STRAUSS GALA w ramach Festiwalu Zamkowe Spotkania z Operą

O FESTIWALU
Zamkowe spotkania z operą to cykl comiesięcznych wydarzeń artystycznych w których prym wiedzie ludzki głos słyszany w barwach muzycznej wędrówki przez epoki. To podróż przez najznakomitsze dzieła wokalne podchodzące z oper, oratoriów, operetek, musicali, utwory z zakresu chóralistyki i pieśniarstwa. Przez cały 2014 rok udział w Festiwalu weźmie ponad 180 artystów z powodzeniem odnoszących sukcesy na arenie międzynarodowej. Zaprezentują oni zróżnicowane programy światowych kompozytorów tworzących w okresach od baroku do współczesności.
Koncerty odbywać się będą w jednym z najpiękniejszych miejsc na Zamku Książ – Sali Maksymiliana, słynącej z doskonałej akustyki. W sezonie letnim zaplanowane zostały dwa wyjątkowe wydarzenia plenerowe na dziedzińcu.
To pierwsze tego typu wydarzenie cykliczne w Polsce stanie się ciekawą propozycją dla licznie odwiedzających region Dolnego Śląska turystów, pozwoli zaktywizować społeczność regionu wałbrzyskiego do uczestnictwa w kulturze wysokiej, a najmłodszym da możliwość odkrycia fascynującego świata teatru operowego. Wytworne, zabytkowe wnętrza oraz całe otoczenie położonego na urokliwym wzgórzu Zamku Książ w połączeniu ze sztuką operową staną się okazją do odkrycia na nowo narodowego dziedzictwa i zainicjują wznowienie tradycji muzycznych, z których niegdyś słynął Zamek położony dziś w granicach Wałbrzycha.

SPOTKANIE VI – STRAUSS GALA
Jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowych przełomu XIX
i XX wieku obchodzi właśnie 150. rocznicę urodzin. Z tej okazji w ramach Festiwalu Zamkowe Spotkania z Operą odbędzie się Nadzwyczajna Gala Operowa z kompozycjami genialnego Richarda Straussa. Niezwykłe wnętrza Zamku Książ w Wałbrzychu, fenomenalne głosy i znakomity dobór repertuaru z pewnością stanowić będą wyjątkowy wieczór 15 czerwca.
Wśród wykonawców znaleźli się: Maria Rozynek - sopran koloraturowy, która wykona popisową arię Zerbinetty z Ariadny na Naxos, Anna Lichorowicz - sopran, jedyna w Polsce wykonawczyni Cesarzowej z Kobiety bez Cienia oraz Katarzyna Haras - mezzosopran, ceniona artystka zwłaszcza w Kawalerze srebrnej róży. Artystkom akompaniować będzie jeden z najlepszych pianistów młodego pokolenia Michał Rot. To będzie z pewnością ekscytujący wieczór z twórczością wybitnego ogniwa z dynastii Straussów.

15 czerwca 2014 r. godz. 19.00
Sala Balowa, Zamek Książ
Maria Rozynek – sopran koloraturowy
Anna Lichorowicz – sopran
Katarzyna Haras - mezzosopran
Michał Rot – fortepian
Program:
Strauss Gala – Nadzwyczajna Gala Operowa w 150. rocznicę urodzin Richarda Straussa
Pieśni
Cztery ostatnie pieśni
Fragmenty z oper: Kawaler srebrnej róży, Ariadna na Naxos, Kobieta bez cienia

O ARTYSTACH
MARIA ROZYNEK – sopran koloraturowy
Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie śpiewu solowego prof. Grażyny Flicińskiej-Panfil i as. Marzeny Michałowskiej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, wśród nich m.in.: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium” w Poznaniu (2011). W 2013 rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi (Czarodziejski flet - Królowa Nocy reż. W. Zawodziński, Cyrulik Sewilski – Rozyna reż. N. Babińska). Występowała także w Teatrze Wielkim w Poznaniu (Wesele Figara – Barbarina reż. M. Weiss), Operze na Zamku w Szczecinie (Noc w Paryżu – Olimpia z Opowieści Hoffmanna reż. A. Opatowicz), Teatrem Muzycznym w Poznaniu (koncerty). Wcześniej wystąpiła także w spektaklach studenckich: Czarodziejski Flet – Królowa Nocy (reż. N. Babińska), Acis i Galatea – Galatea (reż. M. Warsicka).
Współpraca z dyrygentami: Bassem Akkiki, Adam Banaszak, Agnieszka Duczmal, Jose Maria Florencio, Warcisław Kunc, Agnieszka Nagórka, Przemysław Neumann, Eraldo Salmieri, Wojciech Semerau-Siemianowski, Marcin Sompoliński, Jacek Sykulski, Maciej Wieloch. Koncertowała m.in. z: Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Arte dei Suonatori, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Collegium F, Orkiestrą Kameralną l’Autunno, Poznańskim Chórem Chłopięcym, Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Zespołem Consortium Sedinum. Brała udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in.: Jerzy Knetig, Urszula Kryger, Karola Theil, Manfred Schiebel, Helena Łazarska, Ewa Blahova, Anita Garanca oraz Teresa Żylis-Gara.
W swoim repertuarze posiada następujące partie operowe: G.F. Haendel: Galatea,
S. Moniuszko: Hanna (Straszny Dwór), W.A.Mozart: Królowa Nocy, Pamina, Zuzanna, Barbarina, Zaide, J.Offenbach: Olimpia, G.Rossini: Rozyna, J.Strauss: Adela, G. Verdi: Gilda



ANNA LICHOROWICZ – sopran
Urodzona w Krakowie. Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej
w Krakowie. Dyplom z wynikiem celującym uzyskała w klasie prof. Barbary Niewiadomskiej. Laureatka grand prix na konkursie operowym Festiwalu Oper Oder Spree Międzynarodowych Kursów Wokalnych w Beeskow k. Berlina (2004). Stypendystka Vice-Prezydenta Brandenburgii Jörga Schönbohma. Odznaczona Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady – Statuetką PROMETEUSZA z nominacjI Stowarzyszeń Twórców oraz Polskiego Stowarzyszenia Estradowego za osiągnięcia artystyczne i twórcze (Warszawa-Wrocław 2012). Jeszcze jako studentka gościła na festiwalach operowych dla młodych wykonawców: Oper Oder Spree w Niemczech oraz I Giorni della Lirica we Włoszech, podczas których śpiewała partie: Konstancji w „Uprowadzeniu z seraju” W.A. Mozarta, Amora w „Orfeuszu i Eurydyce” Ch. W. Glucka oraz Adiny w „Napoju miłosnym”G. Donizettiego. Debiutowała na II roku studiów, wykonując jednocześnie partię sopranową z oratorium Stworzenie świata J. Haydna na scenie Filharmonii Krakowskiej, jak również kreując swoją pierwszą rolę operową: Madame Herz w singspielu „Dyrektor teatru” W. A. Mozarta. Główne role wykonywała także w projektach scenicznych krakowskiej Akademii Muzycznej, śpiewając na scenie Opery i Operetki w Krakowie. Występowała w Krakowskiej Operze Kameralnej: w spektaklu „La festa teatrale” podczas festiwalu „Ars Cameralis” oraz w partii tytułowej z opery „Zaide” W. A. Mozarta.
Jest solistką Opery Wrocławskiej. Zadebiutowała podczas I Festiwalu Polskiej Opery Współczesnej w roku 2008 – partią Roksany w operze „Król Roger” K. Szymanowskiego. Następnie wzięła udział w superwidowisku „Skrzypek na dachu” J. Bocka w Hali Stulecia we Wrocławiu (2008). Dla wielkiej widowni zaśpiewała również podczas premiery megawidowiska „Turandot” G. Puccininiego na wrocławskim Stadionie Olimpijskim (2010), zaprezentowała się wtedy partią Liu, za którą zdobyła uznanie krytyki polskiej i zagranicznej. Kolejnym sukcesem okazał się udział w premierze megawidowiska operowego „Kniaź Igor” Aleksandra Borodina (rola księżnej Jarosławny) we wrocławskiej Hali Stulecia w listopadzie 2011 roku. Znaczącym osiągnięciem w karierze sopranistki była rola Joanny d`Arc w premierze opery „Joanna d`Arc” G. Verdiego, która została wystawiona po raz pierwszy w Polsce. Zdobyła wtedy bardzo pochlebną krytykę, a następnie pod batutą dyr. Ewy Michnik nagrała wraz z zespołem Opery Wrocławskiej płytę audio z całościowym wykonaniem dzieła.
Na scenie opery występuje w rolach: Cesarzowej z Kobiety bez cienia R. Straussa, Violetty z „Traviaty” G. Verdiego, Mimi z „Cyganerii” G.Pucciniego, Joanny z „Giovanny d`Arco” G. Verdiego, Rozalindy z „Zemsty nietoperza” J. Straussa, Giulietty z „Opowieści Hoffmanna” J. Offenbacha, Flory z „Chopina” G. Oreficego, Siostry Paskaliny z „Legend o Maryi” B.Martinu, roli tytułowej z „Hagith” K. Szymanowskiego, Roksany z „Króla Rogera” K. Szymanowskiego. W grudniu 2012 wykreowała rolę Neddy w operze R. Leoncavallego „Pajace” zyskując niezwykle przychylny aplauz publiczności.
W kwietniu tego roku wykonała tytułową partię w premierowym spektaklu „Traviaty”, a jej kreacja została okrzyknięta mianem wyjątkowej i niezwykle wspaniałej, co znalazło swoje odzwierciedlenie w entuzjastycznych recenzjach polskiej i zagranicznej krytyki. W listopadzie br. artystka zadebiutowała w roli Leili w kolejnym superwidowisku Opery Wrocławskiej w Hali Stulecia „Poławiacze pereł” G. Bizeta.
Koncertowała także w filharmoniach: krakowskiej, rzeszowskiej, częstochowskiej i wrocławskiej. Gościnnie występowała w roli Violetty z Traviaty G. Verdiego na deskach Teatru Wielkiego Opery
w Poznaniu.




KATARZYNA HARAS – mezzosopran
Ukończyła z wyróżnieniem wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Alicji Słowakiewicz – Wolańskiej. Ukończyła również studia podyplomowe na tym samym kierunku. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u takich profesorów jak: Teresy Żylis – Gara, Aleksandra Teligi, Heleny Łazarskiej, Ingrid Kremling – Domański, Teresy Berganzy, Johann Tilli.
Uczestniczyła w nagraniu części artystycznej doktoratu asystent Hanny Holeksa w 2010 roku K. Szymanowski – Hymny) oraz w nagraniu do przewodu habilitacyjnego adiunkta pierwszego stopnia Tadeusza Wykurza w 2010 roku. Laureatka II nagrody na konkursie wokalnym Stonavska Barborka, 2007 i III nagrody na Międzynarodowym konkursie wokalnym Mikulasa Schnaidera-Trnavskiego, 2008. Półfinalistka przesłuchań do JPYAP przy Royal Opera House w Covent Garden, 2008. Debiutowała partią Rozyny w spektaklu „Cyrulik Sewilski” G. Rossiniego na Festiwalu Operowym w Amarante w Portugalii, pod batutą Jose Ferreira-Lobo ( Orquestra de Norte ) 2008.
Obecnie jest solistką Opery Wrocławskiej i Opery Śląskiej gdzie wykonuje partie: Cherubina w operze „Wesele Figara”, Dorabelli w operze „Cosi fan tutte”, II Damy w operze „Czarodziejski flet”, oraz Donny Elwiry w operze „Don Giovanni” W. A. Mozarta. Kreuje również partie Jadwigi w operze „Straszny dwór” St. Moniuszki, partię Carmen w operze „Carmen” G. Bizet, postać cyganki Azy w operze „Manru” J.I. Paderewskiego, partie Olgi w operze „Eugeniusz Oniegin”, partie Loli w operze „Cavalleria Rusticana”, partie Magdaleny w operze „Rigoletto”, partię Flory w operze „La Traviatta”, oraz Eboli w operze Don Carlo w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Brała udział w premierze opery „La liberta chiama la liberta” E. Knapika w Operze Wrocławskiej pod batutą J. Kasprzyka.
Bierze czynny udział w życiu artystycznym województwa Śląskiego uczestnicząc w festiwalach i koncertach takich jak np. Festiwal im. G.G. Gorczyckiego – edycje: 2006, 2010 (G.F.Haendel – Rinaldo, partia Rinaldo). Współpracuje również z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia. W ramach tej współpracy brała udział w wielu koncertach w Polsce jak i za granicą: Czechy, Słowacja, Litwa, Ukraina, Niemcy, Hiszpania, Finlandia. 
W 2011 roku wraz z zespołem Opery Wrocławskiej brała udział w Festiwalu Operowym w Xanten (Niemcy), gdzie wykonywała partie Carmen w operze Carmen G. Bizeta.



MICHAŁ ROT – fortepian

Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem w 2012 roku. W roku akademickim 2009/2010 wyjechał na stypendium Erasmus do Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie (klasa prof. Andrzeja Ratusińskiego) oraz do Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim (klasa kameralistyki Prof. Michaela Flaksmana oraz klasa Liedbegleitung Ulricha Eisenlohr).
Pianista jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych m. in.: III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Bystrzycy Kłodzkiej w 2001 roku, I nagroda oraz nagroda dla najlepszego uczestnika konkursu na Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Chorzowie w 2001 roku, wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Częstochowie w 2003 roku, wyróżnienie I stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Wł. Kędry w Łodzi w 2004 roku, III nagroda na Konkursie Kameralnym w Chorzowie w 2006 roku, wyróżnienie, nagroda specjalna oraz II nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi w 2010 roku, nagroda dla najlepszego pianisty na XVII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria), laureat Letniej Akademii Muzyki w Krakowie w 2010 roku.
Artysta doskonalił swoje umiejętności pianistyczne pod okiem wielu wybitnych osobowości takich jak: Paul Badura – Skoda, Dang Thai – Son, Elza Kolodin, Eduardo Hubert, Paul Gulda, Jonathan Zak, Andrzej Jasiński, Peter Efler, Bronisława Kawalla, Maria Schreiber, Maria Claude, Oleg Krimer, Tadeusz Chmielewski, Elżbieta Soini, Adam Wodnicki, Jose Gallardo, Aleksander Bonduriański, Waldemar Wojtal. Pianista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i zagranicą. Brał udział w festiwalach: Ascoli Piceno” „Gaude Mater”, „Heidelbergerkammermusikfestival”, „Prezentacje – Żelazowa Wola”, „Dni muzyki Karola Szymanowskiego”, „Classic Tea”, „Sierpień Talentów”, „Łódzkie Schumanniana”, „Musica Moderna”, „Muzyka nad Zdrojami”.
Artysta inaugurował rok chopinowski w Stuttgarcie oraz sezon artystyczny 2010/2011 w Filharmonii Częstochowskiej, reprezentował Polskę na Międzynarodowym Forum ECMTA (Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Kameralistyki), wystąpił na Galowym Koncercie podczas Światowego Kongresu Częstochowian oraz prestiżowym koncercie Preisträgerkonzert w Mannheim, dał recital w Schloss Seefeld oraz cykl koncertów w Pfortzheim, występował również wielokrotnie w krakowskiej „Floriance” oraz w domu Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem. Występował również z Orkiestrą Leopoldinum wykonując Kantatę „św. Mikołaj” we Wrocławskiej Filharmonii.
Pianista współpracował z wybitnymi muzykami takimi jak: Jerzy Salwarowski, Tomasz Daroch, Jerzy Swoboda, Tomasz Chmiel, Stanisław Kierner, Szymon Komasa, Andrzej Kosendiak, Jarosław Bodakowski. W 2008 roku założył dwa zespoły: duet z wiolonczelistą Krzysztofem Karpetą (Reger Duo) oraz Liedduo z żoną Joanną Rot. Od 2010 roku współtworzy również trio fortepianowe ze skrzypaczką Patrycją Słomczyńską oraz wiolonczelistą Krzysztofem Karpetą.
Od 2011 roku kształci się pod okiem światowej sławy śpiewaka – kameralisty Olafa Bära. Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku asystenta
w Łódzkiej Akademii Muzycznej.



Dyrektor Festiwalu – Maciej Michałkowski
bilety: 30 zł

Rezerwacje biletów:
tel.: (74) 664 38 34
e-mail: [email protected]
Bilety on-line:
www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl
Bilety kasowe:
Kasy Zamku Książ
pn.-pt. – czynne 10.00-17.00
so.-nd. – czynne 10.00-18.00

ORGANIZATORZY
ZAMEK KSIĄŻ WAŁBRZYCH
FUNDACJA OTTENBREIT
MMImpresario


Powiązane Video Wszystkie video

Karol Szymanowski - "Harnasie"
CO-OPERA - "By?e? przejazdem"
All Improvviso 2011
Johann Strauss - Zemsta nietoperza - Tom & Jerry

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ibanez JIVA JR DSE Deep Sea Blonde Nita Strauss Signature gitara elektryczna
Alice kostka gitarowa AP-100R1-CO Chinese Opera
Geipel 68 kalafonia skrzypcowa Strauss
PWM Strauss Johann - Nad piknym modrym Dunajem, 10 ulubionych walcw w atwym ukadzie na fortepian

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl