1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. RUSZA LETNIA TRASA KONCERTOWA MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - RUSZA LETNIA TRASA KONCERTOWA MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII

RUSZA LETNIA TRASA KONCERTOWA MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII

szukaj w artykułach:
Już po raz czwarty Młoda Polska Filharmonia – orkiestra młodzieżowa działająca jako projekt Fundacji Zwierciadło – rusza w tournée po kraju. Dwudziestu sześciu młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków zagra w pierwszych dniach sierpnia koncerty plenerowe w Poznaniu, Wrocławiu i Krynicy-Zdroju. Orkiestra pod batutą Adama Klocka sięgnie tym razem po repertuar nieklasyczny, wykorzystując nowoczesne możliwości instrumentacji, jakie daje orkiestra symfoniczna w muzyce popularnej. W programie tegorocznych letnich koncertów MPF znajdą się orkiestrowe aranżacje największych przebojów tak znanych wykonawców jak Joe Cocker, Sting, Kings of Leon, Coma, INXS czy Coldplay.
Z młodymi filharmonikami podczas letniej trasy koncertowej zagrają też znakomici polscy muzycy: Robert Kubiszyn – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, laureat Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej uznanych polskich perkusistów, laureat wielu nagród jazzowych, na co dzień koncertujący z Anną Marią Jopek. Gościnnie wystąpi także Michał Szyc – młody, bardzo dobrze zapowiadający się wokalista, znany szerszej publiczności m. in. z programów Szansa na Sukces, czy X-Factor.


„Kolejna letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii to kolejna porcja młodzieńczej energii w plenerowym wydaniu i w równie letnim, tym razem rockowo-popowym repertuarze, połączonym z najciekawszymi tematami muzyki filmowej. Zagramy m. in. przeboje Joe Cockera, Stinga, INXS czy Coldplay, specjalnie zaaranżowane dla naszej orkiestry przez młody duet Nikolet Burzyńską i Pawła Przezwańskiego” – mówi o letnim tournée MPF Adam Klocek, dyrygent i dyrektor artystyczny orkiestry. „Jednocześnie mam nadzieję, że na naszych sierpniowych koncertach zagości także publiczność, która utwory wykonywane przez muzyków klasycznych traktowała dotąd z pewną rezerwą. Serdecznie zapraszamy!”

Letnią trasę koncertową Młodej Polskiej Filharmonii zainauguruje 2 sierpnia występ w Poznaniu, w Parku Starego Browaru. Dzień później, 3 sierpnia, orkiestra zagra we Wrocławiu na Pergoli przy Hali Stulecia – dodatkową atrakcją koncertu będzie pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. W niedzielę, 4 sierpnia, młodzi filharmonicy dadzą koncert w Krynicy-Zdroju w Domu Festiwalowym na Deptaku, w ramach Kiepuriady poprzedzającej 47. Festiwal im. Jana Kiepury. Tu muzycy dodatkowo wzbogacą program koncertu o aranżacje muzyki filmowej Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego i Zbigniewa Preisnera.

Przygotowany przez Młodą Polską Filharmonię wyjątkowy repertuar letnich koncertów jest ukłonem w stronę publiczności, dla której muzyka wykonywana przez orkiestry symfoniczne do tej pory kojarzyła się ze sztuką trudną i nużącą, to krok w kierunku popularyzacji muzyki poważnej i przełamania stereotypu o jej hermetyczności i elitarności.

„Młoda Polska Filharmonia to projekt Grupy Zwierciadło, która od wielu już lat promuje zjawiska niezwykłe w kulturze i sztuce. A MPF bez wątpienia takim zjawiskiem jest. Jest to 39 wspaniałych, młodych i niezwykle utalentowanych muzyków, uczniów szkół muzycznych II stopnia, którzy zostali wybrani w ogólnopolskich eliminacjach. Są to więc najlepsi z najlepszych. Mają różne pasje, ale też jedną pasję wspólną, jaką jest miłość do muzyki. I taką miłością do muzyki od dwóch lat, czyli od czasu, gdy zainaugurowaliśmy nasz projekt, zarażamy całą Polskę. Myślę, że robimy to z sukcesem – do tej pory koncerty Młodej Polskiej Filharmonii obejrzało już ponad 10 tysięcy osób” – mówi Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło.

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego. Jako pierwszy poparł tę niezwykłą inicjatywę światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, tworząc specjalnie dla młodych muzyków utwór na pierwszą trasę koncertową MPF. Projekt wspierają także Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette, Kayah. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii w kwietniu tego roku towarzyszyła muzykowi i grupie Zakopower podczas wspólnego koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie.

Informacje o koncertach: www.mpf.zwierciadlo.pl

IDEA PROJEKTU MŁODA POLSKA FILHARMONIA:

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. Tworzą ją najbardziej utalentowani uczniowie szkół muzycznych II stopnia w wieku 17-21 lat, wybrani podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 r. Obecnie część z nich to studenci akademii muzycznych.
Celem organizatora przedsięwzięcia – Fundacji Zwierciadło – jest m.in. popularyzacja muzyki poważnej wśród młodzieży oraz motywacja młodych artystów do wzmożonej pracy i wzbogacania swoich doświadczeń. Młoda Polska Filharmonia jest pionierskim projektem tworzonym przez zespół profesjonalistów, umiejętnie łączącym względy artystyczne, oczekiwania publiczności oraz wymogi edukacji muzycznej. Przedsięwzięcie ma charakter społecznie odpowiedzialny – jego celem jest między innymi upowszechnienie muzyki poważnej w szerokich kręgach odbiorców oraz wspieranie, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o unikalnej wartości.
Dotychczas, w ramach trzech tras koncertowych, Młoda Polska Filharmonia dała 14 koncertów w najlepszych salach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Bydgoszczy i Częstochowy, które łącznie z koncertami plenerowymi obejrzało ponad 10 000 osób. Wysoki poziom orkiestry zapewniają warsztaty i zajęcia pod kierunkiem najlepszych muzyków z Polski i zagranicy. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest wybitny muzyk Adam Klocek, pełniący obowiązki szefa Filharmonii Kaliskiej, a od 2012 roku będący także dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Prowadził większość orkiestr symfonicznych w Polsce. Krzysztof Penderecki uważa go za jednego z najbardziej obiecujących dyrygentów młodej generacji.


kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl