The Scroll Ensemble Bach’s Inspiration ... barokowe jam session

10 listopada 2013
godz. 17.00
Strefa Centralna


Robert de Bree (Holandia) – obój barokowy , flety proste
James Hewitt (Wileka Brytania) – skrzypce barokowe
Florencia Bardavid (Chile) – viola da gamba

Marcin Świątkiewicz – klawesyn

Wielka Msza h-moll, Kunst der Fuge, Koncerty Brandenburskie? W czasach Jana Sebastiana Bacha tylko nieliczni szczęśliwi koneserzy wiedzieli o istnieniu tych arcydzieł – przebojów dzisiejszych filharmonii. Co więcej, niektórzy krytycy zarzucali kompozycją lipskiego Kantora eklektyzm i określali mianem przestarzałych… Mimo to Bach cieszył się wielkim poważaniem. Nikt nie mógł mu dorównać w improwizacji. Sława jego występów dotarła nawet do Fryderyka Wielkiego, który zaprosił kompozytora do Sanssouci i w towarzystwie dworzan spędził cały wieczór zadając Wielkiemu Organiście karkołomne tematy do improwizacji fug.

Bach – Improwizator to temat programu koncertu specjalizującego się w „graniu z głowy” międzynarodowego The Scroll Ensemble. Młodzi muzycy koncertują na historycznych instrumentach i są cenionymi wirtuozami zapraszanymi do współpracy z najlepszymi europejskimi zespołami muzyki dawnej. Ale ich zainteresowania są znacznie szersze – muzyka współczesna, muzyka średniowieczna, kompozycja, performance. The Scroll Ensemble to wynik poszukiwań i determinacji : improwizacja zespołowa jest możliwa także poza jazzem, a w czasach przed Napoleonem była jak najbardziej powszechnym zjawiskiem. The Scroll to zespół bezkompromisowy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pasji odkrywający przed słuchaczami nowe światy, a każdy koncert jest inny...

Robert de Bree, James Hewitt, Florencia Bardavid i Marcin Świątkiewicz w Strefie Centralnej w katowickim Centrum Kultury przedstawią barokowe jam session inspirowane muzyką Bacha. W programie m.in. wariacje na temat Wariacji Goldbergowskich, Fuga na skrzypce solo, zespołowa Toccata, kontrapunktyczna fantazja i wariacje chorałowe Jesu Meine Freunde.

8 i 9 Listopada zespół poprowadzi warsztaty improwizacji w katowickiej Akademii Muzycznej.

Program:

Toccata
Fantasia a tre oparta na heksachordzie
Suita na basie Wariacji Goldbergowskich
Prelude
Allemande
Courante
Sarabande
Gigue
Chaconne
Fantasia na flet prosty
Fuga na skrzypce
Preludium chorałowe Jesu Meine Freude

*program w całości improwizowany*

The Scroll Ensemble - bezkompromisowi, ekscytujący, pomysłowi. Mistrzowie sceny muzyki dawnej improwizowanej. Niemal wszystkie występy zespołu są grane w całości „z głowy”. Wsparta badaniami źródłowymi i praktycznymi eksperymentami twórczość The Scroll otwiera nowe horyzonty. Zespół specjalizuje się w improwizacji w dawnych stylach, ale równie chętnie przekracza granice gatunków współpracując z muzykami jazzowymi, folkowymi, a także z aktorami i tancerzami.The Scroll Ensemble występował podczas Leipzig Improvisation Festival, oraz na ważnych dla muzyki alternatywnej scenach holenderskich: Bimhuis, Orgelpark, Huis te Poort, and Slotkapel Egmond. W 2012 roku był wybrany do udziału w transmitowanym przez radio koncercie podczas ORDA Showcase 2012 Amsterdam. 
www.thescrollensemble.com

Robert de Bree studiował obój historyczny w klasie Franka de Bruina oraz flet prosty w klasie Dorothei Winter i Daniela Bruggena w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Współpracuje z czołowymi europejskimi dyrygentami: m.in. Tonem Koopmanem, Larsem Ulrikiem Mortensenem, Richardem Egarrem oraz zespołami takimi jak L’Arpeggiata (Christina Pluhar), Haydn Sinfonietta Wien, the Apollo Ensemble, Holland Baroque Society, Brecon Baroque Festival Orchestra (Rachel Podger) and Musica Poetica. W roku 2010 był członkiem European Union Baroque Orchestra. Jako pierwszy oboista występuje z Bach Orchestra of the Netherlands, orkiestrą Les Vents Atlantiques i Geldart Ensemble. Robert regularnie koncertuje jako solista w repertuarze barokowym i współczesnym. Wziął udział w ponad 30 prawykonaniach. Część utworów była komponowana specjalnie dla niego. Dokonał także nagrań na płyty (m.in. NAXOS) i dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Jest laureatem konkursów: Netherlands SONBU (2004), Prinses Christina Concours (2005), Musica Antiqua Brugge (2007) and Telemann Wettbewerb (2009). Będąc współzałożycielem The Scroll Ensemble Robert prowadzi badania nad improwizacją solową i zespołową studiując źródła historyczne i eksperymentując wykonawczo. 
www.robertdebree.nl

James Hewitt - wykonawca i kompozytor aktywny na scenie muzyki dawnej i współczesnej; szczególnie ceniony za niezwykle oryginalny styl gry i nieprzeciętne zdolności improwizatorskie. Koncertuje w całej Europie z m.in. Contrasto Armonico, Northern Consort oraz Scroll Ensemble, którego jest współzałożycielem. Regularnie prowadzi warsztaty muzyczne dla holenderskiej organizacji MEMO. Współpracował również z Yiddish Summer Weimar. Jest członkiem Royal Improviser’s Orchestra. Występuje także w ramach perkusyjnego duetu Hewitt/Baggiani i łączonego z tańcem projektu DAMU.Od niedawna gra również na nowo powstałym instrumencie tin dach, wykorzystując go w improwizacji współczesnej i średniowiecznej. James studiował w Girton College w Cambridge oraz w Królewskim Konserwatorium w Hadze: skrzypce barokowe w klasie Pavlo Beznosiuka, a także kompozycje w klasach Martijna Paddinga, Cornelisa de Bondta and Guus Janssena. Swoją pracę dyplomową poświęcił zagadnieniu improwizowanego kontrapunktu.
www.jameshewittmusic.co.uk

Chilijska gambistka Florencia Bardavid Hoecker studiowała w Pontificia Universidad Católica de Chile (śpiew w klasie Ahlke Scheffelt and Rodrigo del Pozo i violę da gamba w klasie Gina Allende) oraz w Królewskim Konserwatorium w Hadze (gamba w klasach Anneke Pols, Mieneke van der Velden i Philippe’a Pierlot); uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich z najważniejszymi wykonawcami sceny muzyki dawnej: Gabrielem Garrido, Wielandem Kuijkenem, Hopkinsonem Smithem, Jordi Savallem i Marcelem Pérès. Jeszcze podczas studiów w Chile była często zapraszana do udziału w koncertach i festiwalach przez czołowe zespoły wykonujące muzykę barokową. Podróże koncertowe zawiodły ją m.in. do Boliwii i Argentyny. Po przeprowadzce do Europy podjęła współpracę z orkiestrami europejskimi. W roli gambistki regularnie występuje z m.in. L’Arpeggiatą (Christina Pluhar), a jako śpiewaczka z Ensemble Organum (Marcel Pérès). Z obydwoma zespołami nagrała płyty CD, m.in. Vespro della Beata Vergine (1610) Claudio Monteverdiego i Lux Perpetua: Requiem Antoniusa Divitisa i Antoine’a de Févin. Od 2008 roku jest członkiem The Scroll Ensemble.

Marcin Świątkiewicz - szeroko rozpoznawalny polski klawesynista młodego pokolenia. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historycznych instrumentów klawiszowych, improwizacji w dawnej i współczesnej stylistyce, a także kompozycji. Koncertując w Europie, obu Amerykach i Azji regularnie współpracuje z Rachal Podger i prowadzonym przez nią zespołem Brecon Baroque, orkiestrą Divino Sospiro (Enrico Onofri), Capellą Cracoviensis, Arte dei Suonatori, {OH!} Orkiestrą Historyczną, Bassociation, Polską Orkiestrą XVIII Wieku i Scroll Ensemble. Kształcił się w Królewskim Konserwatorium w Hadze i w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. W 2008r. ukazała się wydana przez Polskie Radio Katowice jego solowa płyta „Musikalisches Vielerley” z niemiecką barokową muzyką klawiszową. Dokonał również nagrań m.in. dla Channel Classics, Accent, DUX oraz radiofonii w całej Europie. Był finalistą międzynarodowych konkursów klawesynowych im. Wolkońskiego w Moskwie i im. Telemanna w Magdeburgu oraz laureatem programów stypendialnych Ministra Kultury (Młoda Polska), Marszałka Województwa Śląskiego i Rządu Holenderskiego (Huygens).
www.mswiatkiewicz.pl

Bilety: 25‒35 zł, Ticketportal.pl. Rezerwacje: [email protected], tel. 32 609 03 31, 32 609 03 32.

Powiązane Video Wszystkie video

Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
Moniuszko & Chopin – Interpretacje cz. 1
The Camp! Jams - Hey Arnold

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Mooer Ensemble Queen - Bass Chorus efekt do gitary basowej
Seydel 10301A Blues Session Steel A, harmonijka ustna
Mooer MCH 1 Ensemble King Chorus efekt gitarowy
Mike Balter MB-15B Ensemble paki do marimby

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl