1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. Recital organowy Radosława Kuliberdy
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - Recital organowy Radosława Kuliberdy

Recital organowy Radosława Kuliberdy

szukaj w artykułach:

Program październikowego koncertu z cyklu Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze to solowe utwory przeznaczone na organy. Wykonawcą będzie doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi Radosław Kuliberda – utytułowany młody organista. Prezentować będzie dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Augusta Gottfrieda Rittera oraz Franza Schmidta – organowych mistrzów baroku, romantyzmu i XX wieku. Recital odbędzie się 21 października (niedziela) o godzinie 15.00 w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach, przy ul. Okólna 185. Wstęp wolny.

W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje. Dwukrotnie zabrzmi typowy dla muzyki organowej gatunek, czyli cykl polifoniczny: preludium i fuga. Jako pierwsze pojawi się Preludium i fuga Es-dur BWV 552 Johanna Sebastiana Bacha. Dzieło słynące z symboliki liczb, które poprzez zastosowanie m.in. trzech tematów w preludium oraz potrójnej konstrukcji fugi, odwołuje się do Trójcy Świętej i jej natury. Kolejnym utworem interpretowanym przez Radosława Kuliberdę będzie III Sonata organowa a-moll Augusta Gottfrieda Rittera. Należąca do gatunku romantycznej sonaty organowej, charakteryzuje się rozwiniętą chromatyką, a dedykowana została Ferencowi Lisztowi. Drugi utwór, będący cyklem polifonicznym to Preludium i fuga D-dur „Hallelujah” Franza Schmidta, które powstało w 1928 roku. Dzieło pochodzi ze zbioru „Vier kleine Präludien und Fugen”, lecz wbrew tytułowi (kleine – niem. małe), dzieło odznacza się monumentalnym brzmieniem i wirtuozerią, nawiązującą do muzyki organowej Bacha.

Radosław Kuliberda w 2017 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie organów prof. dr hab. Ireny Wisełki-Cieślar oraz dra hab. Krzysztofa Urbaniaka. W tym samym roku rozpoczął naukę w ramach studiów doktoranckich na Akademii Muzycznej w Łodzi, pod kierunkiem dra hab. Krzysztofa Urbaniaka i objął stanowisko asystenta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej. W 2016 roku w ramach programu Erasmus studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów prof. Pietera van Dijka oraz w klasie klawesynu i klawikordu prof. Menno van Delfta. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest laureatem konkursów organowych. Otrzymał wyróżnienie na V Międzyszkolnym Konkursie Organowym (Olsztyn, 2011), zajął I miejsce na IV Regionalnych Spotkaniach Organowych (Łódź, 2011), I miejsce na VIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów (Białystok, 2011) oraz II miejsce (ex aequo, pierwszego nie przyznano) na Konkursie Improwizacji Organowej w ramach XXVII Legnickiego Conversatorium Organowego (Legnica, 2013). Pracuje na stanowisku pierwszego organisty Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Mateusza w Łodzi.

Więcej informacji:
www.amuz.lodz.pl/pl/pedagodzy/spis-pedagogow/asystenci/152428-kuliberda-radoslawkategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl