Rudnik/Kaliski/Szymborski/Atman-Awangarda na ucho w FINA

 W pierwszą rocznicę śmierci Eugeniusza Rudnika muzycy związani na co dzień z teatrem oddadzą mu artystyczny hołd. Po koncercie pokaz filmu „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. Zapraszamy serdecznie na to wyjątkowe muzyczne spotkanie już w najbliższy wtorek, 24 października, o godz. 20:00 w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Wstęp wolny.

Krzysztof Kaliski oraz Łukasz Maciej Szymborski od lat prezentują swoje dokonania przede wszystkim publiczności teatralnej. Ten pierwszy za zasługi na tym polu (pisał muzykę m.in. dla Szczawińskiej, Frąckowiaka, Libera czy Wodzińskiego) został okrzyknięty Osobowością Artystyczną na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Szymborski natomiast zaczął komponować do spektakli już po tym, jak swój żywot zakończył współtworzony przez niego zespół Something Like Elvis. Od tego czasu pracował m.in. z Mają Kleczewską, Janem Klatą czy Pawłem Łysakiem. Występując w duecie, muzycy nie odnoszą się jednak do swoich doświadczeń teatralnych, ale do fascynacji elektroakustyczną twórczością Eugeniusza Rudnika. W tym celu sięgają po magnetofony szpulowe oraz nowoczesne techniki samplowania. O warstwę wizualną koncertu zadba Mateusz Atman – na co dzień dramaturg, tu odpowiedzialny za wideo.

Projekt miał swoją premierę podczas inauguracji IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w 2016 roku.

 „15 stron świata”
 
Po koncercie zapraszamy na dokument muzyczny Zuzanny Solakiewicz o historii Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia pozwala zanurzyć się w alternatywnej rzeczywistości stworzonej z abstrakcyjnych form, dźwięków i obrazów.
 
Przewodnikiem po tym świecie jest Eugeniusz Rudnik, człowiek, który z pomocą pary nożyczek i taśmy magnetycznej, zrewolucjonizował muzykę. Dźwięk to dla niego kawałek taśmy magnetycznej, który można dotknąć, uciąć, skleić. Odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów.
 
Eksperymentalny dokument Zuzanny Solakiewicz zbudowany jest tak jak muzyka Rudnika - na zasadzie kolażu. Jest hołdem złożonym epoce analogowej i muzyce komponowanej ze ścinków rzeczywistości akustycznej, która nas otacza: dźwięków zwyczajnych, niechcianych lub odrzuconych. Wizualizacje muzyki, współczesne i archiwalne materiały użyte jako tkanka filmowa poszerzają percepcję i otwierają świat muzyki eksperymentalnej nawet dla najbardziej opornego ucha.
 
Pokaz odbędzie się o godz. 21:15 w sali Ziemia obiecana.

Rok Awangardy
 
W związku z obchodami stulecia awangardy w Polsce, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kontynuację cyklu comiesięcznych koncertów, które przybliżą nurty i tendencje we współczesnej polskiej awangardzie w muzyce.
 
W programie poszczególnych wieczorów pojawił się m.in. konceptualizm, free jazz i elektroakustyka, twórcy perspektywiczni oraz nestorzy polskiej sceny awangardowej.
Nie zabrakło preparacji, dronów i partytur graficznych. Przyjrzeliśmy się stykowi awangardy z jazzem  i muzyką elektroniczną. Wybraliśmy się także do Azji, pamiętając, jak ważne źródło inspiracji stanowiła dla XX-wiecznych kompozytorów kultura orientalna (od Karola Szymanowskiego po Steve’a Reicha i Terry’ego Rileya).

Jak zapewniają organizatorzy – ów cykl pokazuje odwagę, spontaniczność i żywotność polskiej awangardy muzycznej.
Tak jak w przypadku wielu wydarzeń muzycznych w FINA, koncerty są rejestrowane, a następnie udostępniane online w portalu Ninateka (www.ninateka.pl).

  

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
Moniuszko & Chopin – Interpretacje cz. 1

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PSW PSM1 mikrofon na ucho (do Shure)
PSW PSM1 mikrofon na ucho (do Sennheiser eW)
Trantec MIC-XEM77-P mikrofon zakadany za ucho, dooklny, 20 Hz - 20 kHz; wtyk mini-XLR (4 -pin); Cielisty
Samson SE60x Mikrofon nagowny kardioidalny, beowy, 7.5mm kapsua, 4 redukcje kablowe, osony, Na jedno ucho

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl