Siergiej Krylov i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Program:
S. Prokofiew – I Koncert skrzypcowy D-dur op. 19, II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63
A. Dvořák – IX Symfonia  e-moll op. 95 „Z Nowego Świata”

„Byłbym zadowolony, gdyby wpadło mi na myśl jako główny temat to, co jemu przelatuje przez głowę tylko tak, mimochodem” – mawiał o inwencji twórczej Antonína Dvořáka Johannes Brahms. IX Symfonia e-moll op. 95 czeskiego kompozytora powstała w czasie jego pobytu w Nowym Jorku – wielonarodowej i wielorasowej metropolii tętniącej życiem, która jednocześnie fascynowała i przerażała artystę. „Sprawia mi ogromnie dużo radości i będzie się zasadniczo różnić od moich poprzednich symfonii. Ano, każdy kto ma nosa, musi wyczuć wpływ Ameryki. Z Nowego Świata» – to znaczy wrażenia i pozdrowienia z Nowego Świata…” pisał Dvořák o swym utworze. Dzieło to daje wyraz szczerym, bezpośrednim uczuciom i nastrojom, jakim podlegał twórca w trakcie pobytu na amerykańskiej ziemi, oszołomieniu „wielkim światem” jakiego doznał przybysz z Pragi. W symfonii zespolił on muzycznego ducha Ameryki ze słowiańską melodyką. Do dziś dzieło to należy do najbardziej popularnych i lubianych kompozycji Dvořáka.
Gwiazdą wieczoru będzie rosyjski skrzypek – dyrektor artystyczny Lithuanian Chamber Orchestra, koncertujący z Vienna Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra czy Orchestre de Chambre de Lausanne – Siergiej Krylov. W jego wykonaniu usłyszymy I i II Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa. Pierwszy z koncertów powstawał w latach 1915–1917. W trakcie komponowania partii instrumentu solowego Prokofiew konsultował się z polskim skrzypkiem Pawłem Kochańskim, który miał być wykonawcą dzieła podczas premiery planowanej na rok 1917. Niestety rewolucja w Rosji pokrzyżowała zamierzenia artystów. Pierwsze wykonanie odbyło się pięć lat później w Paryżu, jednak w tym czasie kompozytor stracił już kontakt z polskim skrzypkiem. Pojawił się wówczas problem związany z wyborem nowego solisty. Z różnych względów nieosiągalni byli dla niego inni znakomici instrumentaliści tacy jak Bronisław Hubermann czy Nathan Milstein. Ostatecznie wybór padł na nieznanego wówczas koncertmistrza orkiestry prowadzonej przez Siergieja Koussevitzky’ego – Marcela Darrieuxa. Koncert zakończył się wielkim sukcesem. Premiera II Koncertu skrzypcowego odbyła się w 1935 roku w Madrycie. Do wyboru solisty zainspirowało kompozytora pierwsze wykonanie jego Sonaty na dwoje skrzypiec. Duet stanowili wówczas Robert Soetens i Samuel Dushkin. Dla Dushkina Koncert skrzypcowy został już napisany przez Igora Strawińskiego, w związku z tym Prokofiew postanowił uczynić to samo dla Soetensa. Podczas tournée koncertowego kompozytor wspominał: „Liczba miejsc, w których pisałem Koncert pokazuje rodzaj koczowniczego trybu życia, jaki wówczas prowadziłem. Główny temat pierwszej części został napisany w Paryżu, pierwszy temat drugiej części w Voronezh [w Rosji], orkiestrację ukończyłem w Baku, a premiera odbyła się w Madrycie”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi znakomity młody włoski dyrygent, laureat wielu konkursów – Francesco Angelico.

Powiązane Video Wszystkie video

Siergiej Prokofiew - Romeo i Julia - Marsz
100 lat Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej - flash mob
Dyrygent – rezydent - film dokumentalny
DUX1303 Double Clarinet Concertos

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Finale 2011 - profesjonalny program do edycji nut
Sibelius 7 Photo|Audio program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7 + program AudioScore Ultimate 7
Sibelius 7 Photo program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7
Bach (711212) Ustnik do trbki symfoniczna Seria S651 1 1/4C Throat 25

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl