SINFONIETTA NOVA PO RAZ PIERWSZY

24 listopada na nowohuckiej scenie Teatru Łaźnia Nowa, orkiestra Sinfonietta Cracovia zainauguruje nowy cykl koncertowy pod hasłem Sinfonietta Nova. Na inaugurację cyklu zaplanowane jest wyjątkowe spotkanie Orkiestry z Adamem Bałdychem, wirtuozem skrzypiec zacierającym granice między gatunkami. Głównym punktem programu będzie Concerto Galante, utwór napisany w 2020 roku dla Stuttgarter Kamerorchester, w którym spotykają się echa muzyki dawnej oraz nowych brzmień smyczkowych. Taki wybór repertuaru to świetna okazja dla muzyków Sinfonietty Cracovii, aby zaprezentowali swoją precyzję brzmienia i zręczność w łączeniu stylistyk.

Utwór czerpie z estetyki muzyki dawnej, przetwarza ją i konfrontuje z sonorystycznymi poszukiwaniami muzyki najnowszej oraz osobistym światem dźwiękowym Adama Bałdycha. Ważną rolę odgrywa tu partia solowa skrzypiec renesansowych, niezwykle rzadkiego instrumentu, na którym improwizuje sam kompozytor. „Ich brzmienie jest niezwykle barwne, swoim tonem usytuowane gdzieś między wiolonczelą, a altówką, dające kompletnie niespotykany efekt. Partia improwizowana przenika się z tą orkiestrową dając poczucie ciągłego dialogu, jest autentyczną wypowiedzią tu i teraz, formą stwarzania muzyki na oczach publiczności. To przestrzeń niezwykle ważna w mojej twórczości, która pozwala zacierać granice pomiędzy muzyką poważną, ą improwizowaną”, podkreśla kompozytor i wykonawca.

Podczas koncertu premierowo towarzyszyć muzykom będzie pianista Łukasz Ojdana, dzięki czemu krakowskie wykonanie Concerto Galante stanie się twórczym remiksem pierwotnej wersji utworu.

Nowy cykl Sinfonietty i nowa przestrzeń współpracy

Koncert Adama Bałdycha i Sinfonietty Cracovii to pierwszy krok w nowym kierunku, wyznaczonym przez dyrektorki Agatę Grabowiecką i Katarzynę Tomalę-Jedynak. Odważne, świeże, progresywne, zacierające granice między gatunkami – takie będą koncerty w najmłodszym cyklu Sinfonietty Cracovii, którego tytuł Sinfonietta Nova ma być magnesem dla tego, co we współczesnej muzyce najciekawsze i najbardziej ekscytujące. Już 29 stycznia Sinfonietta Cracovia pod batutą Krzysztofa Herdzina odświeży album Feelharmony nagrany przed laty wspólnie z legendą sceny etnicznej – zespołem Kroke, a w maju wystąpi wspólnie z Agatą Zubel, która na nowo zinterpretuje pieśni Almy i Gustava Mahlerów.

„Sinfonietta Nova to cykl, którym zapraszamy do świata muzyki współczesnej. To cykl, dla odkrywców i tych, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty muzyczne. Wszyscy pamiętamy eksperymentalne koncerty festiwalu Sacrum Profanum w Łaźni Nowej. Postindustrialna przestrzeń tego teatru, aż prosiła się o stały cykl koncertowy z tego obszaru” – mówi dyrektorka Sinfonietty Agata Grabowiecka.

Partnerem cyklu jest Teatr Łaźnia Nowa, który zostanie wypełniony muzyką młodych kompozytorów i tym co w muzyce współczesnej najciekawsze . Po udanej współpracy z Muzeum Narodowym przy Koncertach Espresso, Sinfonietta Cracovia podejmuje dzięki temu kolejną strategiczną współpracę.

„Współpraca z Sinfoniettą to z mojej perspektywy doskonała okazja na potwierdzenie tezy, że sztuka tworzy archipelagi łączące ludzi o wrażliwości, która niesie marzenie o zmienianiu świata na lepsze. Dlatego każde połączenie w tej sprawie wydaje mi się bardzo ważne, zwłaszcza że żyjemy w okolicznościach ciągłych podziałów i sporów”, podkreśla Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa.

Sinfonietta Nova to nowa jakość w programie orkiestry, a jednocześnie powrót do korzeni Sinfonietty Cracovii, kiedy to orkiestra specjalizowała się w śmiałym wykonawstwie muzyki współczesnej.

Informacje o koncertach i biletach na stronie www.sinfonietta.pl.

Sinfonietta Cracovia i Adam Bałdych
24.11.2022 r., godzina 19.00 | Teatr Łaźnia Nowa


Wystąpią
Adam Bałdych – skrzypce
Łukasz Ojdana – fortepian
Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygentka
Sinfonietta Cracovia

Program
Adam Bałdych – Concerto Galante
Adam Bałdych – Kuyawiak
Adam Bałdych – Longing

Powiązane Video Wszystkie video

Max Reger - Sinfonietta Op.90
Nowa Tradycja 2014 - Kapela Maliszów
Krzysztof Cugowski, Katarzyna Gacek-Duda - Nowa wie?a Babel
J.S.Bach - Pierwszy Koncert Brandenburski - Allegro Moderato

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Vic Firth Nova 7A Nylon paki perkusyjne
Vic Firth Nova 5B paki perkusyjne
Vic Firth Nova 2B paki perkusyjne
Vic Firth Nova 5AN paki perkusyjne

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl