Szkolne intrygi i boska miłość. Na scenie i w Internecie

W czwartek 4 listopada Akademia Muzyczna w Łodzi zainauguruje dziewiątą edycję AŻ Festiwal długo wyczekiwaną premierą opery-baletu „Platée” Jeana-Philippe’a Rameau. Przedstawienie przygotowane w łódzkiej Akademii to pierwsza polska realizacja tego dzieła. Jak podkreśla reżyserka Natalia Kozłowska, przedstawienie jest utrzymane we współczesnej konwencji i można je opisać jako... „współczesny musical barokowy”. Kierownictwo muzyczne objął Marcin Sompoliński.

Wystąpią studenci Akademii Muzycznych w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Haute école de musique Genève (Szwajcaria). Opera pokazana będzie dwukrotnie: 4 i 5 listopada (czwartek, piątek) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a). Bilety na spektakl w cenie 25 zł i 30 zł do nabycia w kasie biletowej AM. Kto nie zdąży kupić biletu, albo będzie w tych dniach daleko od Łodzi, może obejrzeć obydwa spektakle na kanale YouTube Akademii!

„Platée” to typowa dla francuskiej tradycji operowej i dla twórczości Jeana-Philippe’a Rameau opera-balet. Komediowe arcydziełko, w którym onomatopeicznym rymom wtórują instrumentalne zabawy: rechot, człapanie, ośli ryk. Libretto „Platée” to historia złośliwej intrygi. Zmęczony zazdrością Junony Jowisz przystaje na propozycję boskiego intryganta Merkurego i aranżuje udawane małżeństwo z brzydką nimfą Plateą. Dziewczyna o żabiej urodzie bez zastrzeżeń wierzy w nagłe amory władcy bogów, nieświadoma, że stała się pośmiewiskiem nie tylko całego bagna, ale i mieszkańców Olimpu. W łódzkiej inscenizacji wykonawcy przenoszą akcję w realia szkolne, gdzie miłosna gra zyskuje nowy kontekst braku tolerancji, agresji i znęcania się.

Rokokową operę wyreżyserowała Natalia Kozłowska, która ma już na artystycznym koncie realizacje innych oper Rameau, a także nominacje do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Kierownictwo muzyczne obejmie Marcin Sompoliński – dyrygent, specjalista w zakresie wykonawstwa historycznego. Za scenografię i kostiumy odpowiedzialna jest Zuzanna Markiewicz, regularnie współpracująca z Akademią Muzyczną. Ruch sceniczny opracowała Agnieszka Łuczyńska; zatańczą studenci z Instytutu Choreografii i Technik Tańca. Wystąpią także: Chór Akademii Muzycznej w Łodzi przygotowany przez Marię Hubluk-Kaszubę oraz Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa (MuOB), złożona ze studentów muzycznych uczelni w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, przygotowana przez Jakuba Kościukiewicza. W głównych bohaterów wcielą się studenci Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Haute école de musique de Genève (Szwajcaria). Solistów przygotowała Anna Werecka-Gryć – koordynatorka projektu.

Obie premiery będą transmitowane również w internecie:
4 listopada, link do transmisji Platee: www.youtube.com/watch
5 listopada, link do transmisji Platee: www.youtube.com/watch

Zadanie „Opera-balet J.-Ph. Rameau Platée – pierwsza polska interpretacja” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Wykonawcą zadania jest Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych OPERATIVA.

więcej informacji:
www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/listopad-2021/156151-9-az-festiwal-2021-11-04

Powiązane Video Wszystkie video

Sergiusz Prokofiew - Miłość do trzech pomarańczy
Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
ELECTRICA DUO - Kasia & Paula - Moon Rider
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 41

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Strunal 920 skrzypce 1/2 szkolne
Hoefner AS-060V 4/4 Student - skrzypce szkolne w zestawie ze smyczkiem i futeraem
Hoefner AS-060V 3/4 Student - skrzypce szkolne w zestawie ze smyczkiem i futeraem
Hoefner AS-060V 1/4 Student - skrzypce szkolne w zestawie ze smyczkiem i futeraem

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl