RENESANS

Renesans to zupełnie nowy okres w całej sztuce. Wraz ze zmniejszającym się wpływem Kościoła na życie kulturalne Europy muzyka rozkwita, staje się rozrywką, gdyż można słuchac koncertów nie tylko w kościołach, ale i również w pałacach czy zamkach.
Za renesans uznawany jest okres mniej więcej od początku XV do końca XVI wieku. W wieku XV rozwija się ars nova (rozwój polifonii) zaś odchodzi się od ars antiquia. Muzyka staje się tworem już nie wyłącznie dla Boga, ale i dla ludzi. Nie należy jedynie do uczonych, nie używa się partytór, interpretowana jest ze słuchu. Wiele pieśni pochodzących z tego okresu to pieśni przy akompaniamencie lutni bądź harfy. Powstaje ballada, której znakomitym twórcą był Francesco Landini. Renesans to epoka, która rozpoczyna swój rozkwit we Włoszech, głównie w Padwie, Modenie, Bolonii i Florecji, i to właśnie ta ostatnia jest tłem znakomitego dzieła literackiego tej epoki- Dekameronu Giovanniego Bocaccia.
Jest to epoka zmian również w technice, gdyż powstają nowe instrumenty, a stare są modyfikowane, zmieniają barwe, rejestry i stają się bardziej popularne. Instrumenty, które zaczynają się tworzyć w epoce renesansu to między innymi: flet prosty, rogi z drewna i kości słoniowej, trąbki. Natomiast jeśli chodzi o instrumenty strunowe to na uwagę zasługują różnego typu wiole nawet do 6 strun. Ulepszone zostały równiez instrumenty klawiszowe: wirginał, klawesyn. Wszystkie te instrumenty zaczynają mieć nowe znaczenie, gdyż ich głosy uniezależniają się i najczęściej wykorzystywane są do akompaniamentu tańców bądź śpiewów.
Najwybitniejszymi kompozytorami tego okresu są: Giovani Pierluigi da Palestrina, Tomas Luis de Victoria, Andrea Gabrieli, Wacław z Szamotuł.

Zachęcamy do wysłuchania muzyki fletowej z dworu Henryka VIII. Wykonują Hans-Joachim Fuss, Roman Namakonov, Ines Namakonov.


Polecamy również taniec branle- francuski taniec z XVI wieku, który dał początek menuetom.

 

Taniec i muzyka renesansu

https://www.youtube.com/watch?v=tZZkwnh5pcE

Powiązane Video Wszystkie video

„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Duet „Barcarolle” z opery „Opowie?ci Hoffmana” J. Offenbacha – Magda Beucher i David Beucher
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 65

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Pasieczny Marek - The Tango Impressions. W hodzie Sztuce Astora Piazzolli
Yamaha YRA 27III flet prosty altowy, strj F, palcowanie renesans (kolor biay)
Korg Wavedrum WD X dynamiczny syntezator perkusyjny
Korg Wavedrum WD X ze statywem, dynamiczny syntezator perkusyjny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl