1. Start
  2. Artykuły
  3. Aktualności
  4. RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ NAGRODZIŁO TWÓRCÓW „MUZYKI ŹRÓDEŁ”. ZNAMY TEŻ FOLKOWE PŁYTY 25-LECIA
ARTYKUŁ: Aktualności - RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ NAGRODZIŁO TWÓRCÓW „MUZYKI ŹRÓDEŁ”. ZNAMY TEŻ FOLKOWE PŁYTY 25-LECIA

RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ NAGRODZIŁO TWÓRCÓW „MUZYKI ŹRÓDEŁ”. ZNAMY TEŻ FOLKOWE PŁYTY 25-LECIA

szukaj w artykułach:
Bronisława Chmielowska i Jan Kmita,
fot. Sławomir Pabian i Kuba Borysiak
Świętujące 25-lecie działalności Radiowe Centrum Kultury Ludowej przyznało 1 kwietnia swoje doroczne nagrody „Muzyki Źródeł”. Trafiły one do Bronisławy Chmielowskiej i Jana Kmity – wybitnych, zasłużonych dla kultury polskiej artystów ludowych. Równocześnie poznaliśmy najważniejsze polskie i zagraniczne folkowe płyty ostatniego 25-lecia, które wybrali słuchacze RCKL.

– Nagroda Radiowego Centrum Kultury Ludowej „Muzyka Źródeł” przyznawana jest od 2013 roku. Honorujemy nią wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenach Polskiego Radia – wyjaśnia Piotr Kędziorek, redaktor naczelny RCKL.
Bronisława Chmielowska to śpiewaczka i gawędziarka z Kresów Wschodnich, gdzie urodziła się w 1935 roku i spędziła dzieciństwo. – Miałam osiem lat, jak my stamtąd wyjeżdżali, ale tam wszystko pamiętam, jak tam gdzie każden jakiś rowek był, gdzie droga, gdzie kiedy było jakie błoto. Było tak, no naprawdę, tak było biedno, ale wesoło! – wspomina z nostalgią rodzinne Wołczuchy w dawnym województwie lwowskim. Dziś pieśniarka mieszka w Mroczkowicach na Dolnym Śląsku. Zamiłowanie do muzyki odziedziczyła po mamie, weselnej śpiewaczce Agnieszce Zamirskiej, dzięki której pamięta wiele archaicznych pieśni. Od 1976 roku była członkinią zespołu „Podgórzanie” z Mirska. Jej pieśni utrwalone zostały m.in. na płytach z serii Polskiego Radia „Muzyka Źródeł”, albumach wydawanych przez Fundację „Ważka” („Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku”, „Bronisława Chmielowska. Stare pieśni”) oraz Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu („Mom jo skarb”).

Jan Kmita urodził się w 1936 roku w Przystałowicach Małych w mikroregionie kajockim (pogranicze Radomsko-Opoczyńskie). Muzyczny samouk, gry na skrzypcach uczył się podsłuchując melodii wykonywanych na wiejskich weselach i zabawach. W ten sposób poznał nieistniejącą już kapelę braci Gaców. W wieku 12 lat po raz pierwszy wystąpił jako skrzypek weselny. Grał z wieloma okolicznymi harmonistami, od wielu lat muzykuje również z zespołem śpiewaczym „Gołcunecki” ze wsi Gałki Rusinowskie. Jest kilkukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz wielu regionalnych i ogólnopolskich imprez folklorystycznych. W repertuarze posiada charakterystyczne dla regionu melodie mazurkowe, zwane oberkami „ciągłymi”, które gra w stylowej „kajockiej” manierze. Wydany w 2017 roku album „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych” otrzymał III nagrodę w organizowanym przez RCKL i Polskie Radio konkursie „Fonogram Źródeł” 2017.

***

W poniedziałek 1 kwietnia poznaliśmy również laureatów plebiscytu na najważniejsze polskie i zagraniczne albumy ostatniego 25-lecia. „Dansing” Tęgich Chłopów oraz „Buena Vista Social Club” tytułowej kubańskiej formacji to folkowe płyty, które – zdaniem słuchaczy Radiowego Centrum Kultury – zmieniły świat.

– Przez 25 lat działalności Radiowego Centrum Kultury Ludowej na antenach Polskiego Radia, na folkowej i tradycyjnej scenie muzycznej oraz w naszych domach słuchać mogliśmy wytworów pracy i artystycznej wyobraźni dziesiątków twórców i fascynatów muzyki z Polski i z całego świata. Wiele z tych albumów na stałe zapisało się w dziejach folkowej kultury fonograficznej, zdobyło nagrody i uznanie krytyków, wiele też z nich podbiło serca słuchaczy, zyskując status ponadczasowych – mówi o plebiscycie „25 na 25” Piotr Kędziorek.

W głosowaniu, które trwało od 9 do 30 marca, słuchacze wybrali następujące płyty: 1. Tęgie Chłopy – „Dansing”; 2. Orkiestra św. Mikołaja – „Czas do domu”; 3. Indialucia – „Acatao” (Polska), oraz: 1. Buena Vista Social Club – „Buena Vista Social Club”; 2. Elena Ledda – „Cantendi a Deus”; 3. Cesaria Evora – „Cesaria” (świat).


kategoria: Aktualności
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl