Soundedit ‘19 – Wszystko się może zdarzyć

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych w ubiegłym roku rozpoczął cykl spotkań, atrakcji i koncertów przeznaczonych dla dzieci. Podczas 11. edycji Festiwalu wątek edukacyjny będzie kontynuowany, odbędą się warsztaty umuzykalniające. Lady Pank wystąpi po raz pierwszy grając na żywo muzykę do animowanego filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc”. Jan Borysewicz zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”.

Lady Pank to polski zespół rockowy, który zasługuje na określenie „legendarny“. Założony w 1981 r. przez kompozytora i gitarzystę – Jana Borysewicza, który wraz z wokalistą – Januszem Panasewiczem stanowią trzon grupy, od trzydziestu siedmiu lat królującej na polskiej scenie muzycznej. Zespół wydał ponad dwadzieścia płyt, które zawsze biły rekordy popularności, czyniąc z Lady Pank prawdziwą sławę polskiego rocka.

W 2018 r. ukazał się album „LP1”, czyli pierwsza kultowa płyta nagrana ponownie ze znakomitymi gośćmi: Katarzyną Nosowską, Kasią Kowalską, Maciejem Maleńczukiem, Arturem Rojkiem czy Organkiem. Lady Pank jest pierwszym polskim zespołem, który posiada radio internetowe – „RMF Lady Pank”. Grupa jest laureatem wielu muzycznych nagród i wyróżnień.

„Mniej niż zero“, „Kryzysowa narzeczona“, „Tańcz głupia, tańcz“, „Zamki na piasku“, „Zawsze tam, gdzie ty“, „Zostawcie Titanica“, „Tacy sami“, „Na co komu dziś“ albo „Marchewkowe pole“ – któż nie zna tych przebojów? To przecież kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Utwór „Marchewkowe pole“ powstał jako singiel na potrzeby płyt, soundtracku do filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc“.

https://www.youtube.com/watch?v=l5K6z-Tzrzw

Płyty – powstały bowiem dwa albumy – zostały wydane w 1986 i 1988 r. Stanowiły ilustrację muzyczną do czteroodcinkowego serialu rysunkowego opartego na powieści Kornela Makuszyńskiego wydanej w 1928 r. Teksty piosenek napisał Andrzej Mogielnicki. Reżyserem był Leszek Gałysz. Wersja pełnometrażowa zdobyła w 1994 r. nagrodę w kategorii „najlepszy film animowany“ na festiwalu filmowym w Los Angeles.

W niedzielę 27 października, czyli dzień przeznaczony dla dzieci podczas 11. Festiwalu Soundedit, Lady Pank zagra po raz pierwszy na żywo wykonując muzykę do filmu o dwóch urwisach z Zapiecka, którzy w poszukiwaniu krainy leniuchów postanawiają ukraść Księżyc. Koncert odbędzie się w klubie Wytwórnia o godz. 18.00. Przed występem Jan Borysewicz spotka się z festiwalową publicznością.

„Marchewkowy Poranek“ rozpocznie się jednak już o godz. 10.00. W niedzielę 27 października w klubie Wytwórnia na małej sali, dziecięcy zespół The Recyklofons zagra koncert złożony z utworów zespołu Lady Pank pochodzących z filmu o przygodach Jacka i Placka. Wcześniej odbędą się warsztaty z budowania instrumentów i poszukiwania dźwięków. Propagatorem idei „Recyklofonii“ jest Suavas Lewy. Jego metoda polega na własnoręcznym wykonywaniu akcesoriów i obiektów dźwiękowych z rzeczy/śmieci pozornie już bezużytecznych oraz na swobodnym muzykowaniu. Główny nacisk kładzie się na tworzenie przez uczestników warsztatów autorskiej wypowiedzi muzyczno-dźwiękowej. Następny punkt programu to projekcja filmu „Jacek i Placek“. Poranek współorganizowany jest razem z klubem Wytwórnia, a udział w nim jest bezpłatny.

Bilety na wieczorny koncert Lady Pank można nabyć wyłącznie za pośrednictwem serwisu bilety24.pl. Cena – 75 zł, miejsca siedzące, nienumerowane, duża sala Klubu Wytwórnia. Do biletu dla osoby dorosłej można kupić bilet dla dziecka w cenie 5 zł. Ilość takich wejściówek jest limitowana.

26 października (sobota) w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit wystąpią: Misia Furtak, Mick Harvey oraz Stanisław Soyka z gośćmi. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”. Dotychczas otrzymało ją trzydziestu ośmiu krajowych i zagranicznych wybitnych producentów muzycznych. Natomiast 25 października (piątek) w Wytwórni zagrają: Nitzer Ebb oraz DAF.
I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 11. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!
 


Jan Borysewicz
Urodził się w 1955 r. we Wrocławiu. To muzyczny samouk, co nie stanęło na przeszkodzie, by został artystą zawodowym. Przede wszystkim kojarzony jako gitarzysta, początkowo pragnął być perkusistą – w rzeczywistości jest jednak multiinstrumentalistą. Spełnia się również jako wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek. Jest współzałożycielem i liderem zespołu Lady Pank.
Na gitarze gra od 1970 r., oficjalnie zadebiutował w 1972 r. w zespole Nurt. Następnie występował z: Super Paktem, Apokalipsą (zespół Irka Dudka) i duetem Katia & Roman. W 1978 r. przyjął propozycję współpracy od Budki Suflera. Dla formacji skomponował m.in. przebój „Nie wierz nigdy kobiecie”. Ponieważ nagranie (również inne kompozycje Borysewicza) nie pojawiły się na żadnej z płyt Budki Suflera, muzyk opuścił grupę. Odrzucił propozycję od Perfectu, by zająć się własnym zespołem.
We współpracy z Andrzejem Mogielnickim napisał utwór „Mała Lady Punk”, a do zespołu udało się pozyskać wokalistę Janusza Panasewicza i muzyków Oddziału Zamkniętego. Tak powstało Lady Pank. Grupa wydała ponad dwadzieścia płyt, nagrała dziesiątki znanych przebojów, a przez blisko czterdzieści lat istnienia zagrała tysiące koncertów i do dziś występuje.
Borysewicz nagrywał z czołówką polskich muzyków i zespołów. Tadeusz Nalepa, Obywatel G.C., Dariusz Kozakiewicz, Paweł Kukiz, Piotr Cugowski, Fotoness, Urszula, Video, Jacek Skubikowski, Edyta Bartosiewicz, Robert Mączyński, Titus, Robert Gawliński, Krzysztof Krawczyk, Izabela Trojanowska, Rafał Brzozowski, Urszula Rembalska, Ewa Bem, Anna Wyszkoni, Red Lips – to ledwie niektórzy z nich.
Artysta inicjował i inicjuje wiele projektów, płyt, nagrań. Wspiera młodych wykonawców, prowadzi Fundację Akademia Jana Borysewicza. Jako Jan Bo nagrał pięć solowych płyt. Łącznie wystąpił na ponad trzydziestu albumach innych wykonawców.
Jan Borysewicz wraz z zespołem Lady Pank wystąpi podczas 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert odbędzie się w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, Łódź), 27 października 2019 r. (niedziela). Przed koncertem Jan Borysewicz zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji i szczególną wrażliwość muzyczną”.

Powiązane Video Wszystkie video

Reportaż: Muzyka na Szczytach 2015
Dyrygent – rezydent - film dokumentalny
Fritz Wunderlich - "Dein ist mein ganzes Herz" z Das Land des Lächelns
King Crimson - Red - aranżacja symfoniczna

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alpine PartyPlug zatyczki do uszu (para)
Yamaha FX 370 C gitara elektroakustyczna
Yamaha FX 370 C BL gitara elektroakustyczna kolor czarny
Flash Blinder 4 doświetlacz

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl