Tomasz Tomaszewski i Baltic Neopolis Orchestra w Kołobrzegu, Świnoujściu i Gryficach
Tomasz Tomaszewski, wybitny skrzypek, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, będzie gościem szczecińskiej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis podczas trzech najbliższych koncertów w ramach cyklu „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”. W programie przepiękne „4 pory roku” Vivaldiego oraz utwory kompozytorów polskich: Mikołaja Góreckiego, Pawła Łukaszewskiego i Michała Dobrzyńskiego. 19 lipca muzycy zagrają w Kołobrzegu (Regionalne Centrum Kultury), 20 lipca w Świnoujściu (podczas Karuzeli Cooltury), a 21 lipca w Gryficach (Centrum Rozrywki Rodzinnej „Kapitol”). Koncerty dofinansowuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Narodowe Centrum Kultury.
Cztery Pory Roku („Le quattro stagioni”) Antoniego Vivaldiego zalicza się do pierwszych koncertów, które w nowatorski sposób połączyły muzykę i słowo. Koncerty te wzbogacone są sonetami przypisanymi odpowiedniej porze roku (całkiem możliwe, że autorem jest sam Vivaldi), które wedle życzenia kompozytora powinny być odczytane przed każdym wykonaniem konkretnego koncertu. Cykl został napisany około 1720 roku w Mantui i wydany pięć lat później w Amsterdamie.
Tomasz Tomaszewski urodził się w Czechowicach i studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u prof. Wrońskiego. Po egzaminach, które zdał z wyróżnieniem, kontynuował studia w Konserwatorium Leningradzkim u prof. Gutnikowa oraz we Freiburgu u prof. Marschnera. Uczęszczał również na kursy mistrzowskie u Drużynina, Krysa, Fourniera, Liebermanna, Hillera i Szerny’ego.
Jest profesorem Universität der Künste w Berlinie i pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie. Jako kameralista jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych w Monachium i Belgradzie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista, a także jako dyrygent. Dokonał szeregu nagrań dla radia i TV a także dla różnych wytwórni płytowych w Polsce i za granicą.
Tomasz Tomaszewski jest założycielem i szefem orkiestry Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin, kieruje także Salonorchester der Deutschen Oper Berlin. Prowadzi regularnie kursy master class w Niemczech, Belgii, we Włoszech, w Japonii i Korei. Jest dyrektorem artystycznym kursów muzycznych w Głuchołazach, oraz szefem Festiwalu Śląskie Lato Muzyczne, odbywającego się w miastach Opolszczyzny. Od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym Baltic Neopolis Orchestra.
Baltic Neopolis Orchestra pod kierunkiem Emilii Goch to szczecińska orkiestra kameralna koncertująca od pięciu lat i ukierunkowana na polską muzykę XX i XXI wieku. Zespół współpracuje z wieloma cenionymi artystami i kompozytorami: Bartłomiejem Niziołem, Tomaszem Tomaszewskim, Janem Staniendą, Piotrem Wojtasikiem, Bernardem Le Monnierem, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim.
Obrany przez Baltic Neopolis Orchestra kierunek rozwoju zaowocował wieloma prawykonaniami, m.in.: „Advent Music” na orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego , „Songs of the past like dreams unfulfilled” na saksofon sopranowy, klarnet basowy i orkiestrę kameralną Janusza Stalmierskiego oraz „Baltic Suite” na fortepian,kontrabas, perkusję i orkiestrę smyczkową Michała Wróblewskiego.
Baltic Neopolis Orchestra jest twórcą i organizatorem czterech cykli koncertowych: „Wielcy koncertmistrzowie” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, „Włącz orkiestrę!” w Studio S-1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin, „Muzeum muzyki” w oddziałach szczecińskiego Muzeum Narodowego oraz „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” w województwie zachodniopomorskim. Zespół ma za sobą koncerty na festiwalach muzycznych w Polsce, Niemczech oraz Czechach.
fot. Aleksandra Kubiak
„RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” to cykl koncertów kameralnych odbywających się w Województwie Zachodniopomorskim, w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest idealnym przykładem integrowania działań inwestycyjnych i kulturalnych w regionie. Cykl koncertów wzbogaca ofertę kulturalną małych ośrodków miejskich, a umożliwiając spotkanie mieszkańców oraz turystów z wysoką kulturą muzyczną spełnia ważną funkcję edukacyjną. Koncerty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Centrum Kultury.
RPO - Rozwijamy Region w Dobrym Tonie
Artyści:
Tomasz Tomaszewski (skrzypce)
Baltic Neopolis Orchestra
----- 19 lipca 2013, godz. 19
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta (scena plenerowa)
Program:
Antonio Vivaldi – „Cztery pory roku”
Michał Dobrzyński – II Kwartet smyczkowy „Orestes” (w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet: Filip Lipski – skrzypce, Łukasz Górewicz – skrzypce, Emilia Goch – altówka, Tomasz Szczęsny – wiolonczela)
Wstęp wolny
----- 20 lipca 2013, godz. 22
Świnoujście, Duży Namiot Spotkań przy Promenadzie
(koncert w ramach festiwalu Karuzela Cooltury)
Program:
Antonio Vivaldi – „Cztery Pory Roku”
Paweł Łukaszewski – Sinfonietta na orkiestrę smyczkową
Wstęp wolny
----- 21 lipca 2013, godz. 19
Centrum Rozrywki Rodzinnej „Kapitol” w Gryficach (ul. Niepodległości 48)
Program:
Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku
Mikołaj Górecki – Divertimento na orkiestrę smyczkową
Bilety: 25 zł (do 18.07) i 35 zł (od 19.07). Do nabycia w Centrum Rozrywki Rodzinnej „Kapitol“ (od poniedziałku do niedzieli, od godz. 11 do 18)