TEATR WIELKI W ŁODZI / TYDZIEŃ ŁÓDZKI / 6–10 listopada 2019 / „ZIEMIA OBIECANA” i „CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY’

Człowiek z manufaktury, plener,
fot. Ewa Ryszkowska

Łódź to jedyne jedno z nielicznych miast na świecie, obok Manchesteru i Osaki, które rozwijało się tak dynamicznie. Wiek XIX przyniósł mu wzloty i upadki – wielkie fortuny, strajki i protesty włókniarek, które te fortuny budowały. A wiek XXI – balet i operę o tych burzliwych wydarzeniach. Listopadowy tydzień to okazja przypomnienia sobie jak przez lata zmieniał się punkt widzenia na łódzką historię poczynając od „Ziemi Obiecanej” Reymonta i Wajdy w baletowym ujęciu Greya Veredona, po najnowszy obraz pokazany w „Człowieku z Manufaktury”. Na TYDZIEŃ ŁÓDZKI Teatr Wielki w Łodzi zaprasza szczególnie studentów (w każdym wieku!), dla których przygotował specjalne ceny biletów.

CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY: 9, 10 listopada 2019
Premierowe spektakle pokazały nowe gwiazdy – Michała Sławeckiego kontratenora, który wystąpi w roli Konia-marynarza oraz Michała Barczaka (w roli Prokuratora/Przybysza), tancerza baletowego robiącego obecnie karierę aktora dramatycznego. Jest to też jedyna opera, w której śpiewa się o uzyskaniu pozwolenia na budowę (dzisiejszej Manufaktury). Spektakl nagrodzony został specjalną Złotą Maską oraz nominowany do prestiżowych nagród Złote Spinacze 2019 – jako pierwsza na świecie opera o mieście.
O fenomenie spektaklu przekonać się mogli m.in. widzowie przybyli na plenerową premierę, która miała miejsce na Rynku Manufaktury. Wśród gości znalazły się również łódzkie włókniarki, będące pierwowzorem postaci występujących w drugim akcie opery.
W bezprecedensowym – nie tylko w skali kraju – wydarzeniu wzięło udział tysiące osób, oni nie mogli się mylić! Poddaj się tamtym emocjom i przyjdź do Teatru Wielkiego w Łodzi 9 lub 10 listopada.
„Człowiek z Manufaktury” to opowieść sięgająca do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "POLTEX" po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. Tło historyczno-polityczno-ekonomiczne jest jednak pretekstem do opowieści o: losach mieszkańców Łodzi i metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci, ponadczasowej walce dobra ze złem.
Spektakl zrealizował uznany team twórców: Waldemar Zawodziński (reżyseria), Maria Balcerek (kostiumy), Janina Niesobska (choreografia), Katarzyna Zbłowska (dekoracje). Za pulpitem dyrygenckim stanie kompozytor dzieła – Rafał Janiak. W spektaklu wystąpią m.in.: Stanisław Kierner (Poznański/Dyrektor), Agnieszka Makówka (Zofia), Michał Sławecki (Koń-marynarz), Michał Barczak (Prokurator/Przybysz) oraz soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.


„Człowieku z Manufaktury”,
fot. Joanna Miklaszewska

Opera „Człowiek z Manufaktury” powstała do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, a pomysłodawcą i koordynatorem konkursu na stworzenie opery o Łodzi był Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Więcej o operze „Człowiek z Manufaktury” do przeczytania na stronie wydarzenia oraz na FB.

ZIEMIA OBIECANA: 6 listopada 2019
Zobacz baletową interpretację powieści polskiego noblisty – Władysława Reymonta oraz filmu Andrzeja Wajdy, który uznany został za najlepszy polski film wszech czasów. „Ziemia Obiecana”, czyli historia Łodzi i jej mieszkańców opowiedziane są tańcem w choreografii niezawodnego Nowozelandczyka Graya Veredona – obywatela świata, uznanego twórcę i… miłośnika Łodzi. Za oprawę muzyczną odpowiadają Franz von Suppé i Michael Nyman.
Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera. Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy. Ziemia obiecana Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.


„Ziemia Obiecana”, fot. Ewa Ryszkowska

Przyjdź i oceń sam jak ponad 50-osobowy zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi odda emocje powieści i filmu – już 6 listopada, tylko w Teatrze Wielkim w Łodzi!
Więcej o balecie „Ziemia Obiecana” do przeczytania na stronie wydarzenia i na FB.

TYDZIEŃ ŁÓDZKI | 6–10.10.2019 | Bilety w cenach od 25 złotych dostępne są w kasach oraz online / dla studentów: bilety po 25 zł (do nabycia wyłącznie w kasach)
Promocja dla studentów w każdym wieku – 
informacje

Powiązane Video Wszystkie video

TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi
Wojciech Kilar - Ziemia Obiecana - Walc
Don Airey - Solo z polskimi motywami - Kraków 2019
Avale Koan – 10 miniatur fortepianowych nr 3

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PG Music Band-in-a-Box UltraPAK 2019 PL dla Windows, wersja elektroniczna
PG Music Band-in-a-Box UltraPAK 2019 PL dla Windows BOX
PG Music Band-in-a-Box Audiophile Edition WIN BOX 2019- upgrade z dowolnego Audiophile
PG Music Band-in-a-Box UltraPAK 2019 dla Mac, wersja elektroniczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl