Rachmaninow kameralny

Choć Sergiusz Rachmaninow kojarzy się raczej z symfoniką i fortepianem, napisał utwory kameralne, które swoim kunsztem nie ustępują jego znanym i cenionym utworom solowym. Taka właśnie jest Sonata wiolonczelowa g-moll. 20 maja o godz. 19:00 na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury wykonają ją wyjątkowi artyści – Agnieszka Przemyk-Bryła i Tomasz Strahl.

Kolejny koncert w ramach cyklu Arcydzieła Muzyki Kameralnej będzie poświęcony współbrzmieniu fortepianu i wiolonczeli. Duet uznanych wybitnych artystów – pianistka Agnieszka Przemyk-Bryła i wiolonczelista Tomasz Strahl – zagra 20 maja o godz. 19:00 Sonatę g-moll op. 19 Sergiusza Rachmaninowa.

Duet wiolonczeli z fortepianem nie jest w literaturze muzycznej tak częsty, jak fortepianu i skrzypiec. Ale Sonata g-moll Rachmaninowa należy już do żelaznego repertuaru wiolonczelistów. Wymaga też dobrego partnera – partia fortepianu nie ustępuje trudnością wielu solowym dziełom Rachmaninowa. Sam kompozytor kojarzy się zresztą raczej z symfoniką i fortepianem niż z utworami kameralnymi. Nie napisał ich wiele, ale sonata wiolonczelowa zajmuje wśród nich miejsce szczególne i jest chyba najwybitniejszym utworem kameralnym Rachmaninowa.

Powstała w czasie, kiedy kompozytor przeżywał poważny kryzys psychiczny, po klęsce jaką poniosła podczas prawykonania jego I Symfonia d-moll w 1897 roku. Sonata napisana jest w klasycznej, czteroczęściowej formie, ze Scherzem na drugim miejscu. Rachmaninow zachował nawet tak klasyczne elementy formy jak powtórkę ekspozycji I części. Ale treść dzieła jest bardzo emocjonalna i podobnie jak większość najlepszych dzieł Rachmaninowa przesiąknięta typowo rosyjską motywiką. - mówi Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu, pianista i menadżer kultury

To wymagające dzieło wezmą na warsztat wyjątkowi artyści. Pianistka Agnieszka Przemyk-Bryła jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Morcone. W 2014 roku, wraz z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem, pianistka nagrała komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina dla wytwórni DUX. Płyta zdobyła nagrodę „disc excepcional” hiszpańskiego magazynu Scherzo, otrzymała również nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk".

Wiolonczelista Tomasz Strahl, po ukończeniu Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie, jako stypendysta Rządu Austriackiego, odbył roczne Studium Podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Studiował również kameralistykę u wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. I Nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii. Otrzymał również Nagrodę-Stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC. Koncertował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, a także z Filharmonią Sofijską czy Orquestra Sinfônica Municipal São Paulo. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in. z: Łukaszem Borowiczem, Massimiliano Caldi, Philippe Entremont, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Pendereckim, Janem Krenzem. Występował w wielu salach koncertowych na całym świecie. Współpracuje z wybitnymi solistami i kameralistami. Był trzykrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk”, w 2003 roku został jej laureatem, a w 2010 dołączył do Rady Akademii Fonograficznej „Fryderyk”.

Więcej szczegółów na www.mik.waw.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

Little Inspiration - Piano Solo
Kasia Gacek-Duda i etnoflety - Rozmowy o muzyce
Arne Schmitt - Nothing Else Matters
Krzysztof Maciejowski – podró? w nieznane z muzyk?

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Bach Johann Sebastian - Najpikniejszy Bach na fortepian, skrzypce z fortepianem i organy (+ partie instrumentw)
PWM Thomys Alojzy - Miniatury w różnych stylach. 10 utworów na saksofon altowy (Es) z fortepianem (+ partia saksofonu)
PWM Mynarski Wojciech, Sent Janusz - Piosenki na gos z fortepianem (+ funkcje harmoniczne)
PWM Sienkiewicz Kuba - Piosenki na gos z fortepianem

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl