ROMANTYZM


Romantyzm w muzyce to epoka, która obejmuje okres od początku XIX wieku aż do pierwszego dziesięciolecia wieku następnego. Jest to etap w sztuce, który uznaje wyższość fantazji i uczucia nad rozumem, liberalizmu nad absolutyzmem Oświecenia, oryginalności nad tradycją greko-łacińską, kreatywności nad imitacją neoklasyczną oraz broni dzieł niedoończonych, otwartych, nieperfekcyjnych odrzucając tym samym perfekcyjność poprzedzającej go epoki. A zatem Romantyzm powinien być kojarzony ze wzrostem wrażliwości emocjonalnej w dziełach sztuki. Epoka ta utrzymuje, że nie można poznać całej rzeczywistości poprzez rozum, że są takie światy, do których można dotrzeć jedynie poprzez emocje, uczucia oraz intuicję.
Muzyka romantyczna to ta, która prowokuje w nas różne emocje oraz zabiera nas w podróż w podświadomość. Dzieła muzyczne nie miały zatrm na celu zabawiać ludzi jak w poprzedniej epoce tylko wzruszać i rozczulać. Na dodatek, ogromnie wzrosło znaczenie narodów oraz regionów. Sztuka miała wyrażać społeczeństwo, naród, człowieka. Zmieniła się w ducha narodu. Stąd też bardzo duża ilość utworów narodowych, np. mazurki Chopina czy pierwsza rosyjska opera narodowa „Życie za cara” Michaila Glinki.
Romantyzm jest to epoka całkowicie subiektywna, w której bierze udział dusza, emocje, pasje i lęki twórcy. Dlatego właśnie dzieła tej epoki to wachlarz sprzecznych ze sobą uczuć od różnorodności kolorów w symfonii po intymne brzmienie fortepianu. Kompozytorzy tej epoki starali się połączyć harmonię swoich poprzedników z innowacjami w chromatyce w celu polepszenia płynności oraz kontrastu. Rytm jest swobodny, ale złożony. Nie można też pominąć wpływu Beethovena na styl tej epoki, gdyż jedo Symfonia nr 9 d-moll miała ogromne znaczenie dla niektórych twórców romantycznych.
W epoce tej stają się popularne utwory na fortepian oraz orkiestrę, opera, pieśń, balet oraz symfonia. Bardzo charakterystyczne dla tego okresy są również krótkie formy pisane na fortepian takie jak ballady, fantazje, momenty, preludia. W orkiestrach pojawia się większa ilość różnych instrumentów, których technika się polepsza. Najwybitniejszymi kompozytorami tej epoki są między innymi: Fryderyk Chopin, Piotr Czajkowski, Felix Mendelssohn, Modest Musorgski, Franciszek Schubert, Johann Straus, Giuseppe Verdi, Richard Wagner.

Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego. Wykonuje American Ballet Theatre.


Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina. Wykonuje Władysław Szpilman.


Marzenia Miłosne Franciszka Liszta. Wykonuje Nadia Bandura oraz natura.

https://www.youtube.com/watch?v=NtlZ_CExyRo

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Master of Puppets (Metallica) - Rock Beatbox Flute
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Musoneo Przejcia w muzyce elektronicznej - kurs video PL, wersja elektroniczna
PWM Lasocki Jzef Karol - Podstawowe wiadomoci z nauki o muzyce. Popularny podrcznik dla uczniw i samoukw
AN Perfect Promotion ″Mylenie w muzyce″ energetyczne warsztaty z zakresu muzyki
Stagg US OCEAN ukulele sopranowe

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl