1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. SZYMON NEHRING I JAN ENGLERT W WYJĄTKOWYM KONCERCIE DLA JANA PAWŁA II – TRANSMISJA W RADIOWEJ DWÓJCE
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - SZYMON NEHRING I JAN ENGLERT W WYJĄTKOWYM KONCERCIE DLA JANA PAWŁA II – TRANSMISJA W RADIOWEJ DWÓJCE

SZYMON NEHRING I JAN ENGLERT W WYJĄTKOWYM KONCERCIE DLA JANA PAWŁA II – TRANSMISJA W RADIOWEJ DWÓJCE

szukaj w artykułach:

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w poniedziałek 18 maja na transmisję koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II. W 100-lecie urodzin Papieża Polaka wybitny pianista Szymon Nehring zagra utwory Fryderyka Chopina, a poezję Cypriana Kamila Norwida przeczyta znakomity aktor Jan Englert. Transmisja z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej od godz. 19.30 na antenie Dwójki i – w formie wideo – na stronie internetowej stacji.

Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że część społeczną swojego pontyfikatu oparł o norwidowską zasadę czerpania radości z pracy, która jest w istocie jedną z dróg do spełnienia godności ludzkiej. – Sięgając po słowa wieszcza i przywołując muzykę niosącą, jak bodaj żadna inna, idiom polskości, zapraszamy do wspólnej refleksji i przeżycia tego wyjątkowego dnia, który w obecnym, trudnym czasie stać się może nie tylko źródłem artystycznej radości, ale i wewnętrznej siły, tak bardzo dziś nam wszystkim potrzebnej – mówią organizatorzy koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin.

To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się (bez udziału publiczności) w poniedziałek 18 maja w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora tej sceny, wystąpią: znakomity pianista Szymon Nehring i wybitny aktor Jan Englert. Wykonają oni bliską sercu Papieża Polaka poezję Norwida i muzykę Fryderyka Chopina.

Naszą powinnością było zorganizowanie koncertu Wielkiemu Polakowi, który rangą swojej osobowości wpłynął na losy świata – powiedział Waldemar Dąbrowski radiowej Dwójce. – Cokolwiek by powiedzieć o naszym Wielkim Papieżu, to tak, jakby nic nie powiedzieć. Dlatego najlepiej w sposób symboliczny wpisać się w ten dzień. Taka właśnie jest idea tego koncertu – kameralnego i bardzo intymnego spotkania z muzyką i poezją niezwykle bliską jego sercu – dodaje Stanisław Leszczyński, autor scenariusza tego wydarzenia.

W programie wieczoru znajda się: trzy Nokturny, Etiuda i Sonata h-moll Fryderyka Chopina oraz wiersze Cypriana Kamila Norwida („Moja ojczyzna”, „Moja piosnka II”, „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”, „Pióro”, „Fortepian Szopena”, „Pielgrzym”). Utwory muzyczne grane przez Szymona Nehringa przeplatane będą recytacjami Jana Englerta, a na poetycką klamrę koncertu wybrany został wiersz Czesława Miłosza napisany 20 lat temu, czyli „Oda na osiemdziesiąte urodziny Jana Pawła II”.

Transmisja od godz. 19.30 na antenie radiowej Dwójki i – w formie wideo – na stronie internetowej stacji oraz na platformie vod.teatrwielki.pl.kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl