Time for Chopin - fortepian w pierwotnym brzmieniu

Od niedawna koncerty odbywające się w Time for Chopin brzmią wyjątkowo. W fortepianie Kawai, na którym grają wybitni pianiści specjalizujący się w muzyce Chopina, został zmieniony strój na ten, w którym tworzył i grał Fryderyk Chopin. Organizatorzy postanowili powrócić do tzw. systemu verdiowskiego, zgodnie z którym referencyjny dźwięk a ma częstotliwość 432 Hz.

Zmiana stroju z powszechnie obowiązującego a = 440 Hz na dawny strój, tzw. verdiowski a = 432 Hz, była pomysłem, z którym organizatorzy Time for Chopin nosili się od pewnego czasu. Jak mówi Katarzyna Kraszewska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, dokonanie tej zmiany nie było łatwą decyzją, ale z perspektywy czasu widać, że trafną. – Od dłuższego czasu rozważaliśmy, aby przywrócić strój a = 432 Hz, w którym tworzył Fryderyk Chopin. Dzięki temu uczyniliśmy krok, aby słuchacze naszych koncertów mogli poczuć niezwykłą moc dźwięków i usłyszeć brzmienie bliższe oryginałowi. Jestem zadowolona, że zmiana została zaakceptowana przez naszą publiczność i pianistów, którzy przyzwyczajeni byli do gry w standardowym stroju – dodaje.

Dźwięki, które koją
Badania naukowe potwierdzają, że system verdiowski stroju instrumentów jest zgodny z naturą, ponieważ był wynikiem obliczeń parametrów obrotu kuli ziemskiej wokół własnej osi (1 Hz = 1/sek.; 24 h x 60 min. x 60 sek. = 864 000; 864 000/2 = 432 000, czyli 432 Hz). Dzięki temu jest on czystszy i bardziej klarowny, ale i cichszy od stroju współczesnego, który wydaje się przy nim pozornie głośniejszy i agresywniejszy. Częstotliwość 432 Hz uznawana jest więc za pierwotną i naturalną, charakteryzuje się miękkim, ciepłym brzmieniem i jest wykorzystywana w muzykoterapii. Warto wspomnieć, że obecny standard 440 Hz został wprowadzony dopiero w latach 30. XX wieku, a oficjalnie uznany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO - International Standard Organization) dopiero w 1953 roku.

Patroni Time for Chopin
Time for Chopin został objęty patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury, a także patronatami medialnymi: Programu 2 Polskiego Radia, Polskiego Radia Chopin, TVP Kultura i magazynu Warsaw Insider. Partnerem inicjatywy jest również Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Time for Chopin należy także do Warszawskiej Organizacji Turystycznej.

Kalendarz koncertów znajduje się na stronie www.TimeforChopin.eu.


***
Time for Chopin
Są to codzienne koncerty, które odbywają się na Starym Mieście w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) przy placu Zamkowym 8. Każdego dnia o godz. 18:00 przez 50 minut można wysłuchać utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych pianistów. Rezerwacji biletów można dokonać poprzez stronę www.TimeforChopin.eu lub telefonicznie pod numerem + 48 501 127 125. Inicjatywę Time for Chopin wspiera założone w 1934 roku Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, które szerzy wiedzę o twórczości kompozytora.

Powiązane Video Wszystkie video

XVII Mi?dzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - Etap III
Sarah Brightman i Andrea Bocelli - Time to say godbye
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Ruggero Leoncavallo - Vesti la giubba z opery Pagliacci - Plácido Domingo

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chopin Fryderyk - Najpikniejszy Chopin na fortepian
PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian
AN Drodowski Mirosaw ″Fryderyk Chopin na 2 gitary″ ksika
AN Drodowski Mirosaw - Fryderyk Chopin na gitar - ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl