1. Start
  2. Artykuły
  3. Polecamy
  4. Sting – biografia legendy
muzyczny.pl największy wybór instrumentów muzycznych: gitary, perskuje, pianina, światła, dj i wiele innych.
ARTYKUŁ: Polecamy - Sting – biografia legendy

Sting – biografia legendy

szukaj w artykułach:

Dzieciństwo

Sting to oczywiście jedynie przydomek, prawdziwe imię muzyka brzmi Gordon Matthew Sumner i urodził się w Wallsend w 1951 roku. Posiada trójkę rodzeństwa i jest najstarszym dzieckiem w rodzinie. Wychował się w duchu religii rzymskokatolickiej, gdyż jego babka wywodziła się z irlandzkiej rodziny.

Muzyczne początki

Sting od dziecka był pracowitym chłopcem i wykazywał zainteresowanie muzyką. Ukończył w Newcastle katolicką szkołę St. Cuthbert’s i zdał egzaminy na Uniwersytet Warwick w Coventry. Na uniwersytecie zaczął studiować filologię angielską, szybko jednak zrezygnował z nauki i po jednym semestrze porzucił życie akademickie. Powrócił do Newcastle i łapał się każdego zajęcia, które mogło zapewnić mu byt, m.in. pracował na budowie, był pracownikiem administracyjnym czy kierowcą autobusu. Zapisał się do szkoły pedagogicznej, aby podjąć pracę w szkole podstawowej w Cramlington. W między czasie rozwijał swój talent muzyczny, grał w zespołach jazzowych – Newcastle Big Band, Last Exit oraz Phoenix Jazzman. Właśnie z tego okresu pochodzi jego przydomek Sting, czyli żądło, gdyż muzyk w tamtym czasie rzadko rozstawał się ze swoim swetrem w żółto-czarne pasy.

Zespołowe granie – The Police

W czasie jednego z koncertów Last Exit, na widowni był Stewart Copeland, perkusista, który od razu zauważył talent Stinga. Panowie szybko podjęli współpracę. Sting przeprowadził się do Londynu i wraz z Copelandem oraz gitarzystą Henrim Padovanim założyli zespół The Police. Padovaniego szybko zastąpił Andy Summers, a menadżerem został starszy brat Copelanda. Brzmienie zespołu nie przypadło do gustu londyńskim krytykom, muzycy postanowili więc zacząć od zera i podbić Amerykę. Udało się im to, podbili serca Amerykanów takimi utworami jak: Roxanne, Can’t Stand Losing You, So Lonely, Every Breathe You Take, Message In The Bottle. Już po premierze drugiego krążka muzycy wyruszyli w trasę koncertową po wszystkich kontynentach. Dzięki albumom Zenyatta Mondatta, Ghost In The Machine i Synchronicity zespół zdobył międzynarodową sławę i sukces komercyjny. Tuż po premierze Synchronicity The Police zawiesiło działalność.

Kariera solowa

W 1985 roku Sting wydał swój pierwszy solowy album, udowadniając, że świetnie sobie radzi bez kolegów z zespołu. Album The Dream Of The Blue Turtles był ogromnym sukcesem. Już dwa lata później pojawił się kolejny krążek …Nothing Like The Sun, z którego pochodzą takie hity jak Englishman In New York czy Fragile. Po wydaniu drugiego solowego albumu wyruszył w trasę zorganizowaną przez Amnesty International pod nazwą Human Rights, towarzyszył mu Bruce Springsteen oraz Peter Gabriel.

Następna płyta pojawiła się dopiero w 1991 roku. The Soul Cages sprzedawał się dobrze, chociaż nie posiadał komercyjnych przebojów. Za to kolejne wydawnictwo z 1993 roku zachwyciło fanów i krytyków takimi hitami jak: Fields Of Gold, Shape Of My Hart oraz If I Ever Lose My Faith In You. W czasie trasy koncertowej promującej The Summoner’s Tales muzyk znalazł czas na nagranie utworu z Bryanem Adamsem. Piosenka All For Love trafiła na ścieżkę filmu Trzej Muszkieterowie.

Kolejne lata to kolejne albumy i sukcesy komercyjne, w 2007 roku reaktywowano też The Police. Trasa koncertowa zespołu po świecie odniosła rekordowy dochód. Sting posiada na koncie kilka nagród Grammy czy Brit Awards.

Kariera aktorska i działalność pozasceniczna

Sting to jednak nie tylko muzyka. Kocha aktorstwo i nie tylko często komponował muzykę do filmów, ale równie często w nich występował m.in. w Diunie (1984), Burzliwym Poniedziałku (1988), Obfitości (1995) czy Porachunkach (1998).

Muzyk pomimo wielu zajęć zajmuje się również działalnością społeczną czy polityczną – wspiera aktywnie Amnesty International czy Fundację Ochrony Lasów Tropikalnych.

Sting to człowiek wybitny, który w swoim życiu zajmował się różnymi rzeczami, głównie jednak znamy go z działalności muzycznej. 27 marca 2017 roku w Warszawie będziemy mogli usłyszeć piosenkarza na żywo, a bilety można już zakupić stacjonarnie oraz w Internecie.PA
Engllishman in Ney York to tak jakby o Tobie? Kup bilety na Stinga: https://www.alebilet.pl/bilety/sting.kategoria: Polecamy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl