1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. TOMASZ LIS – KONCERT W KATOWICACH
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - TOMASZ LIS – KONCERT W KATOWICACH

TOMASZ LIS – KONCERT W KATOWICACH

szukaj w artykułach:
18 maja 2015 roku o godz. 19.00 w dużym Studiu Polskiego Radia Katowice odbędzie się recital fortepianowy Tomasza Lisa. Artysta od ponad 15 lat mieszka w Londynie koncertując w Wielkiej Brytanii, Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Występuje solowo i z orkiestrą. Jest też uznanym w Wielkiej Brytanii akompaniatorem towarzyszącym wokalistom o światowej renomie. Koncert w Katowicach jest wyjątkowy, bowiem ostatni raz Tomasz Lis wystąpił w rodzinnym kraju 10 lat temu z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod batutą Grzegorza Nowaka. Wcześniej koncertował także z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal.

W zeszłym roku ukazała się jego debiutancka płyta „Impromptus” z utworami Franza Schuberta, Fryderyka Chopina i Gabriela Fauer’a. Impromptu to specyficzna forma muzyczna o ścisłej trójdzielnej symetrii, w charakterze ulotna, nierzadko improwizacyjna. Podczas koncertu w studiu Polskiego Radia w Katowicach będziemy mogli wysłuchać m.in. impromptu Schuberta, Fauer’a, ale także utwory Bacha, Mozarta i Chopina, w tym Fantazję f-moll op. 49 oraz Poloneza – Fantazję op. 61.

Tomasz Lis zaliczany jest do artystów młodego pokolenia. Ma jednak na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów. Między innymi w efekcie zdobycia głównej nagrody podczas konkursu Guidhall Recital Prize wystąpił w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie – Wigmore Hall. W londyńskim Purcell Room wraz z zaliczaną do najlepszych brytyjskich sopranistek Nadine Mortimer – Smith zaprezentował muzykę trzech amerykańskich kompozytorów do tekstów trzech poetów, w tym Czesława Miłosza. Podczas London Festival of American Music Tomasz Lis wystąpił z europejską premierą cyklu pieśni amerykańskiego kompozytora Johna Harbisona również do tekstów Czesława Miłosza.

Tomasz Lis jest uznanym pianistą o klasie światowej. Wielokrotnie występował z recitalami fortepianowymi, a także jako wykładowca podczas Festiwalu Songfest w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Systematycznie uczestniczy też w wydarzeniach muzycznych podczas festiwalu w Banff w Kanadzie, a jego koncerty solowe emitowane są przez brytyjskie i kanadyjskie rozgłośnie radiowe. Koncert w katowickim studiu Polskiego Radia jest natomiast zapowiedzią planowanej trasy koncertowej w Polsce.

kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl