Sinfonietta Festival w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie przenoście nam stolicy do Krakowa.
Maksymiuk i Sinfonia Varsovia vs. Sinfonietta Cracovia na IV Sinfonietta Festival

Nie przenoście nam stolicy do Krakowa – apelowali przed laty muzycy krakowskiego zespołu Pod Budą, z przymrużeniem oka nawiązując do odwiecznej rywalizacji pomiędzy dawną i obecną stolicą. Słowa znanej piosenki przypomni krakowskim słuchaczom Sinfonietta Cracovia, która takim właśnie tytułem opatrzyła kolejną edycję kultowego już Sinfonietta Festival. Czego możemy się spodziewać po tegorocznym muzycznym maratonie krakowskiej orkiestry?

Kraków i Warszawę dzieli nie tylko 300 kilometrów odległości, ale również zupełnie inne podejście do życia. Różnice te leżą u podstaw domniemanej „rywalizacji” pomiędzy Warszawiakami i Krakusami, której echa z łatwością odnajdziemy w twórczości wielu polskich kabareciarzy i rysowników. Dzięki Sinfonietcie Cracovii dawna i obecna stolica staną w szranki na polu zaciekłej, ale stricte artystycznej rywalizacji: tegoroczny Sinfonietta Festival będzie bowiem przede wszystkim pojedynkiem dwóch orkiestr miejskich: słynnej Sinfonii Varsovii oraz jej młodszej, ale rezolutnej młodszej siostry, Sinfonietty Cracovii.

Zespoły zmierzą się zarówno w kameralnej, jak i orkiestrowej formule – w trakcie koncertu inaugurującego Festiwal, w zabytkowych, urokliwych wnętrzach Sukiennic (21 czerwca) oraz wielkiego finału w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej (25 czerwca), kiedy będziemy mieli szansę podziwiać je pod batutą dwóch Jerzych: Maestro Jerzego Maksymiuka, jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, związanego z Sinfonią Varsovią od początku istnienia zespołu oraz Jurka Dybała, dyrektora Sinfonietty odpowiedzialnego za ostatnie głośne sukcesy krakowskiej orkiestry na arenie międzynarodowej. Zaprzyjaźnione, ale od lat rywalizujące ze sobą o miano wiodącej polskiej orkiestry ensamble łączy postać Profesora Krzysztofa Pendereckiego. Tegoroczna odsłona Sinfonietta Festival, przypadająca w rocznicę 85. urodzin Profesora Pendereckiego, to doskonała okazja do zaprezentowania krakowskim słuchaczom dwóch bliskich mu orkiestr, które życzliwe wspierał wraz z małżonką od początku ich istnienia i z którymi do dziś jest blisko związany. To dzięki staraniom Elżbiety Pendereckiej Sinfonietta nosi miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Państwo Pendereccy są zaś do dziś członkami Rady Artystyczno-Programowej zespołu; Profesor Penderecki jest jej Przewodniczącym ‒ mówi Jurek Dybał, pomysłodawca Festiwalu. Festiwalową batalię Sinfonietty Cracovii i Sinfonii Varsovii zwieńczy ‒ utrzymane w duchu przyjacielskiej rekonsyliacji i będące wyrazem szacunku dla dorobku wspólnego Mistrza ‒ wykonanie przez obie orkiestry Emanacji Krzysztofa Pendereckiego.

W programie Festiwalu znajdzie się również koncert Korzenie. Pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, upamiętniający 85. rocznicę urodzin kompozytora (22 czerwca). W jego trakcie usłyszymy między innymi słynny Koncert klawesynowy oraz znakomite Trzy utwory w dawnym stylu zmarłego przed ośmioma laty twórcy. Program uzupełni kompozycja Krzysztofa Pendereckiego ‒ prywatnie przyjaciela Góreckiego ‒ o tym samym tytule. Gościem specjalnym wieczoru będzie wybitny, cieszący się międzynarodowym uznaniem i występujący na najbardziej prestiżowych światowych scenach (m.in. Opera Wiedeńska, La Scala, Opera Państwowa w Monachium Metropolitan Opera) polski śpiewak Tomasz Konieczny, który wykona dla krakowskich słuchaczy poruszające Kindertotenlieder Gustava Mahlera. Usłyszymy również zwycięską kompozycję kolejnej edycji Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta ‒ utwór na skrzypce i wiolonczelę oraz orkiestrę smyczkową. W trakcie jego prawykonania zaprezentowane zostaną unikatowe, historyczne instrumenty zakupione przez Sinfoniettę dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak co roku w programie Festiwalu nie zabraknie wyjątkowej propozycji dla melomanów głodnych niecodziennych wrażeń: nowatorskiego i cieszącego się ogromną popularnością Clubbingu kameralnego, w tym roku od (23 czerwca). Nietypowe wydarzenie, opatrzone podtytułem Muzyczne stolice, połączy tradycyjną formułę koncertu z duchem clubbingu, oferując słuchaczom kilka różnych, symultanicznie odbywających się koncertów w nieznacznie oddalonych od siebie lokalizacjach: zabytkowych budynkach i nastrojowych ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie. Każdy z zaproszonych wykonawców wykona swój repertuar kilkukrotnie: goście będą mogli swobodnie poruszać się pomiędzy poszczególnymi scenami, jednocześnie „podróżując” pomiędzy muzycznymi stolicami: od Katowic, przez Pragę, Belgrad i Paryż, aż do Nowego Jorku i Petersburga.

Wyjątkowym wydarzeniem ‒ nie mającym swojego odpowiednika w programie poprzednich edycji Sinfonietta Festival ‒ będzie plenerowy koncert Warszawski Lutosławski z udziałem Magdy Navarrete, prezentujący zapomnianą i owianą aurą tajemnicy twórczość Witolda Lutosławskiego z lat 50. oraz 60. ‒ wyjątkowe, nastrojowe piosenki przywodzące na myśl Warszawę tamtych lat pisane przez kompozytora pod pseudonimem „Derwid”. Ten unikatowy koncert pod gwiazdami przypadnie do gustu wielbicielom lżejszych, rozrywkowych brzmień oraz melomanom będącym koneserami eksperymentów z pogranicza gatunków.

Przed nami kolejna pięciodniowa, muzyczna uczta przygotowana przez Sinfoniettę Cracovię. Czy Kraków ‒ reprezentowany przez swoją wyjątkową „orkiestrę do zadań specjalnych” ‒ wyjdzie obronną ręką z warszawsko-krakowskiej batalii, broniąc swojego tytułu Stolicy Kultury? Przekonajcie się Państwo sami!

 


IV SINFONIETTA FESTIVAL
W MUZEUM NARODOWYM W KRAKOWIE:

NIE PRZENOŚCIE NAM STOLICY DO KRAKOWA


Sekundanci. Koncert inauguracyjny

21 VI 2018 | czwartek | godz. 19:00


MIEJSCE: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach ‒ oddział MNK

WYKONAWCY:

Kwintet smyczkowy Sinfonia Varsovia
Kwintet Kameralistów Sinfonietty Cracovii

PROGRAM:

Witold Lutosławski – 5 melodii ludowych (SV)
Luigi Boccherini ‒ Sonata wiolonczelowa C-dur G. 17 (w wersji na wiolonczelę i kontrabas) (SV)
Gioacchino Rossini ‒ Duet na wiolonczelę i kontrabas D-dur (SC)
Antonín Dvořák ‒ Kwintet smyczkowy nr 2 G-dur op. 77 (SC)

[przerwa]

Krzysztof Penderecki ‒ Kwintet smyczkowy Kartki z nienapisanego dziennika (SV)
Felix Mendelssohn-Bartholdy ‒ Oktet Es-dur op. 20, częśc IV (SV, SC)

BILETY: 30 | 15 zł, już wkrótce na Eventim.plTicketmaster.pl i w InfoKraków


Korzenie. Pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego

22 VI 2018 | piątek | godz. 19:00


MIEJSCE: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach ‒ oddział MNK

WYKONAWCY:

Tomasz Konieczny ‒ bas-baryton
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz ‒ klawesyn
Maciej Lulek ‒ skrzypce
Marcin Mączyński ‒ wiolonczela
Jurek Dybał ‒ dyrygent
Sinfonietta Cracovia

PROGRAM:

Krzysztof Penderecki ‒ Trzy utwory w dawnym stylu

Zwycięskie dzieło konkursu Sinfonietta per Sinfonietta: Sinfonietta concertante na skrzypce i wiolonczelę oraz orkiestrę smyczkową ‒prezentacja instrumentów zakupionych dzięki wsparciu MKiDN*

Henryk Mikołaj Górecki ‒ Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40
Henryk Mikołaj Górecki ‒ Trzy utwory w dawnym stylu

[przerwa]

Gustav Mahler – Kindertotenlieder

• Nun will die Sonn' so hell aufgehn
• Nun seh' ich wohl, warum so dunkle Flammen
• Wenn dein Mütterlein tritt zur Tür herein
• Oft denk'ich, sie sind nur ausgegangen
• In diesem Wetter

* Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta per Sinfonietta“ pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego. W ramach międzynarodowego Konkursu powstanie kilkadziesiąt nowych utworów na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. Zwycięska kompozycja zostanie zaprezentowana w wykonaniu Sinfonietty Cracovii w trakcie koncertu finałowego Festiwalu ‒ co umożliwi zaprezentowanie publiczności znakomitych, historycznych instrumentów zakupionych przez Orkiestrę dzięki wsparciu MKiDN w roku 2017.

BILETY: 40 | 20 zł, już wkrótce na Eventim.pl, Ticketmaster.pl i w InfoKraków


Clubbing with chamber music: The Capitals of Music

23.06.2018 | Saturday | start: godz. 17:00, finał: godz. 20:30


MIEJSCE:
Hotel Cracovia [1], Dom Józefa Mehoffera [2], Europeum [3], Pawilon Józefa Czapskiego [4], Ogród Józefa Mehoffera [5] ‒ oddziały MNK

WYKONAWCY:

1. Kwartet Dafo ‒‒‒‒ KATOWICE

Justyna Duda-Krane ‒ I skrzypce
Danuta Augustyn ‒ II skrzypce
Ewa Szczepańska-Chwast ‒ altówka (gościnnie)
Anna Armatys ‒ wiolonczela

2. Quartetto con Flauto ‒‒‒‒ PRAGA / NOWY JORK

Jennyfer Fouani ‒ flet
Maciej Lulek ‒ skrzypce
Ryszard Sneka ‒ altówka
Marcin Mączyński ‒ wiolonczela

3. Kwartet Cordes Classiques ‒‒‒‒ PARYŻ

Piotr Marciak ‒ I skrzypce
Marcin Kmiecik ‒ II skrzypce
Damian Kułakowski ‒ altówka (gościnnie)
Tomasz Wyroba ‒ wiolonczela

4. Sinfo Quartet ‒‒‒‒ PETERSBURG

Sara Kupc ‒ I skrzypce
Jakub Żurek ‒ II skrzypce
Paulina Marek-Lipka ‒ altówka
Julia Kotarba ‒ wiolonczela

5. Etnos Ensemble ‒‒‒‒ BELGRAD/SKOPJE [finał]

Bartek Pacan ‒ klarnet
Konrad Merta ‒ akordeon
Piotr Gach ‒ wiolonczela
Łukasz Mazanek ‒ kontrabas


W PROGRAMIE:

1.
Katowice:
Henryk Mikołaj Górecki ‒ I Kwartet smyczkowy
Aleksander Lasoń ‒ Relief dla Andrzeja

2.
Praga/Nowy Jork:
Antonín Dvořák ‒ Kwartet smyczkowy nr 12 „Amerykański” op. 96
John Kander ‒ New York, New York
Leonard Bernstein ‒ Suita z West Side Story

3.
Paryż:
Claude Debussy ‒ La plus que lente, L. 121
Maurice Ravel ‒ Kwartet smyczkowy F-dur
Fryderyk Chopin ‒ Nokturn Es-dur nr 2 op. 9

4.
Petersburg:
Dymitr Szostakowicz ‒ III Kwartet F-dur op. 73
Dymitr Szostakowicz ‒ Walc nr 2 z II Suity na orkiestrę jazzową

5.
Belgrad/Skopje:
Jovano jovanke (mel. ludowa)
Konrad Merta ‒ Walczyk
Konrad Merta ‒ Szisza
Konrad Merta ‒ W ogródeczku
Odessa Bulgaresh (mel. ludowa)
Konrad Merta ‒ Odgłos gór
Konrad Merta ‒ Taniec w koło
Piotr Gach ‒ Sleeping West
Kazimierz (mel. ludowa)
Eden (mel. ludowa)
U plavu zoru (mel. ludowa)
Konrad Merta ‒ Bez tytułu (K.Merta)
Wojciech Kilar ‒ melodie z filmu Pianista
Michał Lorenc ‒ melodie z filmu Bandyta

Wszyscy wykonawcy powtórzą program swoich występów trzykrotnie, rozpoczynając koncerty jednocześnie, kolejno około godz. 17:00, 18:15 i 19:30. Każda z 45-minutowych „rund” będzie oddzielona od kolejnej półgodzinną przerwą, umożliwiającą słuchaczom przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Wieczór zwieńczy open-airowy, finałowy koncert w Ogrodzie Józefa Mehoffera.

WSTĘP WOLNY



Warszawski Lutosławski. Koncert plenerowy

24 VI 2018 | niedziela | godz. 18:00


MIEJSCE: Pawilon Józefa Czapskiego ‒ oddział MNK

WYKONAWCY:

Magda Navarrete ‒ śpiew
Piotr Steczek ‒ aranżacje
Jurek Dybał – dyrygent
Sinfonietta Cracovia
W PROGRAMIE: Utwory Witolda Lutosławskiego oraz piosenki napisane przez kompozytora pod pseudonimem „Derwid”.

WSTĘP WOLNY.
KONIECZNA REZERWACJA DARMOWYCH WEJŚCIÓWEK: [email protected]


Nie przenoście nam stolicy do Krakowa (Sinfonietta Cracovia vs. Sinfonia Varsovia)

Koncert finałowy

25 VI 2018 | poniedziałek | godz. 19:00


MIEJSCE: Filharmonia Krakowska

WYKONAWCY:

Jerzy Maksymiuk ‒ dyrygent
Jurek Dybał ‒ dyrygent/kontrabas
Jakub Haufa ‒ skrzypce / koncertmistrz Sinfonii Varsovii
Filip Jaślar ‒ prowadzenie
Sinfonia Varsovia
Sinfonietta Cracovia

W PROGRAMIE:

Polski Anonim ‒ Sinfonia de Nativitate (SV)
Jerzy Maksymiuk – Polonez D-dur (SV)
Witold Lutosławski – Muzyka żałobna (SV)
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy (SC)
Krzysztof Penderecki ‒ Agnus Dei (SC)
Krzysztof Penderecki – Duo concertante na skrzypce i kontrabas
Giovanni Bottesini – Gran Duo Concertante na skrzypce i kontrabas oraz orkiestrę smyczkową (SC)

[przerwa]

Krzysztof Penderecki – Emanacje na dwie orkiestry (SV, SC)
Bohuslav Martinů – Koncert na dwie orkiestry smyczkowe fortepian i timpani (SV, SC)

BILETY: 40 | 20 zł, już wkrótce na Eventim.plTicketmaster.pl i w InfoKraków

Powiązane Video Wszystkie video

„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
JAROS?AW BI?AN - lutnik z Krakowa
Max Reger - Sinfonietta Op.90
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Remo Tubano Festival 6 x 15″ TU-FESM-13
Remo Doumbek Festival Royal Blue DK-2510-63
Remo Komplety Festival Tubano Czarny mat
Remo Komplety Festival Combo Pack Morado DP-2510-AA-65

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl