Lekcje mistrzowskie, kurs orkiestrowy czy koncerty w roli solisty, a wszystko to w szerokim dostępie dla publiczności. Różnorodne wydarzenia organizowane w ramach Spotkania z mistrzem to jedyna taka okazja, by w krótkim czasie lepiej poznać międzynarodowej sławy skrzypka Mariusza Patyrę. W trakcie zaledwie kilku dni artysta zaprezentuje się w różnych okolicznościach i rolach – jako pedagog i wirtuoz, w czasie warsztatów gry solowej i orkiestrowej, w sali ćwiczeniowej i na estradzie. Wydarzenia w ramach Spotkania z mistrzem odbędą się w w dniach 6, 8, 10 i 11 maja 2023 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a oraz w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32. Wstęp wolny.
Mariusz Patyra kształcił się m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Hanowerze i Cremonie. Od 2018 roku prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Do jego największych osiągnieć́ należy zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Premio Paganini (Genua 2001). Sukces ten osiągnął jako pierwszy Polak, zdobywając ponadto nagrodę̨ specjalną za najlepsze wykonanie kaprysów patrona konkursu oraz kopię jego skrzypiec Il Cannone [Armata]. Jest również̇ finalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Antonio Stradivariego w Cremonie (1988), laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Józefa Joachima w Hanowerze (1997), laureatem IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Carla Nielsena w Odense, nagrody specjalnej Odense Symfoniorkester (2000), a także włoskiej nagrody Premio Pressenda 2006. W 2006 roku uhonorowany został stypendium Japan Music Foundation JESC. Koncertował w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Ame¬ryce Południowej, współpracując z takimi zespołami, jak m.in. Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra della Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra Sinfonica di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Harmonogram wydarzeń zaplanowanych w ramach Spotkania wypełnią kursy orkiestrowe i lekcje mistrzowskie. Ich owocem będą dwa koncerty. Pierwszy z nich – symfoniczny – odbędzie się w poniedziałek 8 maja w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. W programie koncertu znalazły się I i II Suita z baletu Trójgraniasty Kapelusz Manuela de Falli. Zwycięzca Konkursu Paganiniego wykona również I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6 patrona słynnego muzycznego turnieju. Tego wieczoru Mariuszowi Patyrze partnerować będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jerzego Swobody. Drugi z zaplanowanych koncertów zwieńczy dwudniowe otwarte lekcje mistrzowskie z wirtuozem. W czwartek 18 maja w Sali Balowej Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi publiczność wysłucha koncertu w wykonaniu mistrza i studentów.
Zajęcia z Mariuszem Patyrą to dla studentów I uczniów wyjątkowa szansa na zdobywanie wiedzy pod okiem niekwestionowanego autorytetu. Hybrydowa formuła wydarzenia (stacjonarnie oraz online poprzez platformę YouTube) umożliwi obserwację pracy cenionego artysty młodym adeptom gry na skrzypcach i melomanom z całej Polski. Ponadto celem projektu jest promocja łódzkiego ośrodka akademickiego jako atrakcyjnego miejsca do studiowania, dającego możliwość współpracy z międzynarodowej sławy wykonawcą.
Spotkanie z mistrzem jest projektem organizowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi oraz Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych Operativa. Zadanie publiczne Łódź Akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2022/23 finansowane jest z Budżetu Miasta Łodzi.