Szczęśliwe zakończenie projektu Fundacji „Dom Muzyka Seniora”

Dzięki funduszom unijnym oraz wsparciu polskiego środowiska artystycznego powstał pierwszy w Polsce dom zbudowany specjalnie z myślą o emerytowanych muzykach. Inicjatywa Fundacji „Dom Muzyka Seniora” okazała się sukcesem. Podczas uroczystości otwarcia pojawiła się Anna Komorowska, żona prezydenta RP.

Historia powstania Domu Muzyka Seniora sięga 2004 roku kiedy to z inicjatywy Zofii oraz Antoniego Wita powstała Fundacja, której celem było zapewnienie wsparcia oraz opieki emerytowanym muzykom. Kolejnym etapem było pozyskiwanie funduszy – rozpoczęcie tego projektu umożliwiły darowizny oraz wsparcie artystów oraz miłośników muzyki. Kamieniem milowym okazało się pozyskanie środków z Unii Europejskiej, które zaowocowało podpisaniem w styczniu 2010 r., w Sali Lustrzanej Filharmonii Narodowej w Warszawie umowy o dofinansowaniu projektu polegającego na utworzeniu domu opieki dla artystów–muzyków w Kątach pod Warszawą i rozpoczęciem budowy. Całkowita wartość inwestycji to ponad 15,6 mln zł.

„Chcielibyśmy podziękować za całą pomoc oraz zaangażowanie, które umożliwiło nam wybudowanie tego obiektu. Życie artysty wiąże się z ciągłymi podróżami, próbami. Muzycy to ludzie, którzy po zakończeniu kariery często czują się bardzo samotni i trudno im się odnaleźć w rzeczywistości. Naszym celem było zapewnienie im miejsca, które pozwoli na dalsze uczestnictwo w życiu kulturalnym, a przy okazji zapewni im poczucie bezpieczeństwa i opiekę na stare lata” – tłumaczy Zofia Wit, prezes Fundacji „Dom Muzyka Seniora”.

Uroczyste otwarcie Domu które miało miejsce 1 października uświetniło prawykonanie utworu Wojciecha Kilara „Sonety do Laury”, napisanego specjalnie z myślą o tym wydarzeniu. Na gali z okazji otwarcia pojawił się sam kompozytor, Anna Komorowska – żona prezydenta RP, Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciele świata muzycznego: Antoni Wit, Jadwiga Rappé, Wanda Wiłkomirska, Wiesław Ochman Roman Lasocki, Wanda Warska, Jerzy Połomski oraz wiele innych osób związanych ze środowiskiem artystycznym.

„Cieszy nas , że nasz projekt cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Zakończenie budowy to wielki sukces nie tylko samej Fundacji, ale również duże wydarzenie dla społeczności lokalnej. DMS to ważna inicjatywa, która skupia się nie tylko na opiece nad emerytowanymi muzykami. Chcielibyśmy żeby to miejsce stało się również ośrodkiem kulturalnym, który przyciągnie wszystkich, dla których muzyka jest pasją” – dodaje Zofia Wit.

DMS zlokalizowany jest w Kątach, w gminie Góra Kalwaria. Obiekt stylizowany jest na dwór polski. Zbudowany jest z myślą o 50 pensjonariuszach – jest31 pokoi 1- i 2-osobowych. Do dyspozycji pensjonariuszy są kuchnia oraz jadalnia, salonik muzyczny wraz z biblioteką oraz tereny zielone wraz z patio. Ośrodek zapewniać będzie długo- oraz krótkoterminową opiekę dla osób starszych, a także organizować cykliczne koncerty oraz spotkania z artystami. Więcej informacji na stronie www.dommuzykaseniora.pl.

W Kapitule Fundacji „Dom Muzyka Seniora” zasiadają m.in., Wojeciech Kilar, Krzysztof Jakowicz, Ryszard Karczykowski, Kazimierz Kord, Konstanty Andrzej Kulka, Jerzy Marchwiński, Ewa Podleś, Ewa Michnik, Jadwiga Rappe, Antoni Wit, Rafał Blachacz, Zbigniew Namysłowski, Wiesław Ochman, Janusz Olejniczak, Krzysztof Penderecki, Jadwiga Rappé, Irena Santor, Stefan Sutkowski, Michał Urbaniak, Hanna Lisowska, Anna Lubańska, Piotr Nowacki.

Więcej informacji:
Zofia Wit
Prezes Fundacji Dom Muzyka Seniora
[email protected]Powiązane Video Wszystkie video

Waldemar Kazanecki - Muzyka z serialu: Dom
JIMEK - Crux
„poG?OSka” – odcinek 4
Kasia Gacek-Duda i etnoflety - Rozmowy o muzyce

Instrumenty i sprzęt muzyczny

ProMark TX101W Dom Howard Signature paki perkusyjne
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.2
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.1
PWM Stachak T., Tomera-Chmiel I., Florek L. - Nasza muzyka 4. Podrcznik do ksztacenia suchu i rytmiki dla czwartej klasy szkoy muzycznej I stopnia

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl