Szymon Nidzworski - saksofonista i kompozytor

fot. Anita Wąsik-Płocińska
Jego indywidualne, oryginalne, często interpretowane jako melancholijne, surowe brzmienie jest syntezą inspiracji muzyką klasyczną, folkiem, jazzem czy muzyką fiordów. Kompozycje i gra Nidzworskiego przyciągają szerokie grono odbiorców, zarówno na koncertach jak i w internecie. Zdobywa też uznanie wśród wybitnych artystów. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, doskonalił swój warsztat u światowej sławy saksofonisty i pedagoga Jean Yves Fourmeau w Conservatoire ŕ Rayonnement Régional Cergy-Pontoise w Paryżu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również banku Société Générale.

Jako solista i członek zespołów kameralnych koncertował w kraju i za granicą. Brał udział w licznych prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. „Warsaw Autumn”, „Chanterelle Festival”, „Wratislavia Cantans". Koncertował z czołowymi orkiestrami oraz zespołami kameralnymi takimi jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, European Workshop For Contemporary Music. Współpracował również z chórem Camerata Silesia. W ramach festiwali „Pejzaż bez Ciebie” oraz „Przegląd Piosenki Aktorskiej” występował z artystami takimi jak: Natalia Niemen, Mietek Szcześniak, Piotr Rogucki, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grażyna Łobaszewska, Kasia Kowalska, Grzegorz Hyży czy Ania Wyszkoni. Współpracował z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym im. G. Baduszkowej w Gdyni, obecnie związany z Teatrem Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie.

W Teatrze Polskim w Warszawie współtworzył Salony Poezji, gdzie komponował muzykę do tekstów wybitnych poetów. Fakt ten zaowocował współpracą z wybitnymi aktorami tj. Andrzejem Sewerynem, Olgierdem Łukaszewiczem, Anną Dymną, Jarosławem Gajewskim, Krzysztofem Globiszem, Anną Nehrebecką, Piotrem Cyrwusem, Anną Cieślak, Grażyną Barszczewską, Leszkiem Teleszyńskim, Jerzym Szejbalem i wieloma innymi. Największym wydarzeniem związanym ze współpracą z Teatrem Polskim był Uroczysty Salon Poezji kończący jubileusz 100-lecia Teatru, podczas którego cały zespół aktorski, na czele z dyrektorem Andrzejem Sewerynem, przeczytał fragmenty "Apokalipsy Świętego Jana", a oprawę muzyczną przedstawienia stanowiły autorskie kompozycje Szymona Nidzworskiego wykonane na żywo przez 9 - osobowy zespół muzyczny Szymon Nidzworski Project pod kierunkiem kompozytora.

Doświadczenia te, stały się jedną z inspiracji do powstania autorskiego projektu Szymon Nidzworski Project feat. Andrzej Seweryn. Efektem jest album „Behind Your Eyelids”, na którym Andrzej Seweryn przeczytał teksty napisane specjalnie do muzyki Szymona Nidzworskiego. Aktor, dyrektor Teatru Polskiego o współpracy z Szymonem mówił tak:
„Szymon mi zaufał. (…) myślę, że muzyka, to co stworzył Szymon wpłynęło również na mnie i to mi pomogło przy pracy. Dlatego też myślę, że to On stworzył mnie, że to On stworzył mój głos. Taki jakiego słychać w tym nagraniu. To jest przykład świetnej współpracy.”

Oprócz swojej autorskiej płyty Szymon Nidzworski zrealizował wiele sesji nagraniowych, zarówno muzyki klasycznej (m.in. nagrania „Kosmogonii” Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej), filmowej (m.in. „Jestem Mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy, z muzyką Bartosza Chajdeckiego, czy też „Animals” w reżyserii Grega Zwolińskiego, również z muzyką B. Chajdeckiego), teatralnej jak i rozrywkowej. Wraz z grupą Morpheus Saxophone Ensamble zrealizował sesję nagraniową utworu "Lenten Music" Pawła Łukaszewskiego. W 2015 roku płyta „Musica Sacra 5”, na której znalazł się ten utwór, otrzymała Fryderyka w kategorii: Polska Muzyka Poważna.

Jest współtwórcą formacji jazzowej Magnolia Acoustic Quartet, która ma na swoim koncie liczne sukcesy koncertowe i konkursowe. Dla wytwórni muzycznej ForTune Records zespół zrealizował dwa albumy: „Boozer” (2013) oraz „Cinderella” (2014). W lipcu 2015 roku zespół zagrał koncert w ramach VIII Letniej Akademii Jazzu w Łódzkiej "Wytwórni", gdzie miał okazję supportować Charles Lloyd Quartet. Leszek Możdżer napisał o zespole:
„Ten zespół to dla mnie odkrycie. Oto młodzi muzycy wkraczają na scenę pewnym krokiem, z wypiętą piersią, z otwartym sercem. Grają mocno, donośnie, cholernie inteligentnie. Swobodnie i mądrze czerpią z tradycji. Dawno nie słyszałem tak świeżej muzyki (…)”.

Od niedawna współpracuje również z pianistą Aleksandrem Dębiczem, tworząc duet Simple Tales. Spotkanie z Dębiczem, jednym z najwybitniejszych młodych polskich pianistów, wyróżnianym nagrodami w konkursach pianistycznych o różnorodnej tematyce i dla którego improwizacja stanowi najlepszy środek wyrazu, stanowi jedyny w swoim rodzaju zapis ich wzajemnego poznania artystycznego. Simple Tales to spontanicznie wymyślone i opowiedziane muzyczne historie. To również kolejny projekt, który w nieodległej przyszłości zaowocuje następnym albumem z udziałem Szymona Nidzworskiego.

Nidzworski jest laureatem licznych konkursów i festiwali, zarówno w zakresie muzyki klasycznej jak i jazzowej. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: 
• I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Fundacji Leopolda Bellana w Paryżu
• II nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Jazz Juniors” w Krakowie
• I nagroda na VI Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie z zespołem Magnolia Acoustic Quartet
• nagroda indywidualna od jury w składzie: Włodek Pawlik, Paweł Pańta, Cezary Konrad dla najlepszego solisty na VI Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie.

Karierę i aktualne plany koncertowe można śledzić na fanpage’u artysty oraz na jego stronie internetowej:
www.facebook.com/szymon.nidzworski
www.szymonnidzworski.com

Powiązane Video Wszystkie video

Master of Puppets (Metallica) - Rock Beatbox Flute
David Garrett - Io Ti Penso Amore ft. Nicole Scherzinger
Mieczys?aw Kar?owicz - Smutna opowie??
CO-OPERA - "By?e? przejazdem"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Kukieka Krzysztof ″Komponowanie rockowe″ ksika
Fender American Standard Stratocaster RW BLK gitara elektryczna
Fender Standard Stratocaster Satin RW OBC gitara elektryczna
Antoni Debut ACV31 skrzypce 3/4 z futerałem

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl