali się znaleźć wspólny punkt ich muzycznej twórczości. Nie są to przypadkowo dobrane utwory, a dokładnie przemyślane konwencje. Grzegorz Turnau dodaje – Ze swojego repertuaru wybrałem takie utwory, które nawiązują do motywów literackich zawartych w twórczości Zakopower. Ponieważ uważam, że jedną z bardzo mocnych stron ich twórczości jest właśnie strona literacka. To nie są wesołe piosenki o niczym. To w większości są piosenki zadające podstawowe pytania, a że i w moim repertuarze sporo się takich znajduje, połączyliśmy je w, mam nadzieję, jakąś logiczną, spójną całość. Nie pozostaje nic innego, jak tylko przekonać się tego na własnej skórze. Ten niezwykły duet wystąpi 25 maja w parku przed łańcuckim Zamkiem.

Soyka uwieńczeniem Festiwalu
W ostatni dzień Festiwalu w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej zagra artysta obdarzony ogromną charyzmą. Stanisław Soyka zaprezentuje się w towarzystwie stworzonej przez siebie formacji Soyka Kwintet Plus. Utwory, powstałego w 2004 roku zespołu, to rodzaj kameralistyki pop z wpływami jazzu i soulu oraz polskiej muzyki tradycyjnej. Tego wieczoru muzycy wykonają zbiór pieśni skomponowanych do wierszy wybitnych polskich poetów. – Do Łańcuta chcemy pojechać z koncertem, który po raz pierwszy zagraliśmy na Festiwalu Poetyckim w Luksemburgu. To jest po prostu zbiór utworów, które na przestrzeni lat skomponowałem do wierszy Leopolda Staffa, Haliny Poświatowskiej, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Jarosława Iwaszkiewicza etc. Wiec w tym rozumieniu jest to koncert specjalny my go nazywany luksemburskim. Występ cenionego muzyka odbędzie się 30 maja w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie to wydarzenie o niezwykle długiej tradycji. Mimo tak ugruntowanej renomy, organizatorzy regularnie odświeżają jego formułę. Odpowiedni dobór wykonawców oraz utworów gwarantuje melomanom prawdziwą muzyczną ucztę.
Zaproszenie Stanisława Soyki na 53. edycję Muzycznego Festiwalu w Łańcucie można usłyszeć pod tym linkiem. Materiał wideo z Grzegorzem Turnauem i Sebastianem Karpielem-Bułecką dostępny jest tutaj.

www.festiwallancut.pl
www.facebook.com/festiwalwlancucie
www.youtube.com/festiwalwlancucie



Informacje uzupełniające:
Muzyczny Festiwal w Łańcucie (początkowo znany pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej) po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 roku z inicjatywy Janusza Ambrosa, dyrektora Filharmonii w Rzeszowie. Po trzech latach zyskał rangę imprezy międzynarodowej. Koncerty odbywają się głównie w ogrodach, Sali Balowej i innych pomieszczeniach Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, a także w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Kolejne edycje Festiwalu uświetniają czołowi wykonawcy ze świata muzyki. Program wydarzenia obfituje w bogactwo stylów i form muzycznych. Można tam znaleźć monumentalne formy oratoryjne i symfoniczne, występy orkiestr kameralnych, recitale oraz wieczory słowno-muzyczne. Z upływem lat formuła Festiwalu poszerza się o kolejne propozycje programowe – muzykę współczesną, koncerty jazzowe, występy gwiazd muzyki pop i ethno, jak również koncerty dla dzieci, plenerowe gale operowe. Coroczne występy artystów gromadzą w Łańcucie liczną publiczność i przyciągają uwagę mediów.




Powiązane Video Wszystkie video

Królestwo Beskidu - Cysorka (Nowa Tradycja 2015)
Nowa Tradycja 2014 - Kapela Maliszów
JIMEK - Crux
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Latin Percussion Pudeka akustyczne Granite Blocks Czci zamienne #4 (nuta E)
Latin Percussion Pudeka akustyczne Granite Blocks Czci zamienne #1 (nuta C#), may
Latin Percussion Pudeka akustyczne Granite Blocks Czci zamienne #2 (nuta Bb)
Latin Percussion Pudeka akustyczne Granite Blocks Czci zamienne #3 (nuta F#)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl