Science-fiction i radzieckie syntezatory | Muzyczki

Hotel pod poległym alpinistą (1979)
fot. materiały promocyjne

Kosmiczna muzyka syntezatorowa oraz kryminalna intryga bazująca na powieści braci Strugackich – zapraszamy na pokaz filmu Hotel pod poległym alpinistą.

Wprowadzeniem do filmu będzie spotkanie z dr hab. Dariuszem Brzostkiem – specjalistą w dziedzinie fantastyki naukowej, autorem monografii Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy. Poprowadzi je muzykolog i krytyk filmowy, Jan Topolski.

Hotel pod poległym alpinistą (1979) Grigoriego Kromanova to historia trochę jak Lemowskiego Śledztwa: tajemniczych wypadków w odosobnionym górskim hotelu nie sposób racjonalnie wytłumaczyć, mimo usilnych wysiłków kryminalnego inspektora. Osobliwa estońska ekranizacja noweli Arkadija i Borysa Strugackich, już opromienionych kinową sławą Stalkera Andrieja Tarkowskiego. Za muzykę odpowiada tu Sven Grünberg – kompozytor z Tallinna o szwedzkich korzeniach – a kosmiczne tony i płaszczyzny ukształtowane zostały na instrumencie Synthi 100, używanym także przez Stockhausena. Jeden z egzemplarzy zakupiła sowiecka Melodija i to właśnie na nim swoje interpretacje klasyki ćwiczył Eduard Artiemiew, używający także mikrotonowego syntezatora optycznego ANS.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w pokazie filmu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

O cyklu

Muzyczki to sykl spotkań z różnymi obliczami muzycznego eksperymentu w Europie Środkowowschodniej, także w odsłonie filmowej (science fiction, animacja) oraz teatralnej (słuchowiska, monodramy). Zapewnimy kino dla uszu, jak i dla oczu, spotkania z gośćmi i przystępne wprowadzenia! Od ponad dekady historia i muzyka powstała w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia są znów na fali, by wspomnieć wydawnictwa Bôłt i Requiem, leksykon Bęc! Zmiany i wystawy zagraniczne (Huddersfield, Karlsruhe). Futurystyczna muzyka elektroniczna powstawała przecież nie tylko w Warszawie, lecz także Pradze, Belgradzie, Pilźnie czy Bratysławie. Nie tworzyli jej tylko kompozytorzy, lecz także kompozytorki i inżynierowie.

Gdzie i kiedy?

FINA Wałbrzyska 3/5

Czwartek | 20 grudnia | g. 19:00

Więcej

Wydarzenie na fb


----------------------------------------------
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl

Powiązane Video Wszystkie video

Ian Anderson + Cady Coleman flute duet in space
„poG?OSka” – odcinek 4
JIMEK - Crux
W?adca pier?cieni - Shire

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Digitech Istomp efekt gitarowy
Musoneo Syntezatory bez tajemnic - kurs video PL, wersja elektroniczna
Yamaha PSR A 2000 keyboard instrument klawiszowy
LaBella Vapor Shield struny do gitary elektrycznej 11-50

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl