Relacja z 2. Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec

fot. Jakub Purej

W dniach 12-15 stycznia 2018 r. po raz drugi w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec odbyły się Międzynarodowe Dni Messiaena. Twórcom festiwalu po raz kolejny udało się w jednym miejscu zgromadzić wybitne i nietuzinkowe postaci muzyki współczesnej i sztuki.

Festiwal otworzył występ Sinfonietty Dresden, orkiestry, która zgorzeleckiej publiczności znana jest z doboru w swoich koncertach niezwykle odważnego i zróżnicowanego repertuaru. Nie inaczej było także i tym razem. Kapela, obok dzieł G. Griseya i W. Lutosławskiego wzięła na warsztat trudny utwór C. Henniga „Vorstieg”, który podczas koncertu miał także swoją prapremierę. W sobotę przed południem goście festiwalu mieli okazję zgłębić swoją wiedzę na temat historii Görlitz i Zgorzelca w okresie II wojny światowej podczas licznych oprowadzań po muzeach w obu tych miastach. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się wykład archeologa, Pawła Zawadzkiego, w Muzeum Łużyckim na temat badań archeologicznych na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A przeprowadzonych w ramach letniego projektu WORCATION wlatach 2014-2017. W sobotę wieczorem na publiczność czekały dwie wyjątkowe muzyczne atrakcje – koncert kameralny innowacyjnego duetu Duo Liepe w Vino e Cultura oraz innowacyjny koncert nocny z Franzem Danksagmüller z muzyką elektroniczną i wizualizacjami w Katedrze Św. Jakuba w Görlitz.

Niedziela rozpoczęła się o godz. 10.00 od Mszy Św. w Katedrze Św. Jakuba, podczas której zabrzmiały utwory organowe Oliviera Messiaena. Następnie o godz. 11.30 w Atelier Kremser odbyło się spotkanie muzyczno-literackie „Wezwanie do wolności”, w trakcie którego aktorka Blanche Kommerell w formie kolażu złożonego z cytatów, listów i notatek Oliviera Messiaena, przedstawiła portret tego kompozytora. Późnym popołudniem, o godz. 17.00 odbył się koncert wyjątkowego polskiego zespołu Lutosławski Quartet, podczas którego zabrzmiały utwory z repertuaru polsko-austriacko-niemieckiego.

Specjalne miejsce w ramach festiwalu zajmuje młodzież. Dlatego w poniedziałek przed południem na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A odbyły się warsztaty muzyczno-historyczne, w ramach których młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich ze Zgorzelca miała okazję „zbadać” historię Stalagu VIII A, jak i poznać kulisy powstania dzieła „Kwartet na koniec czasu”. Festiwal zwieńczył tradycyjny koncert „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaen w wykonaniu polskich muzyków z Lutosławski Quartet oraz artystów gościnnych w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu .

Twórcy festiwalu pragną serdecznie podziękować wszystkim wspomożycielom projektu, Burmistrzowi Miasta Zgorzelec za objęcie festiwalu patronatem oraz wspaniałej publiczności.
Do zobaczenia na Międzynarodowych Dniach Messiaena w 2019 roku!







fot. Jakub Purej

Powiązane Video Wszystkie video

Piano Day w Krakowie 2018
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Olivier Messiaen - improvisation "Puer Natus Est"
Relacja z koncertu Rachel Barton Pine w zak?adzie karnym w Nowej Hucie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Hipshot BT8 - Bass Xtender, for post 2018 American Standard Fender, Lefthand ″ chromowany klucz gitarowy
Hipshot BT8 - Bass Xtender, for post 2018 American Standard Fender ″ chromowany klucz gitarowy
PRS 2018 SE Standard 24 Multi Foil - gitara elektryczna - WYPRZEDA
Meinl HE-2018 Soprano Doumbek instrument perkusyjny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl