PWM wydaje pierwsze polsko-ukraińskie publikacje nutowe

W ostatnim roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie pozostawało obojętne wobec sytuacji za naszą wschodnią granicą. Do podejmowanych do tej pory działań dołączają efekty współpracy wydawniczej z oficyną Muzyczna Ukraina. Dziś do sprzedaży trafia Chcę grać na fortepianie – dwuczęściowa szkoła na fortepian autorstwa Natalii Hrydniewej i Marii Chrapaczowej z ilustracjami Kosta Ławry. Jest to pierwsza z czterech polsko-ukraińskich publikacji dla dzieci, które w najbliższych tygodniach zasilą katalog PWM.

W 2022 roku nakładem PWM-u ukazały się opracowania hymnu państwowego Ukrainy oraz nuty Mamy siebie – utworu napisanego przez Adama Sztabę z tekstem Carmell, w którego nagraniu uczestniczyli topowi polscy wokaliści. Dochód ze sprzedaży publikacji nutowej w wersji cyfrowej i drukowanej oraz wersji cyfrowej nagrania przekazany został Caritas Polska na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Kolejnym istotnym krokiem w kierunku wsparcia sąsiadów zza wschodniej granicy jest współpraca z wydawnictwem Muzyczna Ukraina.

„Wiemy jak ważną rolę odgrywają specjalistyczne wydawnictwa muzyczne zwłaszcza na początku nauki, dlatego postanowiliśmy aktywnie wesprzeć zespół oficyny Muzyczna Ukraina w tym tragicznym momencie historii” – mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. „Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę podjęliśmy rozmowy na temat współpracy edycyjnej, zakupiliśmy licencje do znakomitych publikacji edukacyjnych i wspólnie z redakcją ukraińską przygotowaliśmy je do polskiego wydania”.

Dla początkujących muzyków

Chcę grać na fortepianie przeznaczona jest dla młodych pianistów dopiero zaznajamiających się z instrumentem. Jest to pierwsze ilustrowane wydanie nutowe od czasu odzyskania niepodległości Ukrainy, które – jak zaznacza dyrektor Muzycznej Ukrainy Bogdan Kryvopust – osiągnęło tam status bestsellera.

Pozycja ta wprowadza dzieci w świat dźwięków i zapoznaje je z najlepszymi wzorcami muzyki fortepianowej. Utwory kompozytorów-klasyków oraz współczesnych twórców ukraińskich zestawione są w zbiorach w sposób umożliwiający stopniowy, ale zarazem płynny rozwój umiejętności muzycznych. Zeszyty przeznaczone są na dwa pierwsze lata nauki gry. Wspomagają elementarny rozwój muzyczny zarówno przyszłych profesjonalistów, jak i amatorów sztuki muzycznej.

„Bardzo się cieszę, że teraz, kiedy Ukraina walczy o swoje istnienie – a jestem pewien, że wygra – nasze dzieci, które przebywają poza krajem i uczą się grać na pianinie, będą mogły korzystać z tej publikacji. W trudnym czasie wojny wsparcie projektów kulturalnych jest minimalne, dlatego współpraca z Polskim Wydawnictwem Muzycznym daje nadzieję na przyszłe wspólne projekty” – przyznaje Bogdan Kryvopust.

Nie tylko fortepian

Współpraca PWM-u z ukraińskim wydawcą obejmie w sumie cztery publikacje nutowe dla dzieci, z których trzy przeznaczone są na fortepian, a jedna – na wiolonczelę. Wszystkie przygotowywane zeszyty będą dwujęzyczne i pojawią się w sprzedaży w ciągu najbliższych tygodni.

„Wierzymy, że publikacje polsko-ukraińskie przyczynią się także do zapoznania najmłodszych z atrakcyjnym repertuarem ukraińskim, świetnymi metodami nauczania gry na instrumentach, a także rozwiną u odbiorców świadomość kultury muzycznej naszych sąsiadów” – podkreśla dyrektor – redaktor naczelny PWM.

Partnerem wydania Chcę grać na fortepianie jest Centrum Edukacji Artystycznej.

Najnowsze dziecięce publikacje można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.com.pl, www.alenuty.pl oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju.

WWW PWM
FACEBOOK
INSTAGRAM
TWITTER

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów. Jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. Natomiast gromadzone od początku działalności w archiwach Instytucji zasoby udostępniane są w Polskiej Bibliotece Muzycznej – cyfrowej bazie zbierającej niejednokrotnie unikatowe materiały nutowe i ikonograficzne. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej. W ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” Oficyna zabezpiecza dziedzictwo muzyczne czasu zaborów i prowadzi działania przybliżające twórczość i działalność artystyczną tamtych czasów m.in. w ramach Kursu Edytorstwa Muzycznego oraz najnowszej serii podcastów „DNA Muzyki Polskiej”. Więcej na www.pwm.com.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
M. Shinohara - Kassouga
L. Liebermann - Sonata na flet i fortepian

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Powroniak Jzef - Szkoa gry na gitarze i gitarze hawajskiej
AN Polskie Karaoke vol. 18 DVD
AN Polskie Karaoke vol. 13 DVD
AN Polskie Karaoke vol. 23 DVD

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl